1. Anasayfa
 2. Okul

Yıl Boyunca Okul Artıları ve Eksileri

Yıl Boyunca Okul Artıları ve Eksileri
0

Yıl boyunca süren okul takvimleri, çocukların ailelerin çiftliklerinde hasat etmelerine yardımcı olmak için evde olmalarını sağlamak için oluşturulduğuna inanılan dokuz aylık geleneksel okul takvimi ile aynı 180 günlük okul eğitimini sunmaktadır.

Yıl boyunca program çoğu yetişkinlerin kendi okul deneyimlerinden hatırladıkları bir şey olmasa da, bazıları sandığı kadar zor veya istenmeyen olabilir. Çocuklara daha az izin verilmez, ancak bunun yerine, normal dokuz ay, üç aylık izin takvimi, tüm yıl boyunca daha kısa aralarla değişen kısa bir eğitim süresi takvimi ile yeniden dağıtılır.

Yıl boyunca süren okulların savunucuları bunun akademik başarıyı arttırmanın bir yolu olabileceğini söylüyorlar, ancak muhalifler potansiyel sakıncaları da belirlediler. Yıl boyunca süren okullardaki tartışmalar, ebeveynleri çocukları için doğru seçim olup olmadığına dair duraksatan artıları ve eksileri ortaya çıkardı.

Makalede Neler Var?

Artıları

Yıl boyunca öğrenim görmeye hak kazananların bazıları:

 • Öğretmenlerin sınıf zamanını daha verimli kullanmalarına izin vererek, uzun tatillerden sonra becerileri yeniden öğretme ihtiyacı azaldı.
 • Daha kısa yaz tatili, öğrencilerin yoksul çocuklar için akademik performansı artırabilecek ve müdahale programları tarafından hizmet verilen öğrenci sayısını azaltabilecekleri yaz öğrenme kaybına maruz kalma ihtimalinin daha düşük olduğu anlamına gelir.
 • İyileştirme ihtiyaçları, yaz programları yerine okul yılı boyunca ele alınabilir ve muhtemelen yaz okulunu yerel bütçelere dahil etme ihtiyacını azaltır.
 • Tatil zamanı, yıl boyunca daha dengeli bir şekilde dağıtılabilir ve böylece aile tatillerini planlama ve öğrencilerin kendilerini daha sık canlandırmaları kolaylaşır.
 • Çocuk bakımı bulmakta veya çocuk bakımı masraflarını ödemekte güçlük çeken aileler, yaz tatili sırasında veya okul bakımı sonrası alt-çocuk bakımında olan çocukların yararına olacaktır.
 • Öğrenci gruplarının farklı okul programlarında olduğu çoklu izleme programları, daha fazla okul konsolidasyonuna izin verebilir.
 • Okul yılını uzatmak, yıl boyunca devam eden okulların çoklu izleme programları yoluyla maliyetleri düşürmesi durumunda, eğitmenler için tam zamanlı ve daha kazançlı bir meslek öğretiminin yapılmasına yardımcı olabilir.

  Eksileri

  Yıl boyunca süren eğitime karşı çıkan argümanlardan bazıları şunlardır:

  • Geleneksel bir okulu yıl boyunca okula başlatmak veya değiştirmekle ilgili başlangıç maliyetleri yüksektir.
  • Gündüz bakımı, klima ve yardımcı programlar dahil okul bakım maliyetleri, okullar yaz aylarında açıksa yüzde 10’a kadar artabilir.
  • Kendilerini desteklemek ya da kolej için para kazanmak için çalışmak zorunda olan gençler, yaz tatilini tamamlamazlarsa, iş bulmakta ya da iş bulmakta zorlanabilirler.
  • Okul bütçeleri ve personel sayıları basitçe genişletilmiş okul yılı programlarına izin vermeyebilir. Birçok okul zaten öğretmenlere rekabetçi bir ücret ödemekte zorlanıyor ve bu da yüksek kaliteli öğretmen tutmayı zorlaştırıyor. Tam zamanlı bir çaba olarak öğretmenin maliyeti yerel ya da federal olarak mümkün olmayabilir.
  • Çoklu izleme programları, ebeveynlerin muhtemelen farklı programlarda olan çocuklara sahip olabileceği anlamına gelir.
  • Yıl boyunca süren okullardaki çocuklar, yaz aylarında faaliyet gösteren spor takımlarına veya programlara katılamazlar.
  • Yıl boyunca süren okuldaki öğrenciler, doğayla ilgili bilgi alırken diğer yaştaki çocuklarla zaman geçirme fırsatlarını kaçırırlar; çünkü tipik yaz kampı deneyimleri artık çocukluk deneyiminin bir parçası olmayabilir.

   Popülerlik Büyüyor

   Amerikan Kamu Politikaları Araştırma Enstitüsü Kurumsal Politika Çalışmaları Direktörü Frederick M. Hess, birkaç ülkenin öğrenciler için ard arda yedi haftadan fazla tatil teklif ettiklerini belirtti. Bu, ABD’nin ortalama 13 haftası ile çelişmektedir.

   Hess, “Yaz Tatili Artık Gerekli Değil” başlıklı bir raporda, tarım takvimini takip etmenin okulları çalıştırmanın anakronistik bir yolu olduğunu ileri sürüyor – yıl boyunca okul takvimleri tekdüze bir çözüm olmasa da, aileler okullar için daha fazla seçeneğe sahip olmalı yıl boyunca çalışır.

   Bu fikir çekiş kazanıyor. Aslında, Kongre üyeleri için hazırlanan eğitim politikası raporuna göre, gittikçe artan sayıda okul yıl boyunca takvim modeline geçiş yapmayı seçti.

   1980’den 2012’ye, yıl boyunca süren okul sayısı, 45 eyaletteki 410’dan (350.000 öğrenciyi eğitiyor) 3700’den (iki milyon öğrenciyi eğitiyor) geçti.

   Rakamlardaki bu büyüme, okul yetkililerinin hem öğrenciler için öğrenmenin yararlarını hem de yıl boyunca okulların katılan tüm taraflar için toplam eğitim maliyetini nasıl etkilediğini inceleyen araştırmalara bakıyor.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir