1. Anasayfa
  2. Önleme ve Başa Çıkma

Zorbalık Gördüğünde Her Çocuğun Yapması Gereken 8 Şey

Zorbalık Gördüğünde Her Çocuğun Yapması Gereken 8 Şey
0

Zorbalık her gün ve her okulda gerçekleşir. Sonuç olarak, çocuğunuzun yaşamında en az bir kere zorbalığa tanık olacağı ihtimali yüksektir. Ama bu konuda bir şeyler yapacak mı? Daha da iyisi, ne yapacağını bile biliyor mu? İşte bu yüzden çocuğunuzu zorbalığa cevap vermesi için güçlendirmek önemlidir.

Makalede Neler Var?

Niçin Bystanders Zorbalığa Cevap Vermeli?

Tüm zorbalık olaylarında, zorbalıktan sık sık göz ardı edilen bir kişi vardır – seyirci. Her ne kadar izleyenler zorbalığın temel hedefi olmasa da, yine de etkilenir. Bazı çalışmalar bile, izleyenlerin gerçek mağdurdan daha fazla acı çekebileceğini öne sürüyor. Aslında, izleyiciler suçluluk, endişe, depresyon ve çaresizlik duygularından muzdarip olabilir.

Bystanders ayrıca, insanlar büyük bir grup civarındayken zorbalık gibi bir olaya şahit olduklarında meydana gelen yan etki olarak da bilinir. Kurbana yardım etme olasılıkları daha düşüktür, çünkü başkasının başaracağına inanırlar. Sonuç olarak, çocuklarınızı zorbalığın yanlış olduğunu anlama yeteneği ile donatmak önemlidir. Onlara zorbalığa cevap vermeleri için uygun araçları vermek de iyi bir fikirdir.

Zorbalığa Cevap Vermenin İpuçları

Zorbalığa sadece uygun bir tepki vermek mağdura yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun zorbalık olayına tanık olmanın olumsuz etkilerinden kaçınmasına yardımcı olur. Çocuklarınızla okulda zorbalık gördüklerinde neler yapabilecekleri hakkında konuşun. Ardından, çocuğunuzun okulda zorbalığa nasıl cevap verebileceği konusunda bazı fikirler sunun. İşte bazı öneriler.

Katılmaktan veya gülmekten kaçının . Zorbalık meydana geldiğinde bazen çocuklar içeri girer ya da gülerler. Ama gergin bir gülüş bile kabadayı aradığı bir cevabı verir. Çocuğunuza zorbalıkta bulunmamalarını beklediğinizi açıklayın. O sırada bir şeyler yapacak kadar cesur hissetmeseler bile, en azından meslektaş baskısına boyun eğmekten ve diğerleriyle birlikte gülmekten kaçınabilirler.

Git başımdan . Bazen zorbalar basitçe ilgiyi çekiyor. Ve onların bir izleyici kitlesi yoksa, duracaklar. Çocuğunuza, bazen bir kurbana yardım etmek için gereken her şeyin olaydan uzaklaşmak veya kabadayı görmezden gelmek olduğunu söyleyin. Yine de, çocuğunuza zorbalığı bir yetişkine rapor etmesini ve böylece bir daha olmaması için hatırlatır.

Zorbaya durmasını söyle . Genellikle, eğer bir kabadayı kalabalıktan olumlu bir ilgi görmezse, yaptığı şeyi durduracaktır. Onaylamaması sadece bir veya iki kişiyi alır ve zorbalık sona erer. Çocuğunuza bu yöntemi kullanmalarını, ancak bunu yaparken güvende hissedeceklerini söyleyin. Zorba fiziksel bir tehdit oluşturuyorsa, başka bir seçenek yardım bulmak olabilir.

Bir yetişkin bul . Çocuğunuzu, zorbalık olayından sakince uzaklaşmaya ve yardım bulmaya teşvik edin. Çocuğunuzun zarar görmemesi için bu işlemi dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir. Ancak zorbalık bildirilmezse devam edecektir. Dahası, çocuğunuz zorbalığa tanıklık ediyorsa ve birine ne gördüğünü anlatmaya istekliyse, bu mağdurun desteklenmesi konusunda uzun bir yol kat eder.

Aramak için bir cep telefonu veya yardım için metin kullanın . Çocuğunuzun bir cep telefonu varsa, ona her zaman bir yetişkin arayabilir veya mesaj atabileceğini ve yardım isteyebileceğini söyleyin. Aslında, bazı okullar, birileri kabadayılık sırasında çocukların adsızca yazabilecekleri veya adlandırabilecekleri yardım hatları bile uygulamaktadır. Bunu yapmak, kabadayıya doğrudan bir şeyler söylemek zorunda kalmamasını sağlar, ancak kurbana yardım etmesini sağlar.

Diğer seyircilerden de ayağa kalkmalarını isteyin . Bazen bir grup çocuğun kabadayı ile yüzleşmesi daha güvenli ve daha etkilidir. Aslında, araştırmalar akranların bir zorbalık olayına müdahale ettikleri zaman, zorbalığın zamanın yaklaşık yüzde 60’ında durduğunu göstermektedir. Çocuklarınıza sayıca güç olduğunu hatırlatın ve okula zorbalığa son vermeleri için arkadaşlarını toparlamaları için onları teşvik edin.

Adres siber zorbalık . Unutmayın, çocuğunuz zorbalıktan etkilenmek için fiziksel olarak hazır olmak zorunda değildir. Çevrimiçi olarak hedeflenen bir sınıf arkadaşına tanık olmak, çocuğunuzu da etkileyebilir. Ona çevrimiçi gördüğü zaman siber zorbalığın nasıl rapor edileceğini öğretin. Örneğin, çocuğunuz postaları kurtarmalı ve siber zorbalığı bir yetişkine bildirmelidir. Dahası, birçok sosyal medya sitesinde kötüye kullanımı bildirmek için mekanizmalar var. Tacizin nasıl bildirileceğini öğrenmesine yardımcı olun.

Kurbanı destekle . Bazen yardım etmenin en iyi yolu kurbanla arkadaş olmaktır. Aslında, araştırmalar en az bir arkadaşın olmasının zorbalığa engel olabileceğini gösteriyor. Çocuğunuza zorbalık kurbanlarına nasıl arkadaş olabileceği konusunda fikir verin. Bu, birlikte sınıfa yürümek, onlarla öğle yemeğinde oturmak ve sosyal etkinliklere davet etmek anlamına gelebilir.

Verywell Ailesinden Bir Kelime

Çocuklarınıza, çocuğunuzun okulundaki iklimi iyileştirmede uzun bir yol gideceğini gördüklerinde zorbalıklara nasıl cevap vereceğini öğretin. Dahası, çocuklarınıza değerli bir yaşam dersi öğretiyorsunuz. Zorbalık karşısında ayakta durmayı ve ihtiyacı olan başkalarına yardım etmeyi öğrenmeyi empati kurar. Ayrıca çocuğunuzun karakterini güçlendirmeye ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenmesine yardımcı olur.

“Zorbalık İstatistikleri”. Aile Kaynaklarını Kolaylaştırma Programı. http://www.frfp.ca/parents-resources/parent-education/bullying/bullying_stats.php (Mart 2018)

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir