1. Anasayfa
 2. Okul

Sağlıklı Bir Okulun Belirtileri

Sağlıklı Bir Okulun Belirtileri
0

Neden sağlıklı okullara ihtiyacımız var? Okul, öğrenme için bir yerdir ve öğrenme, okuma, yazma ve aritmetik ile sınırlı değildir. Sınıfla da sınırlı değil. Çocuklar evde, oyun alanında ve kafeteryada da öğreniyorlar. Bu nedenle, çocuğunuzun okulunun, öğrencilerin sağlık ve zindelik hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmak için önemli bir rolü vardır. Okulun bu konuyu ciddiye aldığına dair bu işaretlere bakın.

Makalede Neler Var?

Sağlıklı Bir Okul Belirtisi: Beden Eğitimi ve Daha Fazla Hareket

Her okulda mutlaka beden eğitimi dersi gerekli değildir, bu nedenle eyalet ve bölge politikalarının ne olduğunu öğrenin. İdeal olarak, çocuklar her gün beden eğitimi derslerinin yanı sıra en az bir teneffüs döneminde ücretsiz oyun yapabilecektir.

Okul Sağlığı Politikaları ve Uygulamaları Çalışması (veya okul sağlığı politikalarını değerlendirmek için ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından düzenli aralıklarla yürütülen SHPPS) aşağıdaki istatistikleri vermektedir:

 • İlçelerin yüzde 60’ı gerektirir ve yüzde 34’ü ilkokulların düzenli olarak zamanlanmış girintiler sunmasını tavsiye ediyor.
 • İlçelerin yüzde 12’si zorunludur ve yüzde 33’ü ilköğretim okullarının beden eğitimi dersi ve teneffüs dışında düzenli “fiziksel aktivite molaları” vermelerini önermektedir. Ortaokulda, yüzdeler biraz yüzde 11’e düşüyor ve yüzde 23 tavsiye ediliyor.

Okullar ayrıca okul sonrası kulüpleri destekleyerek ve çocukları okula ve okula gitmeye teşvik ederek ayakta masalarla fiziksel aktiviteyi teşvik edebilir.

Su, Her Yerde Su

Su, çocuklar için ideal bir içecektir ve birçoğu yeterince alamaz. Okullar, içme çeşmeleri veya şişe dolumları şeklinde, öğrencilere hazır, soğuk, temiz ve ücretsiz içme suyunun olduğundan emin olarak yardımcı olabilirler. (Okuldaki su mevcudiyeti ile düşük obezite oranları arasında bir bağlantı vardır.) Öğrencilerin bir su şişesini sınıfta ve salonlarda kullanışlı tutmalarına izin verilmelidir.

Hassas Gıda Politikaları

Çocuğunuzun okulu federal fon alıyorsa, kahvaltı ve öğle yemeği için kullanabileceği yiyeceklerin yanı sıra mevcut olabilecek diğer yiyecek seçeneklerinin (otomatlar veya atıştırmalık yiyecek dükkanları gibi) beslenme standartlarına uyması gerekir. Bir ebeveyn olarak, ne servis edildiğini veya çocuklarınızın ne satın aldığını çok fazla kontrol edemezsiniz. Fakat iyi seçimler yapmak için çocuğunuzla birlikte çalışabilirsiniz.

Çocukların seçtiği şeye şaşırabilirsin. 2010 Sağlıklı ve Açlık Çekmeyen Çocuk Yasası okul beslenme standartlarında (federal devlet fonu alan okul öğle yemeği ve kahvaltı programlarını yöneten) büyük değişiklikler getirdi. Bir tıp uzmanı paneli standartları yeniden yazdı. 2012’den itibaren yürürlüğe girdiler ve eleştirmenler çocukların yeni menüleri ve yiyecekleri kabul edeceğinden şüphelendiler.

Ama 12 orta okullarda öğrencilerin üç yıllık çalışma çocuklar kendi kafeterya tepsiler yapılan değişiklikleri kabul yaptığını belirledi. Örneğin, standartlar değiştikten sonra, çocuklar öğle yemeklerine çok fazla sebze koymuyorlardı. Ama seçtikleri şeyleri daha çok yiyorlardı, çünkü tüketilen ve çöplere atılan sebzelerdeki net artış.

Yani okul yemek teklifleri hoş bir sürpriz olabilir. Ayrıca, evden getirilen yiyeceklerle ilgili politikalara ve yiyecek ödüllerine izin verilip verilmediğine (olmamalı) dikkat edin.

Harika Programlama ile Bir Sağlık Komitesi

Bir okul sağlık komitesi, bütün bir okul topluluğunun sağlıklı alışkanlıklarla beslenmesine yardımcı olabilir. Bu komiteler genellikle ebeveynlerden, çalışanlardan ve bazen öğrencilerden oluşur. Çocuklar, aileleri için sağlığı, fiziksel aktiviteyi ve beslenmeyi iyileştirmek için bir dizi program hazırlarlar; örneğin:

 • Öğrenciler ve ebeveynler için düzenli okul öncesi veya sonrası spor olanakları
 • Tatma, ödüller ve yemek tarifleri kitabı ile tamamlanmış sağlıklı tarif yarışmaları
 • Derste beklenmeyen, çocuk dostu öneriler ve / veya öğle yemeğinde, tatilde veya okulda tatmak için örnekler içeren sağlıklı atıştırmalıklar için promosyonlar
 • Okula Giden Gün ve / veya Okula Giden Bisiklet gözlemleri
 • Yürüyen okul otobüsü kurulumu
 • Güncel kitaplar veya filmler hakkında tartışma oturumları; aile sağlığı konuğu olan misafir konuşmacılar
 • Tüm okulu bir kickball turnuvası veya açık spor salonu zamanı gibi aile uygunluğu etkinlikleri
 • Çocuklar ve yetişkinler için yemek pişirme ve beslenme dersleri (bir diyetisyen veya yerel bir kolejde bulunan diyetetik programındaki öğrenciler tarafından verilir)
 • Okul etkinlikleri için sağlıkla ilgili hediyeler ve ödüller
 • Çiftçi pazarlarına, atletik tesislere ve parklara saha gezileri
 • Sağlıklı davranışları izlemek ve ödüllendirmek için teşvik edici bir program (meyve ve sebze yemek, ekran saatini kısıtlamak, okula yürümek veya bisiklete binmek veya yeni fiziksel aktiviteler denemek gibi)
 • Okul bahçesi kurulumu ve bakımı (elbette çocuklar yardımı ile)
 • Oyun alanı ekipmanı için para toplama – atlama iplerinden ve futbol toplarından tamamen yeni dağcılara ve slaytlara kadar
 • Sağlıklı yaşam bilgilerini, tarifleri ve ipuçlarını paylaşmak için bir bülten, web sitesi veya blog
 • Yavaşça kullanılan bisikletler, buz patenleri, manşonlar, koruyucu gözlükler ve / veya diğer spor ve fitness malzemeleri için takas veya topluluk bahçesi satışı
 • Hizmet içi günlerde veya veli-öğretmen konferanslarında öğretmenler ve personel için sağlıklı yemekler
 • Bir spor deneme etkinliği (okulunuzun müzik grubu ve orkestra programı tarafından düzenlenen müzik aleti “sevişme hayvanat bahçeleri” gibi)
 • Ödünç veren bir yemek kitabı kütüphanesi (ve hatta ekmek makineleri veya yavaş pişiriciler gibi mutfak gereçleri)
 • Bir ayakkabı sürme ya da park temizleme gibi sağlıkla ilgili toplum hizmeti çabaları
 • Çorba takası, herkesin dondurucularını lezzetli, besleyici öğünlerle (çerez takasının daha sağlıklı haliyle) stoklayabilmesi için

Okulunuzda veya veli-öğretmen kuruluşunuzun bir sağlıklı yaşam komitesi yoksa, bir tanesine başlayın! Topu yuvarlamak sadece yaratıcı, enerjik insanları alır. Bir egzersiz fizyoloğu olan Lisa Hoffman, çocuklarının Brooklyn, New York’taki çocuklarının ilkokulunda bir sağlık konseyi kurucusu olan Lisa Hoffman, “Bir şampiyona ihtiyacınız var.

Bir ya da iki arkadaşınızı işe alın ve katılım almak için müdürle konuşun. İdeal olarak, komitenizin üyeleri okul topluluğunuzdan mümkün olduğunca çok sayıda temsilci içerecektir: yöneticiler, öğretmenler (beden eğitimi öğretmenleri ve spor koçları dahil), ebeveynler, öğrenciler, kafeterya personeli, teneffüs danışmanları ve okul sonrası bakım sağlayıcıları. Hepsi çocuklara ve ailelere, evde ve okulda sağlıklı yaşamayı sağlamada rol oynar.

Okulunuz ve / veya okul bölgeniz yerinde bir sağlıklı yaşam politikasına sahip olmalıdır (federal okul gıda programlarına katılmak için gereklidir). Bu politikanın gözden geçirilmesi komiteniz için iyi bir başlangıç noktasıdır. Politika ne kadar iyi? Ne kadar etkili? Neler iyileştirilebilir?

Alt çizgi

Hedef belirle: Bilgiyi okul topluluğunla paylaşmak ister misin? Etkinlikler planlamayı düşünüyor musunuz? Politikaları değiştirmeye mi çalışıyorsunuz (örneğin, öğle yemeği menüleri veya sınıfta atıştırmalıklar hakkında kılavuz bilgiler)? Şişe dolgulu su fıskiyeleri kurmak ya da bir sınıfı ayakta masaları ile donatmak için para toplamak mı yoksa hibe başvurusu yapmak mı istiyorsunuz? İnsanları ve hedefleri yerine getirdikten sonra, başlamak için hazırsınız. Yakında çocuklarınız ve arkadaşlarınız daha sağlıklı bir okulun tadını çıkaracak!

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir