1. Anasayfa
 2. Darbe

Zorba Olmanın Etkileri

Zorba Olmanın Etkileri
0

Zorbalık olmanın kısa ve uzun vadeli etkilerini duymuş olabilirsiniz, ancak zorba olmanın etkileri nelerdir? Zorba olan çocuklar birçok olumsuz sonuç için yüksek risk taşırlar. Çocuklarının zorbalık davranışlarında bulunduğundan şüphelenen ebeveynler, bu sorunları çocuklarının yaşamı boyunca önlemeye yardımcı olmak için müdahale etmek isteyebilirler.

Makalede Neler Var?

Olumsuz etkiler

Zorba olan veya zorbalık yapan kişilerin, akranlarından daha okulu bırakma olasılığı daha yüksektir. Özellikle zorbalık davranışlarının ciddiyetiyle karşı karşıya kaldıklarında, depresyon, anksiyete bozukluğu ve psikolojik sıkıntı yaşama riski daha yüksektir. Zorbalar daha çok suistimal tütün, alkol ve esrar kullanıyor. Erken cinsel aktiviteye girme akranlarından daha muhtemeldir.

Yasa ile Artan Sorun Riski

Bir çocuk veya genç olarak kabadayı olmak, gelecekteki yasalarla uyuşma ihtimalini arttırır. Yirmili yaşlarının ortasındaki eski zorbalar, zorbalık yapmayan akranlarına göre daha fazla trafik ihlaline ve dört kat daha fazla suç işliyor. Otuzlu yaşlarının ortasına kadar, 6 ila 9. Sınıflardaki diğer çocukları zorbalık yapan kişilerin yüzde 60’ı en az bir ceza mahkumiyetine sahip. Eski zorbaların da zorbalığa göre silah taşıma olasılığı daha yüksektir ve antisosyal kişilik bozukluğu gelişebilir.

Zorbalar Yetişkinlikte İlişki Sorunları Taşıyor

Çocuklukta kabadayı olmak, kişinin ev yaşamını yetişkin olarak etkiler. Eski zorbalar uzun vadeli ilişkilerde problem yaşar ve hem eşlerine hem de çocuklarına karşı küfürlü olabilirler. Ayrıca, istihdamı güvenceye almak ve sürdürmek için zorbalık yapmayan insanlardan daha zorlu zamanları var. Zorba olan kişilerin zorba olan çocuklara sahip olmaları daha muhtemeldir, bu yüzden tekrar baştan döngüye başlarlar.

Etkilere Yönelik Araştırma

Zorbalığın mağdurlar üzerindeki etkileri hakkında faillerden çok daha fazla araştırma yapıldı. Ayrıca, aynı zamanda zorbalık kurbanı olan önemli sayıda zorba da var. İncelemelerin çoğu eski çalışmalarda yapıldı. Siber zorbalıkların geleneksel “gerçek dünya” zorbalarıyla aynı olumsuz sonuçlara sahip olup olmayacağı sorusunu akla getiriyor.

Çocuğunuzun Başkalarını Zorbalık Ettiği Uyarısı

Bir kabadayı olmanın çocuğunuzun yaşamı boyunca olumsuz sonuçları olabilir. Bu davranışta bulunduğuna dair işaretler ararsanız, çocuğunuzun zorbalığını durdurmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte uyarı işaretleri:

 • Fiziksel ve sözlü tartışmalara girer.
 • Zorba olan diğer çocuklarla arkadaş mısınız
 • Giderek daha agresif hale geldiğinin işaretlerini gösterir
 • Okulda sıklıkla disiplin sorunları var
 • Kendi eylemleri için sorumluluk almak yerine başkalarını suçluyor
 • Çok rekabetçi ve popülerliğe odaklanmış

EniyiAile’de Bir Kelime

Zorbalık davranışı, çocuğunuzun başa çıkma mekanizmaları ve başkalarıyla uygun ilişkiler kurma konusunda yardıma ihtiyacı olduğuna dair bir işaret olabilir. Zorbalık davranışlarına son vermek için müdahale edebilir ve çocuğunuzun daha iyi sosyal beceriler geliştirmesine yardımcı olabilirseniz, çocuğunuza hayatının geri kalanında fayda sağlar.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir