1. Anasayfa
  2. Önleme ve Başa Çıkma

Bullies Öğretmene Nasıl Cevap Verilir?

Bullies Öğretmene Nasıl Cevap Verilir?
0

Çocuğunuzun karşılaşacağı öğretmenlerin çoğu, yaptıkları işte iyidir. Aslında, birçok öğretmen beklenenin ötesine geçer. Ancak, sorumluluklarını iyi bir şekilde yerine getirmeyen öğretmenler ve hatta öğrencilerini zorlayan bazı öğretmenler var. Uygun disiplin prosedürleri veya etkili sınıf yönetimi teknikleri kullanmak yerine, öğrencilerini mahkum etmek, manipüle etmek veya alay etmek için güçlerini kullanırlar.

Zorbalık fiziksel olduğunda, ebeveynlerin çoğu olayları bildirmekte tereddüt etmemektedir. Ancak, zorbalık duygusal veya sözlü olduğunda, ebeveynler ne yapacaklarından emin değillerdir. Çocukları için işleri daha kötü yapmaktan korkuyorlar. Bu endişe geçerli olsa da, zorbalığa aldırmamak kesinlikle iyi bir fikir değildir. Zorbalık öğretmenlerine yönelik on fikir.

Makalede Neler Var?

Tüm Zorbalık Olaylarını Belgeleyin

Tarihler, saatler, tanıklar, eylemler ve sonuçlar dahil olmak üzere olan her şeyi kaydedin. Örneğin, öğretmen çocuğunuzun sınıfın önünde olması durumunda tarih, saat, ne söylendiğini ve hangi öğrencilerin bulunduğunu not aldığınızdan emin olun. Diğer öğrenciler, öğretmenin eylemleri sonucunda zorbalığa katılırlarsa, bu bilgiyi de eklediğinizden emin olun. Ve herhangi bir fiziksel zorbalık, siber zorbalık veya ırk veya sakatlığa dayalı taciz varsa, bunu derhal yerel polise bildirin. Yaşadığınız bölgeye bağlı olarak, bu zorbalık türleri suç sayılabilir.

Çocuğunuzu rahatlatın ve destekleyin

Çocuğunuzla okul ve ne olduğu hakkında konuşun. Destekleyici olun ve gerçekten dinleyin. Çocuğunuzun durumun nasıl ele alınmasını istediğini sorun. Unutmayın, ilk önceliğiniz çocuğunuzun zorbalıktan iyileşmesine yardımcı olmaktır. Sonuç olarak, bir danışmanla bağlantı kurmaktan çekinmeyin. Ayrıca, çocuğunuzun bir depresyon belirtileri, anksiyete sorunları ve uyku sorunları olup olmadığını kontrol etmesi için bir çocuk doktoru tarafından değerlendirilmesini sağlayın. Zorbalık belirtilerine dikkat edin ve çocukların zorbalık davranışlarını rapor etmediklerini unutmayın.

Çocuğunuzun Benlik Saygısını Oluşturun

Zorbalıkla uğraşırken, çocukların güçlü yanlarını görmeleri önemlidir. Onları zorbalık dışındaki şeyler veya yeni hobiler gibi zorbalığa odaklanmaya teşvik edin. Ayrıca, zorbalık hakkında konuşmaya çok fazla zaman harcamayın. Bunu yaparak, hayatlarındaki olumsuzluklara odaklanmalarını sağlar. Bunun yerine, hayatta mutlu olacak başka şeyler olduğunu görmelerine yardımcı olun. Bu esnekliğin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Önce Çocuğunuzla Konuşun

Çocuğunuza söylemeden bir öğretmen veya müdür ile bir toplantı yapmak asla iyi bir fikir değildir. Bunu yaparak, durumdan sonra durumu öğrenirlerse çocukları utandırabilir. Ayrıca, toplantı iyi gitmezse ve öğretmen misilleme yaparsa çocuklar duygusal olarak hazırlanmalıdır. Bu durumla ilgili hiçbir zaman çocuğunuzla temasa geçmeden hiçbir şey yapmayın.

Komuta Zincirini Takip Edin

Unutmayın, problem ne kadar yakınsa insanlar o kadar hızlı, etkili harekete geçebilecekler. Doğrudan zirveye çıkarsanız, muhtemelen durum hakkında kiminle konuştuğunuz ve durumu düzeltmek için ne yaptığınız sorulacaktır. Öncelikle bu konuyu daha düşük seviyelerde çözmek için tüm olanakları tükettiğinden emin olmak istiyorsun. Ek olarak, etkileşimlerinizle ilgili belgeleriniz varsa, en üste geldiğinizde söyleyeceğiniz şeyleri göz ardı etmek zor olacaktır.

Öğretmenle Görüşme İsteği Yapın

Zorbalığın ciddiyeti ve sıklığına bağlı olarak, doğrudan öğretmene gitmek isteyebilirsiniz. Çoğu zaman, bir öğretmen toplantısı, durumu tartışırken işbirlikçi bir yaklaşım izlerseniz sorunu çözecektir. Açık fikirli olmaya ve öğretmen bakış açısını dinlemeye çalışın. Bağırmaktan, suçlamaktan, suçlamaktan ve dava açmakla tehdit etmekten kaçının. Bunun yerine, öğretmenin konuşmasına izin verin.

Endişelerinizi İfade Edin

Endişelerinizi dile getirmek önemli olsa da, başkalarının da konuşmaya katılmasına izin verdiğinizden emin olun. Örneğin, çocuğunuz sınıfta korkuyorsa, bu gerçeği belirtin. Sonra öğretmene ne olup bittiğini sor. Bu adım öğretmenlerin gördükleri hakkında konuşmasını sağlar. Ek olarak, eğer onların bakış açısını duymaya açıksanız, öğretmenlerin savunmaya girme olasılığı daha düşüktür.

Şikayetinizi Yükseltin

Durum düzelmezse veya zorbalık doğada şiddetliyse, öğretmenin amirine veya bina yöneticisine gittiğinizden emin olun. Bazen öğretmenler davranışlarını rasyonelleştirir, öğrenciyi suçlar ya da herhangi bir yanlışlığı kabul etmeyi reddeder. Diğer zamanlarda, zorbalık doğrudan öğretmenle konuşma riskini göze alamaz. Bu durumda, müdürle şahsen görüşmeyi isteyin. Belgelerinizi paylaşın ve endişelerinizi tartışın. Ayrıca, bu noktada bir sınıf transferi talep edebilirsiniz. Tüm müdürler bu tür istekleri yerine getirmeyecek, ancak bazıları kabul edecektir.

Komuta Zincirine Devam Et

Ne yazık ki, bazı müdürler zorbaların tartışmasız gitmesine veya zorbalıkların yapıldığını inkar etmelerine izin verecektir. Bu durumda, amir veya okul yönetim kuruluna resmi bir şikayette bulunma zamanı gelmiştir. E-postalar, mektuplar ve telefon görüşmelerinin dokümantasyonu dahil tüm iletişimlerinizin iyi kayıtlarını tutun.

Zorbalık Süresiz Devam Etmeyin

Müdür, denetçi veya okul yönetimi size cevap vermek için ayaklarını sürüklerse, yasal danışmanlık almayı düşünün. Bu arada, çocuğunuz için başka bir okula, özel okula, evde eğitim ve çevrimiçi programlara geçiş gibi diğer seçenekleri araştırın. Çocuğunuzu zorbalık durumunda bırakmak zor sonuçlar doğurabilir. Zorbalığa son vermek ya da çocuğunuzu durumdan çıkarmak için her türlü çabayı gösterdiğinizden emin olun. Zorbalığın müdahale olmadan biteceğini asla düşünmeyin ya da çocuğunuzun üstesinden gelmesini ya da iyi olmasını beklemeyin.

Verywell’den Bir Kelime

Genel olarak, bir öğretmen tarafından yapılan zorbalık, özellikle öğretmenlerin sınıfta sahip oldukları güç nedeniyle, öğrenciler için korkutucu ve ezici olabilir. Sonuç olarak, çocuğunuz adına harekete geçmeyi geciktirmeyin. Ve hemen sonuç alamazsanız, çocuğunuz için savaşmayı bırakmayın. Israrla durumu çocuğunuz için daha iyi hale getireceksiniz ve sonra iyileşme başlayabilir.

 

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir