1. Anasayfa
  2. Önleme ve Başa Çıkma

Ortaokul Kızınızı Kabadayı Korumak için Nasıl

Ortaokul Kızınızı Kabadayı Korumak için Nasıl
0

Ortaokul iniş ve çıkışlarla doludur. Güç mücadelelerinden ve söylenti değirmeninden çatışan dürtülere ve güçlü duygulara, kızların uğraşacak çok şeyleri var. Ama hepsi kötü değil. Ortaokul ayrıca kızlar için heyecan verici bir zaman olabilir. Yakın dostluklar geliştiriyorlar, biraz bağımsızlık kazanıyorlar ve sosyal çevrelerini oluşturuyorlar.

Anahtar, ne olacağını ve orta okul arkadaşlıklarının öngörülemez sularında nasıl gezinileceğini bilmek. İşte kızınızı orta okula hazırlamak için yapabileceğiniz en iyi 14 şey ve onunla birlikte gelen arkadaşlıklar.

Ortaokuldaki Kızınıza Zorbalık ve Arkadaşlıklarla Yardım Etmek

Ortaokuldaki arkadaşlık değişimini anlayın. İlkokulun aksine, şimdi kızlar bir araya geldiğinde, çoğunlukla konuşmak istiyorlar. Şahsen müzik, filmler, kıyafetler, el sanatları, kitaplar ve hatta bazen erkekler hakkında konuşurlar. Ve bizzat konuşamadıkları zaman, birbirleriyle mesajlaşacak ya da mesaj atacaklar. Bu değişikliği anlayan ebeveynler, kızlarına zorluklarla yardımcı olmak için daha hazırlıklı olacaklardır.

Sık sık iletişim kurun. Kızınızın okul ve arkadaşlar hakkında neler söylediğini dinleyin. Ama hemen atlamak ve bir şeyler tamir etmeye çalışmayın. Bunun yerine, sadece konuşmasına izin ver. Söyledikleriyle empati kurarsan, işler ters gittiğinde seni döngüde tutması daha olasıdır.

Kızınızın özgüvenini geliştirin. Sağlıklı bir özgüven, kızınızın hayatındaki zorbalığın önlenmesinin en iyi yollarından biridir. Kendisini iyi hissetmesine yardımcı olmak için elinden geleni yaptığına emin ol, çünkü ortaokul bir kızın kendine güvenini çözmek için çok şey yapabilir.

Sosyal hiyerarşinin değiştiğini anlayın. Cliques güçlenir; kontrolde olan olma gereksinimi yoğunlaşır ve bazı kızlar daha da kötüleşir. Bu davranışların çoğu ait olmak istemekten kaynaklanıyor. Bazı kızlar için, ait olma ihtiyacı o kadar yoğundur ki, rekabeti ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Bu kızlar kötü kızlar olarak bilinir. Durumları ve zorba diğer kızları kontrol etmek için söylentiler ve dedikodular kullanıyorlar.

Her türlü zorbalıkla tanışın. Siber zorbalık ve cinsiyetten dışlayıcı ve diğer ilişkisel saldırganlık biçimlerine kadar, çocukların bugün nasıl zorbalık ettiğini bildiğinizden emin olmalısınız. Yüz yüze zorbalık hala var iken, teknoloji zorbalık için yeni bir platform yarattı. Özellikle kızlar onu kucaklıyor gibi görünüyor. Geride kalma. Kendinizi eğitin ve ardından kızınızı eğitin.

Kızınızın nasıl iyi bir arkadaş bulacağını bildiğinden emin olun. İyi bir arkadaş, onunla ilgilenecek, onun da içinde bulunduğu ve onunla ilgileneceği ve saygı duyacağı bir şeyler olacaktır. İyi arkadaşlar da empatik, sadık ve işbirlikçidir. Onu bu niteliklere sahip arkadaşlar bulmaya teşvik edin. Kızınızın hangi kızların uygun arkadaşlar edebileceğini tanımlamasına yardımcı olun.

Kızınıza toksik arkadaşlıklar hakkında dikkat edin. Bu dostluklar genellikle ince çöküşler, manipülasyonlar, dışlanmalar ve diğer acı veren davranışlarla karakterize edilir. Kızınızın böyle arkadaşları varsa, kendisi hakkında olumsuz duygularla mücadele edecektir. Frenemiler genellikle bu kategoriye girer. Bunlar kızının yüzüne iyi davranan arkadaşlar, ama onun arkasından dedikodu yapıyorlar. Frenemies ayrıca arkadaşlarını kontrol etmeye çalışır ve özgüvenini zedelemek için ince indirimler kullanır.

Kaba kızlarla arkadaşlıktan kaçınmasını söyle. Ortalama kızlar, diğer kızlar yanına geldiğinde ve özel partiler hakkında yüksek sesle konuşurken, söylentileri yayar, fısıldar ya da güler. Ayrıca, dedikodu yapıyorlar, yalan söylüyorlar ve diğer kızları dışlıyorlar. Her ne kadar bu kızlar popüler ve iyi gözükse de, birçok öğrenci bir sonraki kurban olmaktan kaçınmak için davranışlarını tolere eder. Kızınızı bu tür kızlardan uzak durmaya çağırın.

Kızınızı çok çeşitli arkadaşlar edinmeye teşvik edin. Bir BFF’ye sahip olmak (sonsuza dek en iyi arkadaş olmak) çekici gelse de, bu yaşta kızların birden fazla özel arkadaşlığa ihtiyaçları var. Kızınızın, mahalleden, okuldan, kiliseden ve spordan arkadaşlar gibi hayatında çeşitli alanlarda arkadaş edinmesi akıllıca olacaktır. Bu, diğer arkadaşlarından biriyle bir şeyler ters giderse, başkalarının da arayacağı anlamına gelir.

Kızınızın arkadaşlarını tanıyın. Kızını, arkadaşlarını davet etmeye teşvik et. Diğer kızlar ziyaret ederken, çocuğunuzun sosyal etkileşimlerini sessizce gözlemleme şansına sahip olursunuz. Ayrıca, herhangi bir konuda sorun olabilir. Rahatsız edici bir şey fark ederseniz, daha sonra kızınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Nasıl hissettiğine dikkat et. Ortaokul, bedenlerinde meydana gelen tüm değişiklikler nedeniyle kızlar için duygusal bir zaman olsa da, başka bir şeyin onları rahatsız ettiğini gösteren ipuçlarını izlemek de önemlidir. Zorbalık uyarı işaretleri için uyanık olun. Ve okulda çok fazla “drama” olduğunu ya da “hiç arkadaşı olmadığını” söylerse dikkat edin. Çoğu zaman, bunlar zorbalığın gerçekleştiğinin işaretleridir.

Kızınızın, arkadaşlık sorunlarını kendi başına çözmesine izin verin. Zorbalık olmadıkça içeri girmeyin. Sorunları kendi başına çözmesine izin vermek, değerli yaşam becerilerini öğretir. Çatışma çözme, iddialılık ve problem çözmeyi öğrenecek.

Kızınızın kendi görüşlerini değerlendirmeyi ve ifade etmeyi öğrenmesine yardımcı olun. Diğer insanların ihtiyaçlarını düşünmek önemli olmakla birlikte, kızların özellikle potansiyel zorbalar etrafında iddialı olmayı öğrenmeleri de önemlidir. Amaç, kızınızın fikir farklılıklarını saygılı bir şekilde ifade etmeyi öğrenmesidir. Ayrıca, başkaları onu küçümserken veya zorbalık ederken kendini savunmayı öğrenmesini de istiyorsun.

Unutmayın, hala onun hayatındaki en büyük etki sizsiniz. Kıyafet seçimlerini ve müziği etkileyen arkadaşların görülmesi rahatsız edici olsa da, bu seçimlerin kısa vadeli olduğunu unutmayın. Kızınızla olumlu ve açık bir ilişki geliştirirseniz, onun değerleri ve ahlakı üzerinde en büyük etkiye sahip olacaksınız. Öyleyse gördüğünüz küçük değişikliklerden vazgeçmeyin. Bunun yerine, büyük resme odaklanın.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir