1. Anasayfa
  2. Okul

Okul Kaygısının Toplumsal Nedenleri

Okul Kaygısının Toplumsal Nedenleri
0

Her yaştan çocuğun okula bağlı stresi yaşaması sık görülen bir durumdur. Bu, genellikle okulun tekrar başlamak üzere olduğu yaz sonunda en belirgindir, ancak yıl boyunca ortaya çıkabilir. Stres ve kaygı nereden geliyor? Sosyal, akademik ve çizelgeleme faktörleri, gizli çevresel stresleyiciler gibi, önemli bir rol oynamaktadır.

Makalede Neler Var?

Sosyal stresler

Pek çok çocuk okulda karşılaştıkları sosyal durumlarda bir miktar stres ya da endişe yaşıyorlar. Bu sorunlardan bazıları büyüme için önemli fırsatlar sunsa da, dikkatle ele alınmalı ve ele alınması gereken endişelere neden olabilir.

Öğretmenler

Bakım öğretmeniyle iyi bir deneyim yaşamak çocuğun yaşamı üzerinde kalıcı bir izlenime neden olabilir – bu yüzden kötü bir deneyim olabilir. Öğretmenlerin çoğu, öğrencilere olumlu bir eğitim deneyimi sunmak için ellerinden geleni yaparken, bazı öğrenciler bazı öğretim stilleri ve sınıf türleri için diğerlerinden daha uygundur. Öğrenci ve öğretmen arasında bir uyumsuzluk varsa, bir çocuk okul veya kendi yetenekleri hakkında kalıcı olumsuz duygular oluşturabilir.

Arkadaş

Öğrencilerin çoğu, arkadaşlarının okulun favori yönlerinden biri olduğunu söylese de, stres kaynağı olabilirler. Yeterli arkadaşa sahip olmama, arkadaşlarla aynı sınıfta olmama, belirli bir alanda veya başka bir alanda arkadaşlarına yetişememe, kişilerarası çatışmalar ve akran baskısı, çocuklar tarafından vurgulanabilecek en yaygın yöntemlerden bazıları okuldaki sosyal yaşamları. Bu sorunların tek başına ele alınması, en güvenli çocuklarda bile endişe yaratabilir.

kabadayılar

Zorbalar dünyasında işler değişti. İyi haber şu ki, öğretmenler diğer tarafa bakıyorlardı ve ebeveynleri çocukları zorbalıkla başa çıkmak için terk ediyorlardı. Artık birçok okulda zorbalık karşıtı programlar ve politikalar var. Zorbalık hala birçok okulda gerçekleşse de, bu politikalara rağmen, yardımlara yıllar önce olduğundan daha kolay erişilebilir.

Kötü haber, zorbalığın ileri teknolojiye gittiği. Birçok öğrenci, diğer öğrencileri zorbalık yapmak için Internet’i, cep telefonlarını ve diğer medya cihazlarını kullanır ve bu zorbalık türü genellikle çok agresifleşir. Bunun bir nedeni, zorbaların isimsiz kalabilmesi ve hedeflerini perişan hale getirmek için diğer kabadayıları listeleyebilmesidir; Diğer bir neden, hedefleriyle yüzleşmek zorunda olmadıkları, aksi takdirde hissedebilecekleri herhangi bir empatiyi atmak daha kolaydır. “Siber zorbalık” ile mücadele etmenin yolları var, ancak birçok anne-baba onlardan haberdar değil- ve zorbalık altındaki çocukların çoğu, durumla başa çıkmak için çok bunaldı.

Fazla programlama

Son zamanlarda medyada çocuklarımızın fazla programlanması hakkında çok şey söylendi, ancak sorun hala devam ediyor. Çocuklarına üstünlük sağlamak veya mümkün olan en iyi gelişimsel deneyimleri sağlamak için, birçok ebeveyn çocuklarını çok fazla müfredat dışı etkinliklere kaydettiriyor. Çocuklar gençleştikçe, okul dışı etkinlikler çok daha talepkar hale gelir. Üniversiteye kabul standartları da gittikçe daha rekabetçi bir hale gelmekte ve bu da üniversiteye bağlı lise öğrencilerinin kendilerini fazla denetlemekten kaçınmasını zorlaştırmaktadır.

Aile Zamanı Eksikliği

Çocukların yaşam yoğunluğundan ve çoğu ailenin telaşlı programlarından dolayı, oturmayan aile yemeği birçok evde kuraldan ziyade istisna haline gelmiştir. Bir aile olarak bağlantı kurmanın başka yolları da olsa da, birçok aile birlikte vakit geçirmek için çok meşgul olduklarını ve hem önemli tartışmalara girdiklerini hem de gündelik gün özetlerini, çocuklar için karşılaştıkları sorunlarla başa çıkmada çok yararlı olabileceklerini söylüyor. Mevcut aile zamanının yetersizliği nedeniyle, birçok ebeveyn çocuklarıyla bağlantılı değildir veya istedikleri gibi karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi değildir.

Yetersiz uyku

Ne yazık ki, bu sadece yetişkinlerin karşılaştığı bir sorun değil. Programlar ev ödevleri, ders dışı dersler, aile zamanı ve (umarım) her gün biraz daha kapalı zamana sahip olduklarından çocuklar çoğu zaman ihtiyaç duyduklarından daha az uyuyabilir. Bir uyku açığı altında çalışmak sadece uykululuk anlamına gelmez, aynı zamanda zayıf bilişsel işlevsellik, koordinasyon eksikliği, huysuzluk ve diğer olumsuz etkilere yol açabilir. Ailenizin daha iyi uyumak için bazı alışkanlıklar edinmesine yardımcı olun.

Çok Zor İş

Çocukların geçmiş nesillerdekinden daha fazla ve daha küçük yaşta öğrenmeleri için çok fazla baskı var. Örneğin, birkaç on yıl önce anaokulu mektupları, sayıları ve temelleri öğrenme zamanı gelse de, bugün çoğu anaokulunun okuması bekleniyor. Test puanlarının ağır olduğu ve herkes tarafından bilindiği için, okullar ve öğretmenler yüksek test puanları üretme konusunda büyük baskı altında; Bu baskı çocuklara verilebilir.

Çok Kolay Çalışma

Ağır ve zorlu bir iş yükünü ele almanın stresli olabileceği gibi, bazı çocuklar da yeterince zor olmayan işten stres yaşayabilir. Sınıfta hareket ederek veya sınıfta hareket ederek cevap verebilirler; bu da düşük performansa neden olur, sorunun kökünü maskeler ve zorlukları devam ettirir.

Öğrenme Stilleri Uyumsuzluğu

Farklı öğrenme stillerinin olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz – bazıları dinleyerek daha iyi öğrenirler, bazıları ise yazılı bilgiyi görürlerse bilgileri daha verimli tutarlar ve yine de diğerleri yaparak öğrenmeyi tercih ederler. Öğrenme stilinde ve sınıfta bir uyumsuzluk varsa veya çocuğunuzun öğrenme güçlüğü varsa (özellikle keşfedilmemiş bir durum), bu açıkça stresli bir akademik deneyime yol açabilir.

Ödev problemleri

Çocuklara geçmiş yıllara göre daha ağır bir ev ödevi veriliyor ve bu fazladan iş yoğun bir programa ekleyebilir ve ücretli olabilir.

Sınav stresi

Birçoğumuz sınavlara hazırlıklı olup olmadığımıza bakmaksızın test kaygısı yaşıyoruz. Ne yazık ki, bazı çalışmalar daha yüksek seviyedeki test kaygısının sınavlardaki performansı gerçekten engelleyebileceğini göstermektedir. Test kaygısını azaltmak aslında puanları artırabilir.

Kötü beslenme

Bugünlerde mevcut olan hazır yiyeceklerin bolluğuyla ve zaman birçok tecrübeyi sınırlandırdığından, ortalama bir çocuğun beslenmesinde daha fazla şeker ve daha az besleyici içerik bulunur. Bu, ruh hali değişimlerine, enerji eksikliğine ve stres düzeylerini etkileyen diğer olumsuz etkilere neden olabilir. Stres ve beslenme ve aileniz meşgulken bile doğru beslenmeyi sağlamanın nasıl sağlanacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Gürültü kirliliği

İster inanın ister inanmayın, havaalanlarından kaynaklanan gürültü kirliliği, yoğun trafik ve diğer kaynaklar, çocukların okuldaki performansını etkileyen strese neden olduğu gösterilmiştir.

Hazırlık Eksikliği

Gerekli malzemelere sahip olmamak, özellikle çok genç bir çocuk için çok stresli bir deneyim olabilir. Bir çocuğun yeterli bir öğle yemeği yememesi, imzalı izin belgesini getirmemesi veya “Kırmızı Gömlek Günü” nde giymek için kırmızı bir gömlek giymemesi durumunda, önemli bir stres yaşayabilir. Küçük çocuklar bu konuda yardıma ihtiyaç duyabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir