1. Anasayfa
 2. Çocuk Bakımı

Çocuk Yetiştirme Maliyetini Nasıl Düşürürsünüz?

Çocuk Yetiştirme Maliyetini Nasıl Düşürürsünüz?
0

Sayılar her zaman şaşırtıcı. ABD Tarım Bakanlığı her Ocak ayında bir çocuğun yetiştirilmesinin ne kadar pahalı olduğunu analiz ediyor. 2017 yılında, iki ebeveynli, orta gelirli bir ailenin 17 yaşına kadar çocuğunu büyütmesi için rakam 233.610 Dolar (enflasyondan önce) idi.

Ve her Ocak ayı ebeveynleri haberlerde bu sayıları duyuyor ve başlarını sallıyor. Buna hiç şüphe yok ama buna değer … vay! O zaman soru şu hale gelir: bu şekilde mi olmak zorunda? Çocuğunuzu en iyi hissettiğiniz şekilde yetiştirmeye devam ederken bu eğilimi yenebilir misiniz? Cevap kesin bir evet.

Yükselen bir çocuğun maliyetini azaltmak, uzun vadeli planlama ve günlük disiplinin bir kombinasyonunu alır. USDA, bu tahmini İşgücü İstatistiği Bürosu’nun ortalama bir Amerikan tüketicisinin resmini çizen yıllık Tüketici Harcama Anketi’ne dayandırıyor. Yani ilk üçten başlayarak USDA isimlerinin ortalama azalan sıraya göre sıralanması: azalan sıraya göre: konut (toplam maliyetin yüzde 29’u), yiyecek (yüzde 18) ve çocuk bakımı / K-12 eğitimi (yüzde 16) ).

Makalede Neler Var?

Konut ve Eğitim

Bu ikisi birbirine bağlıdır çünkü emlakla ilgili eski atasözü – konum, konum, konum – her ikisi için de geçerlidir. Tüketiciler genellikle yüksek kaliteli okullara sahip bölgelerdeki evler veya kiralar için prim öderler. Zaten evde okula yatkınsanız veya çocuğunuzu özel okula gönderiyorsanız, bu primi ödemeniz de bir anlam ifade etmiyor. Evde alışveriş yaparken, daha yüksek fiyatlı – ve muhtemelen daha yüksek kalitede bir – okul bölgesinde satın alma maliyetinin yanı sıra özel bir okulun ne kadar masraflı olduğunu saymaya değer. Birden fazla çocuğunuz varsa, devlet okulu muhtemelen daha ucuza çıkacak, ancak tek çocuklu aileler gerçekten kurtarabilir.

İlk çocuğunuzun okul çağına girmesinden önce bu primi ödemenin bir anlamı yoktur. İlk çocuğunuz doğduğunda daha büyük bir eve taşınma ve uzun mesafeye yerleşme dürtüsü güçlüdür. Ne kadar uzun beklerseniz o kadar çok çocuk büyütme maliyetinizi düşürürsünüz.

Konum sadece bireysel okul bölgeleriyle ilgili değil. Çocukları kırsal kesimde büyütmek, kuzeydoğudaki kentsel alanlardan daha çok, özellikle de konut ve çocuk bakım masraflarının düşük olmasından dolayı yüzde 27 daha ucuz. Tabii ki, daha düşük bir yaşam alanı maliyetine geçmek, sadece dolar ve sentlerden çok daha fazla çarpıntıya sahiptir. Bununla birlikte, aileye daha yakın olma veya farklı bir yaşam tarzı için fırsat gibi başka avantajlar olduğunda, ebeveynler hareket etme kararını verir. Ebeveynler evden çalışırken, işyerine bağlanma eksikliği bunu daha da uygun bir seçenek haline getirmektedir.

Çocuk bakımı

Çocuk bakımı yeni ebeveynler için çok büyük bir masraf olabilir, fakat çocuklar büyüdükçe azalır ve belki de okul çağına geldiklerinde tamamen ortadan kalkar. Ancak bu ilk yıllarda, çocuk bakım masraflarını azaltmak, çocuğunuzla ilgili genel masraflarınızı azaltmak anlamına gelir. Her aile farklıdır, ancak işte çocuk bakımı maliyetlerini azaltmanın bazı olası yolları:

 • Evde kalmak bir ebeveyn olun. Bir ebeveynin işi oldukça düşük ücret alıyorsa, özellikle ikinci bir çocuğun doğumundan sonra çocuk bakım maliyetlerini bırakıp ortadan kaldırmak mantıklı olabilir. Tabii ki, bunu yapmak için toplam harcamanızın taşınması veya kesilmesi gibi başka maliyet düşürücü önlemler almanız gerekebilir. Ayrıca, çocuk bakımı artık gerekli olmadığında iş gücüne geri dönmezseniz, uzun vadede paradan tasarruf etmeyeceğinizi unutmayın.
 • Evde bir çalışma ebeveyni olun. Evden çalışan ebeveynlerin tüm çocuk bakımı masraflarını ortadan kaldırması gerekmez, ancak genellikle bunları azaltabilirler. Evden yarı zamanlı çalışma, ebeveynlerin özgeçmişlerini güncel tutmaları ve işgücüne yeniden giriş yapmaları için iyi bir yoldur. Evden çalışmak, işe gidip gelmek ve giyinmek gibi başka yollardan da tasarruf sağlar.
 • Çocuğunuzun büyükbaba veya büyükbabasına dikkat edin. Bu yaklaşım mutlaka ücretsiz çocuk bakımı olmayabilir, ancak genellikle günlük bakımdan daha ucuzdur. Ekonomik olan yarı zamanlı çocuk bakımı bulmak zor olabilir, bu nedenle saatlerinizi yarı-yarıya düşürürseniz bu iyi bir çözümdür.

  Gıda

  Çocuk bakımının aksine, çocuğunuzun beslenme maliyeti sadece çocuğunuz büyüdükçe artar. Bu nedenle USDA, bekar bir genci beslemenin ayda 200 dolardan fazlaya mal olduğunu tahmin ediyor! Gıda harcamaları en yüksek ikinci maliyet, bu yüzden tasarruf edilecek bir yer.

  Yiyeceklerden tasarruf etmenin en iyi yolu kendi yemeklerinizi pişirmektir. Önceden pişirilmiş yiyecekler, paket servisler ve restoranlar kendi taze yiyeceklerinizi pişirmekten çok daha maliyetlidir. Söylemesi yapmaktan daha kolay çünkü ebeveynlerin çoğu zaman paradan ziyade sahip oldukları şeylerden biri zamandır. İşten eve gelip yemek pişirmeye başlamak zor olabilir. İşte öz disiplinin girdiği yer burası. Ama işte size yemek pişirmek için birkaç ipucu:

  Bir güne (veya en azından bir öğleden sonradan daha iyi olanı) yemek pişirmeye ayırın. Bu, ayda bir kez, haftada bir kez veya aralarında bir yerde olabilir, ancak önceden yemek yapmak için biraz zaman ayırın. Bunu yaptığınızda, yoğun bir hafta gecesi dondurucudan kolay bir akşam yemeği yeme veya önceden paketlenmiş bir atıştırma yerine çocuklarınızın okul yemeklerine bir dilim muz ekmeği koyma seçeneğiniz olacaktır.

  Tarifini ikiye katla. Sonra yarısını bir gece daha dondurucuya koyun.

  Yemeklerinizi önceden planlayın. Meşgul olacağını bildiğiniz geceler için dondurucu bir yemek hazırlayarak haftalık bir menü yapın. İşten eve gelmek ve ne pişireceğinize dair hiçbir ipucuna sahip olmamak, yemek için en kolay yoldur.

  Kolej

  USDA’nın çocuk yetiştirme tahmininde, her ek çocuk için “düzine etkisi daha ucuz” dediği gibi maliyetler azalmaktadır. iki çocuklu bir ailede. ”

  Ancak, USDA’nın maliyet tahmini 18 yaşında durur, bu nedenle büyük masraf – kolej – dahil değildir. Ve orada, kesinlikle, üniversite harçları üzerindeki düzine etkiden daha ucuz değildir.

  Çocuk yetiştirmenin bu büyük maliyetini azaltmak için, kazancınızdaki isabetin yayılması ve bileşik faiz olarak bilinen harika fenomenden yararlanmak için erken başlamalısınız. İdeal olarak, çocuğunuz doğduğunda tasarruf etmeye başlamalısınız. Ancak erken kapattığımızdan, bunun zor olması için çocuk büyütmek pahalıdır . Çocuk yetiştirme yolculuğunuzda nerede olursanız olun, başlamak için çok geç değil!

  Peki, ne kadar tasarruf etmelisiniz? Ebeveynlerin masrafların üçte birini kurtarması, üçte birini karşılaması için gelir, burs ve finansal yardım beklemesi gerektiğini belirleyen üçte bir kuralı değerlendirin.

  Tasarruf size üniversite için hazırlık yaptırır ve çocuklar kaydolduğunda büyük finansal kazancı azaltır. Ancak, harcadığınız miktarı azaltmak için:

  • Çocuğunuzu bir iş bulmaya ve kolej için de biriktirmeye teşvik edin.
  • Mali yardım sürecini tanıyın. Rehberlik danışmanlarıyla konuşun ve burslar ve maddi yardımlar hakkında kendi araştırmalarınızı yapın.
  • Kamu ve özel okulların maliyetini dikkatlice analiz edin. Devlet okulları genellikle çok daha ucuzdur, ancak iyi bir öğrenci özel okul burslarını daha rekabetçi hale getirebilir veya halktan daha ucuz hale getirebilir. Ancak, özel okullardan aşırı borç almaya karşı dikkatli olun.
  • İki yıllık üniversite kolejini dört yıllık bir okula devrettikten sonra düşünün.

  Tasarruf Etmenin Diğer Yolları

  Genel olarak, çocuk sahibi olmak, insanları daha zorlayıcı olmaya zorlar. Bu sadece yukarıda belirtilen büyük bilet öğeleri değil, aynı zamanda bir aile büyüdükçe toplanan küçük şeylerdir, örneğin tatiller, tatiller, kıyafetler, ders dışı etkinlikler, vb. okula dönüş alışveriş veya tatil alışverişi denklemin önemli bir parçasıdır.

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir