1. Anasayfa
 2. Darbe

Zorbalık Kısa Vadeli Etkileri

Zorbalık Kısa Vadeli Etkileri
0

Zorbalık, daha az güce sahip insanlara karşı gerçek ya da algılanan gücü olan insanlar tarafından küfürlü davranıştır. Zorbalık açık veya ince olabilir ve hem çocuklukta hem de yetişkinlikte ortaya çıkabilir. Zorbalık uzun vadeli etkilere sahip olabilirken, aynı zamanda acil, kısa vadeli, tanınabilir sonuçlara da sahip olabilir. Zorbalığın etkileri genellikle psikolojik ve davranışsaldır, ancak fiziksel de olabilirler.

Makalede Neler Var?

Psikolojik Konular

Zorbalık mağdurları genellikle bir dizi psikolojik sorun, özellikle de depresyon ve endişe göstermektedir. Kızlar zorbalıktan sonra veya kabadayken yeme bozuklukları da geliştirebilirler. Ayrıca, her iki cinsiyetten mağdur olmuş çocuklar, fiziksel bir nedeni olmayan bedensel şikayetler olan psikosomatik sorunlar geliştirebilirler. Örneğin, mağdurlar genellikle okul günleri başlamadan önce baş ağrısı veya karın ağrıları çekiyorlar.

Uyku ile İlgili Sorunlar

Zorba kurbanların çoğu zaman çeşitli uyku sorunları vardır. Herhangi bir gecede uykuya dalma, uykuda kalma ve / veya ihtiyaç duyulan dinlenmede zorluk çekebilirler. Mağdurlar uyuyabildiklerinde, kabus görmemiş akranlarından daha fazla kabus görmeleri daha olasıdır. Bu kabuslar canlı ve tehditkar olma eğilimindedir ve kabadayı içerebilir veya içermeyebilir.

Mağdurlar İntihar Olabilir

Ne yazık ki, zorbalık mağdurları, akranlarından daha yüksek bir intihar oranına sahiptir. Bu, intihar etmeyi diğer yaşlardan çok daha sık düşündükleri anlamına gelir. Birçok yüksek profilli dava açıkladığından, bu intihar düşünceleri üzerine bir takım kurbanlar geliyor.

Akranlarla İlgili Sorunlar

Mağdur olan çocuklar, mağdur olmayan çocuklardan daha düşük sosyal statüden muzdariptir. Sosyal dışlanma, ilk başta çocuğun mağdur edilmesine yol açmış olabilir, ancak akran reddinin bir kişi zorbalığa uğradıktan sonra daha da kötüleştiği görülmektedir. Sonuç olarak, mağdurlar kendilerini yalnız ve yalnız hissederler ve düşük özgüvenlidirler.

Okuldaki Konular

Zorba kurbanlar akademik başarı ile ilgili problem yaşama eğilimindedirler. Bu öncelikle mağdurların sık sık devamsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Aslında, Amerikan sekizinci sınıfların yaklaşık% 7’si, zorbalıktan kaçınmak için en az ayda bir kez okuldan evde kaldığını bildirmektedir. Mağdurlar okula gittiğinde, tuvaletler gibi okulun belirli bölümlerinden kaçınma eğilimindedirler. Orta okulların yaklaşık% 20’si de okulda bütün gün korktuğunu, imkansız olmasa bile öğrenmeyi zorlaştırdığını bildirmektedir.

Zorbalık’ı Tanıma ve Bitirme

Özel ihtiyaçları, fiziksel farklılıkları ve davranışsal farklılıkları olan çocuklar zorbalık riski altındadır. Ancak, benzersiz bir şekilde savunmasız değillerdir. Popüler çocuklar bile belirli koşullar altında zorbalık kurbanı olabilir. Çocuğunuz yukarıda listelenen belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa ve bu belirtileri daha iyi açıklayan temel sağlık veya kaygı sorunları yoksa, araştırılması iyi bir fikirdir.

 1. Çocuğunuzla konuşmaya başlayın. Güvenli ve yargılayıcı olmayan bir ortamda istenirse zorbalık deneyimlerini paylaşmaya istekli olabilir.
 2. Bu konuyu çocuğunuzun öğretmenleri, koçları vb. İle tartışın. Çocuğunuz mahremiyet konusunda endişe duyuyorsa, görüşmeleriniz için okul dışı, okul dışı bir ortam seçtiğinizden emin olun.
 3. Zorbalık açık, fiziksel olarak agresif veya sürekli ise, çocuğunuzun öğretmenlerinin sorunu iyi bilmesi ihtimali yüksektir. Çocuğunuzun tek kurban olmaması için de iyi bir şans var. Bu durumda, zorbalık davranışını durdurmak için disiplin cezası almak mümkün olabilir.
 4. Zorbalık ince ise veya çocuğunuz alışılmadık bir şekilde “alay” davranışlarına karşı hassastırsa, çocuğunuz için özel konaklama talep etmeniz gerekebilir. Seçenekler belirli bir sınıftaki değişen koltuklardan değişen sınıflara veya hatta aşırı durumlarda değişen okullara kadar değişebilir.
 5. Çocuğunuz zorbalık ele alındıktan sonra bile endişe ve diğer belirtilerden muzdarip olmaya devam ederse, bilişsel terapiden yararlanabilir.
   İlginizi Çekebilir

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir