1. Anasayfa
  2. Zorbalık

Zorbalık Eğitimcileri Tarafından Gösterilmeyen 4 Sebep

Zorbalık Eğitimcileri Tarafından Gösterilmeyen 4 Sebep
0

Ebeveynlerin çoğu, zorbalıkla mücadeledeki ilk adımın bunu okula bildirmek olduğunu bilir. Ne yazık ki, yine de, aradıkları cevabı her zaman alamazlar. Dışarıda zorbalıktan şikayet etmeyi ciddiye almayan öğretmenler ve idareciler var. Ya konuyu tamamen görmezden gelirler ya da konunun ciddiyetini ve sıklığını küçümserler.

Bu arada, diğer eğitimciler konuyu ele alacaklarını iddia ediyorlar, ancak o zaman sadece zorbalığın soruşturulması değil, aynı zamanda okuldaki zorbaları disipline etmiyorlar. Ve sonuçları ortadan kaldırırlarsa, bazen takip etmezler veya kuralları hafifçe bükerek bitirirler.

Bu tür bir deneyim ebeveynler için çok sinir bozucu olabilir. Çocukları mağdur edilirken, sadece kötü davranışların sona ermesini istiyorlar. Ve bunu ele almak için eğitimcilerin yardımına ihtiyaçları var.

Makalede Neler Var?

Zorbalık Neden Downplayed 4 Nedenleri

Bir öğretmenin veya yöneticinin zorbalık şikayetini küçümsemesinin veya görmezden gelmesinin çeşitli nedenleri olsa da, bu konuyu tam olarak ele almak için yeterli zamanları olmamalarının en önemli nedenleri aşağıdadır.

Öğretmenin plakası dolu . Herkes bugün öğretmenlerin son derece meşgul olduğunu biliyor. Yöneticiler tarafından kendilerine verilen beklentiler zaman zaman çok zor olabilir. Sonuç olarak, birçok öğretmen günlük yükümlülük ve sorumluluklarının titiz taleplerini karşılamak için mücadele ediyor. Bu yüzden, zorbalık olayları meydana geldiğinde, birçok öğretmen, sadece başa çıkacak zamana veya enerjiye sahip olmadıklarını düşünüyor. Bu yanıt zorbalığın göz ardı edilmesi için bir mazeret olmasa da ve öğrencilere yanlış mesaj gönderirken, öğretmenlerin zorbalık meselesine göz yummaktan çok daha kolay göze çarpmaları daha kolay olur.

Eğitimciler sadece sınıflarına odaklanmaktadır . Zorbalık çoğu zaman sınıf ortamının dışında gerçekleşir. Aslında, zorbalık genellikle öğle yemeği odası, koridorlar, soyunma odası, otobüste ve hatta çevrimiçi olarak okulda çeşitli sıcak noktalarda gerçekleşir. Sonuç olarak, öğretmenlerin binalarında zorbalıktan habersiz olmaları, özellikle de sınıf ortamına odaklanırlarsa ve bunun dışındaki öğrencilerle etkileşime girmiyorlarsa, nadir değildir.

Dahası, kabadayılar, öğretmenlerin ve diğer yetişkinlerin birilerini hedeflemeden önce nerede olduklarını tam olarak bilir. Bu nedenle, yetişkinlerin ilk elden zorbalığa tanık olacağı pek olası değildir. Sadece öğrencilerle bağlantı kurmak için yoğun çaba sarf eden öğretmenler, sınıf duvarlarının dışında neler olduğunu bileceklerdir.

Öğretmen, konuyu ele alacak kaynaklardan yoksundur . Bazı öğretmenler gerçekten okulda var olan zorbalığa değinmek istiyor, ancak çok fazla şey için idari desteğe sahip değiller. Örneğin, sadece kötü davranışları için gerçek sonuçları olmayan sınıfa geri gönderilmelerini sağlamak için zorbalıktan şüphelendiklerinde öğrencileri ofise gönderebilirler. Dahası, birçok okul hala katı zorbalık önleme programlarından yoksundur ve sadece okul iklimini değiştirmeyen, aynı zamanda zorbalığı da engelleyen programları uygulamada geridedir. Bir öğretmenin yapılması gerekenler konusunda herkes gemide olmadığı zamanlarda okulda zorbalıkla başa çıkmak çok zor. Zorbalık engellemenin başarılı olması için konuyu ele almak için bir takım yaklaşımı olması gerekir.

Öğretmen zorbalıkla ilgili yanlış inançlara sahip olabilir . Zorbalık önleme çabalarında atılan adımlara rağmen, zorbalıklara bir geçiş ayini olarak bakan bazı öğretmenler var. “Çocuklar çocuk olacak” fikrine katılırlar veya zorbalık yaşamanın çocukları sertleştirmeye yardımcı olduğuna inanırlar. Daha da kötüsü, bir kişinin ya da bir grubun kurbanı kontrol ettiği ve manipüle ettiği bir güç ve kontrol meselesinden ziyade bir çatışma olarak görüyorlar.

Sonuç olarak, bu eğitimciler zorbalık konularına çatışmanın çözümü gibi davranmaya çalışır. Fakat ne yazık ki, bu çabalar neredeyse her zaman başarısız oluyor. Zorbalar uzlaşmaya istekli değillerdir ve her türlü arabuluculuk çabası sırasında mağduru korkuturlar. Sonuç olarak, sizin gibi zorbalık konularına yaklaşmak bir çatışma olur, neredeyse her seferinde sefilce başarısız olur.

Zorbalık Gösterilmediğinde veya Göz Ardı Edildiğinde Ne Yapabilirsiniz?

Zorbalıkla ilgili endişeleriniz giderildiğinde son derece sinir bozucu olsa da, konuyu ele almak için çabalarınızı sürdürmeniz çok önemlidir. Çocuğunuzun yaşadığı her şeyi ve olayın gerçekleştiği tarihleri ve saatleri belgelendiğinizden emin olun. Ayrıca, zorbalık hakkında ve kiminle konuya değinmeyi planladıklarının bir kaydını tutun.

Zorbalıkların gerçekleştiği belirli tarihleri ve saatleri adlandırabileceğiniz zaman yöneticilerin sizi ciddiye alma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, başkalarının ne vaat ettiklerini ve başarısız olduklarını söyleyebildiklerinde dinlemeleri daha muhtemeldir. İşte zorbalığın nasıl ele alınacağına ilişkin bazı ek öneriler.

Birisi dinleyene kadar konuşmaya devam et . Zorbalık hakkında konuştuğunuz ilk kişi aşağılanmayı gösterir veya şikayetinizi görmezden gelirse, emir komuta zincirini takip edin ve yeni biriyle iletişim kurun. Birisi şikayetlerinizi ciddiye alıncaya kadar merdiveni tırmanmaya devam edin. Bu sadece zorbalığın ele alınmasını sağlamakla kalmayacak, çocuğunuza da yardımcı olacaktır.

Çoğu zaman, zorbalığa uğrayan çocuklar durumlarının iyileşeceğini düşünmüyorlar. Fakat ebeveynleri güçlerini gösterip durumu çözüme kavuşturmaya kararlı olduklarında, bu son derece güven verici olabilir. Aslında, zorbalığın yeterince ele alındığından emin olma kararlılığınız, çocuğunuz için yapabileceğiniz en önemli şeyler arasındadır. Okul yetkilileri ile konuşmaya devam etme isteği, çocuğunuza endişelerinin geçerli olduğunu, güvenliğinin sizin için önemli olduğunu ve zamanınıza ve çabanıza layık olduklarını söyler.

Çocuğunuz artık zorbalık edilmeden takip etmeye devam edin . Endişelerinizin duyulduğunu ve okulun zorbalık konusuna yeterince yaklaştığını düşündüğünüzde, ilerlemeyi takip etmek için bir zaman belirleyin. Başka bir deyişle, okulun gerçekten yapacaklarını söylediklerini yaptığından emin olmak için giriş yapın. Zorbalığın azaldığından ve okulda daha güvenli hissettiğinden emin olmak için çocuğunuzla düzenli olarak iletişim kurmak da önemlidir.

Çocuğunuz taciz edilmeye ve kötüye kullanılmaya devam ederse, konuyu ele alan yöneticiyle başka bir toplantı düzenlersiniz. Eğitimcilerin uğraşacak çok sorunu olduğu bir sır değildir ve çocuğunuzun yaşadığı zorbalık ön planda tutulmazsa unutulabilir. Uygun disiplin prosedürlerini uygulayabilmeleri için, okul her zorbalık olayından haberdar edilmelidir.

Zorbalıktan iyileşmenin zaman aldığını unutmayın . Çocuğunuz size onunla uğraştığı zorbalıktan bahsettiğinde büyük olasılıkla bir süredir bir problemle başa çıkmaktadır. Unutmayın, zorbalık edilen çocuklar deneyimlerini bildirmek konusunda isteksizdir. Bu yüzden, zorbalığın çocuğunuz için çoktan para harcaması çok muhtemeldir. Çocuğunuza deneyimleri hakkında konuşmanın çok cesaretli olduğunu ve onunla gurur duyduğunuzu hatırlatarak iyileşme sürecine başlar. Ayrıca, kendine olan saygısını ve beyin fırtınası yöntemlerini geliştirmek için ayağa kalkabileceği ve gerektiğinde kendini savunabileceği yollarda adımlar atmalısın.

Amaç, onun için durumu düzeltmen değil; ama onun yerine iyileşmesine katılması için onu güçlendireceksin. Ayrıca, zorbalığın onun suçu olmadığını da vurgula. İstemedi ve yanlış bir şey yok. Ancak, daha az muhtemel bir hedef olmak için adımlar atabilir. Atılganlık becerilerini geliştirmek ve sosyal becerilerini geliştirmek gibi geliştirmek isteyebileceği alanlar hakkında onunla konuşun. Anahtar, çocuğunuzun iyileşmesine sahip olması ve her tür mağdur düşüncesini bir kenara atmasıdır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir