1. Anasayfa
 2. Çocuk Bakımı

Çocuk Bakımına Genel Bir Bakış


0

Kaliteli çocuk bakımı bulmak, ebeveynlerin karşılaştığı en önemli konulardan biridir. Çocuğunuzu işteyken, bir doktor randevusunda veya sadece akşam yemeğinde kimin izleyeceğine karar vermek stresli ve ezici bir karar olabilir. Çocuk bakımı birçok biçimde gelir ve her aile için farklı görünür.

Makalede Neler Var?

Çocuk Bakımı Ne Zaman Aranmalı

Birçok ebeveyn için çocuk bakımı alma kararı, ebeveyn izninin sona ermesiyle tetiklenir. Ebeveyn izni devlete ve ülkeye göre değişir. Mevcut ABD doğum izni politikası, Yenidoğan veya yeni evlat edinilen çocukların anneleri için yıllık 12 haftalık ücretsiz izin gerektiren bir hüküm içeren 1993 Aile ve Tıbbi İzin Yasası (FMLA) tarafından yönetilmektedir. Birçok anne-baba, ücretsiz izin almayı ve 12 haftadan daha erken bir süre çalışmaya geri dönmeyi başaramaz ve yeni anne-babaları çocuklarına bakacak bakıma bakmaz.

Farklı Çocuk Bakımı Sağlayıcıları

Çocuk bakımı sağlayıcıları, 6 haftalıktan 13 yaşına kadar olan çocuklara bakım veren ve onlara gözetim sağlayan bireylerdir. Çocuk bakım sağlayıcıları tercihiniz çocuğunuzun yaşına, ailenizin ihtiyaçlarına ve bulunduğunuz yere bağlı olabilir.

Günlük bakım sağlayıcıları

Kreş, ebeveynlerin bakım, gözetim ve öğrenme için gün boyunca çocuklarını bıraktığı yerdir. Günlük kartlar, belirli bırakma ve alma sürelerine sahip resmi, yapılandırılmış ortamlardır. Günlük bakım merkezleri, okul öncesi çağındaki çocuklar aracılığıyla bebeklerin bakımında uzmanlaşsa da, bazı günlük bakımlar okul çağındaki çocuklar için okul öncesi ve sonrası bakım da sunar.

Evde bakım sağlayıcıları

Evde çocuk bakımı, ailelerin çocuklarını düzenli ve sürekli olarak gözeten bir yetişkinin evine getirmek için ödeme yaptığı yerdir. Bu çocuk bakımı seçeneği bir dadıdan farklı çünkü çocuklar bakıcının evine bakım için getiriliyor.

Dadı

Bir dadı, bir aile tarafından canlı ya da canlı olarak kullanılır. Bir dadı, bir çocuk veya çocuklar için bakım ve denetim sağlamak için ailenin evine gelir. Bir dadı payı, bir dadı ailenin evlerinden birinde iki ya da daha fazla ilgisiz çocuğa bakım sağladığı bir seçenektir.

Çocuk bakıcısı

Bir bebek bakıcısı, bir aile tarafından geçici olarak çocuklara bakmak için kullanılır. Bebek bakıcıları düzenli olarak veya ara sıra işe alınabilir. Çocukların güvenliğinden ve iyiliğinden bir bebek bakıcısı sorumludur.

Öğretmen

Çocuğunuz okula devam edebilecek yaşta olduğunda, öğretmenler çocuk bakımı sağlayacaktır. Öğretmenler çocuklar için rol modeldir ve destek, teşvik ve güvenli bir ortam sağlarlar. Ebeveynlerin çocuklarının öğretmenleriyle pozitif bir ilişki içinde olmaları ve açık iletişim kurmaları önemlidir.

 • Çocuk bakımı sağlayıcıları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sizin İçin Doğru Çocuk Bakımı Durumunu Nasıl Seçersiniz?

Aileniz için hangi çocuk bakım koşullarının en iyi sonucu vereceğinizi seçmek, bir aile olarak oturmanızı ve benzersiz durumunuzu tartışmanızı gerektirir. Düşünülmesi gereken bazı sorular:

 • Tam zamanlı veya yarı zamanlı bir çocuk bakımı sağlayıcı düzenlemesine mi ihtiyacınız var?
 • Aileniz geleneksel saatlerle mi çalışıyor yoksa bir bakıcının erken, geç veya hafta sonları çalışması bekleniyor mu?
 • Yarı zamanlı ise, bakıma ihtiyaç duyulan günler tutarlı kalır mı yoksa bir çocuk bakımı sağlayıcısının çalışılan günlerde esnek olması gerekir mi?
 • Ailenizin çocuk bakımı için bütçesi nedir?
 • Çocuğunuz kaç yaşında ve bu yaşta belirli bir çocuk bakımı kurumuna yerleştirme konusunda rahatınız nedir?
 • Çocuğunuzun herhangi bir özel şartı veya ihtiyacı var mı ve evde bakım gibi daha küçük, daha samimi bir çocuk bakımı sağlayıcısı ortamı için daha mı uygun, yoksa geleneksel olarak bulunabilecek çok çeşitli aktivitelerle daha büyük sınıflarda gelişiyor mu günlük bakım ayarı?

Bu soruların cevaplarına bağlı olarak, aileniz için hangi seçeneklerin en iyisi olduğunu araştırmaya başlayabilirsiniz. Ne tür bir çocuk bakımı hizmeti sağlayıcısı kurmayı istediğinizi belirlemeden önce, neye sahip olabileceğinizi belirleyin. Örneğin bir dadı, büyük olasılıkla çocuğu ev merkezine yerleştirmekten çok daha pahalıya mal olacaktır. Kreşler genellikle yeni doğanlar alırken, bazı ebeveynler bebekler için çocuklarının yaşları büyüdükçe olduğundan farklı bir ortam tercih eder.

Ebeveynler çocuklarını en iyi şekilde tanır ve gelişmeleri ve büyümeleri için en uygun olanları seçmelidir. Seçeneklerine bakarken, çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve yaşını ve evde bir dadıyla mı yoksa geleneksel kreş gibi bir grup ortamında mı gelişeceğini düşünün.

Çocuk Bakımı Maliyetleri ve Finansman Seçenekleri

Çocuk bakım masraflarının bakım türüne göre büyük ölçüde değişmesi şaşırtıcı değildir. Bu maliyetler aynı zamanda bulundukları yere, çocukların yaşlarına göre değişir ve dadı masrafları için, sizin dadı payınız veya ailenizde birden fazla çocuğunuz olması nedeniyle farklılık gösterebilir.

Bebekler ve Yeni yürümeye başlayan çocuklar için geleneksel günlük bakım

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki merkez merkezli kreşlerin ortalama maliyeti yıllık 11,666 dolar (ayda 972 dolar), ancak Ulusal Çocuk Bakım Kaynakları ve Yönlendirme Ajansları Birliği’ne göre fiyatlar yıllık 3,582 ila 18,773 dolar arasında değişiyor (NACCRRA).

Okul Öncesi Çocuklar İçin Geleneksel Günlük Bakım

Okul öncesi çağdaki çocuklar için günlük bakım maliyetleri genellikle daha düşüktür ve yılda ortalama 8,800 dolar (ayda 733 dolar). Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, yıllık 4.460 ila 13.185 $ (ayda 371 ila 1.100 $) arasında bir ücret ödersiniz.

Bebekler ve Yeni yürümeye başlayan çocuklar için Evde Bakım

Geleneksel kreşlere benzer şekilde, evde kreşlerin maliyetleri çocuğunuzun yaşına ve nerede yaşadığınıza bağlıdır. Evde yapılan günlük bakım, bebekler ve küçük çocuklar için yılda yaklaşık 7,761 dolar (ayda 646 dolar) tutar. Fiyatlar yıllık 3.582 $ ‘dan başlayıp yılda 11.940 $’ a yükseliyor (ayda 300 – 995 $) ancak büyük şehirlerde bu maliyet muhtemelen daha yüksek olacak.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Evde Bakım

Okul öncesi çağdaki çocuklar için evde günlük bakımın ortalama maliyeti yılda 7.627 dolar (ayda 636 dolar). Fiyatlar yılda 3.780 ABD Doları ile yıllık 12.000 ABD Doları arasında değişmektedir (aylık 315 ila 1.000 ABD Doları).

Dadı ve Dadı Paylaş

Yaşadığınız yere, kaç çocuğunuza ve kalifiye adaylar için rekabetin ne olduğuna bağlı olarak, bakıcılar haftada 500 ila 700 $ (ayda 2,167 ila 3,033 $) arasında bir çocuk için tam zamanlı bakım ve 400 $ ile 400 dolar arasında Haftada 650 $ (ay başına 1,733 $ – 2,817 $). Bir dadı payında, çocuk bakımı maliyetleri kesilir, çünkü dadı çocuklar arasında zaman harcıyor.

Çocuk bakıcısı

Çocuk bakıcısı maliyetleri, kaç çocuğun izlenmesi, bakıcının deneyim seviyesi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır; eğer bebek bakıcısı ek iş yapıyorsa; ve çocuk bakıcısı, tatil veya tatil gibi özel bir durum için kiralanıyorsa.

 • Çocuk bakımı masrafları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çocuk Bakımına Hazırlık

Çocuğunuzun günlük bakımda veya dadılı olduğu ilk birkaç hafta tüm aile için bir geçiş dönemidir. Hem siz hem de çocuğunuz programa, yeni yüzlere ve yeni duruma uyum sağlamak zorunda kalacak. Yolda bir miktar darbe beklerseniz daha iyi olacaksınız.

Günlük Bakım ya da Evde Bakım İçin Hazırlık

Günlük bakımın veya evde bakımın ilk gününden önce, yanınıza almanız gerekenleri bulduğunuzdan emin olun. Bu liste çocuğunuzun yaşına göre değişecektir. Çocuğunuz 1 yaşına gelmeden önce, çocuğunuza gün boyunca bebeğinizi beslemek için günlük bakıma formül veya pompalanmış anne sütü sağlamanız gerekecektir. Çocuğunuz katı yiyecekler yediğinde, yiyecek politikasını öğrenin. Yiyecekleri mi tedarik ediyorsunuz yoksa günlük bakım yiyecekleri sağlıyor mu? Çocuğunuz bir bebek ise, çocuk bakıcılığı dikte ettiğiniz yemek ve uyku programlarını izleyebilir, ancak çocuğunuz daha büyükse, çocuk bakımı atıştırmalık, öğle yemeği ve kestirme zamanları ayarlamış olabilir;

Bir dadı için hazırlanıyor

Bir dadıyla başlamadan önce, çocuğunuzun dadıyla vakit geçirdiği bir deneme gününün olması ya da en azından birkaç saat olması yararlıdır ve dadıyı evinizin etrafında gösterebilirsiniz. Çocuğunuzun yemek yeme ve uyku takvimi ile bir program yazın. Bakım verenler arasındaki tutarlılık çocuk gelişimi için önemlidir ve rutin olması çocuklar için faydalıdır.

Çocuk Bakımı Geçiş Zorlukları ile Başa Çıkmak

Gündüz bakımına başlamak ya da dadıyı her gün evinize getirmek, bütün aile için büyük bir değişiklik. Bu uyum sürecinde, hem ebeveynlerin hem de çocukların üzülecek, endişeli, heyecanlı veya başka duygularla karşılaşması normaldir. Bu geçiş sırasında duygusal, zihinsel, fiziksel veya lojistik zorluklarla karşılaşırsanız şaşırmayın.

Ayırma Kaygısı

Ayrılma kaygısı, bir bebek veya yeni yürümeye başlayan çocuk, birincil bakıcı görüş alanı dışında olduğunda veya onları başka bir bakıcıya bıraktığında ağlar veya üzülür. Ayrılma kaygısı, yeni bir çocuk bakımı sağlayıcısı olan bir çocuk için gelişimsel olarak normal bir reaksiyondur. 6 ay kadar erken başlayabilir. Ayrılma kaygısı yalnızca yeni bir çocuk bakım sağlayıcısına ilk başladığınızda gerçekleşmez. Birçok çocuk, bir süredir bakıcı ya da dadıyla olsa bile, ayrılma kaygısına sahiptir. Açık ve tutarlı bir elveda rutini alarak ve ebeveynlerden ayrılmakla ilgili kitapları okuyarak çocuğunuza ayrılma kaygısı konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Emzirme

Emziren bir anne iseniz, işe dönme ve çocuğunuzu çocuk bakımına alma geçişinin ekstra bir planlama katmanı vardır. Seçeneklerinizi iş yerinde pompalama, sütten kesme ve formülle takviye etme açısından düşünmek önemlidir. Emzirme planlarınızı pompalamak için yeterli alan olduğundan emin olmak için İnsan Kaynakları Departmanınız veya işvereninizle görüşün. Birçok anne işe geri döndüğü sırada emzirmeye ve pompalamaya devam eder, ancak bazı zorluklarla gelebilir.

mali

Çocuk bakımı için ödeme yapmak çoğu ebeveyn için büyük bir masraftır. Child Care Aware tarafından yapılan bir araştırmaya göre, birçok aile için çocuk bakımı maliyetinin genellikle barınma, üniversite eğitimi, ulaşım veya yemek masraflarını aştığını belirtti. Çocuk bakımı için uygun bir şekilde bütçenize ve bütçenize bakmak önemlidir.

Lojistik

Çocuk bakımına başlarken ortaya çıkabilecek bir diğer sorun, nakliye lojistiği ile uğraşmak ve eşinizle birlikte bırakma ve teslim alma zamanlarını bulmaktır. Bir dadısının yararlarından biri, çocuğunuzu hiçbir yere bırakmak zorunda olmamanızdır. Gündüz bakımını seçtiyseniz, bırakma ve teslim alma saatlerini bildiğinizden emin olun. Zamanla esnekliği ve teslim almaya geç kalmanız durumunda herhangi bir ücrete tabi olup olmadığını sorun.

İşe İade Duyguları

Çocuğunuzu bir bakıcıyla bırakmak, farklı insanlar için farklı duygular tetikler. Çocuğunuzun hayatında evden uzakta olmaktan, kilometre taşlarını veya diğer önemli anları kaçırdığınızdan endişelenebilirsiniz. Çalışan birçok ebeveyn, çocuğunu başka bir kişinin bakım ve denetiminde bıraktıklarında bazı suçluluk duygularıyla ilgilenir. Ayrıca çocuğunuzun bakıcısını kıskanmış hissedebilirsiniz.

Tutkulu hissettiğiniz doyurucu bir kariyere sahip olacak kadar şanslıysanız, ofise geri dönmek rahat, heyecanlı ve teşvik edici olabilir. Bu tür hisler, çocuğunuzla evde olmak istemediğinizi kötü hissettiğiniz yerde farklı bir suçluluk duygusuna yol açabilir.

Ebeveynlikle ilgili birçok duyguda olduğu gibi, bunu yaşayana kadar ne hissedeceğinizi bilmek zordur. Duygularınız ne şekilde olursa olsun, hepsi normaldir. İşe dönüş, birçok çelişkili duygularla dolu büyük bir geçiş. Hem bebeğinizi terketmek hem de iş ortamınıza geri döndüğü için mutlu olmak doğaldır.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir