1. Anasayfa
  2. Stratejileri

Çocuğunuzu Disipline Ederken Söylenecek 8 Şey

Çocuğunuzu Disipline Ederken Söylenecek 8 Şey
0

Çocuğunuzun davranışlarından dolayı sinirli, utanmış veya şaşkın olduğunuzda, doğru kelimeleri bulmak zor olabilir. Ancak, çocuklarınızı disipline etmek için kullandığınız kelimelerin büyük bir etkisi vardır.

İşte çocuğunuzun kuralları çiğnediğinde kullanmak isteyebileceğiniz disiplin cümlelerinin bazı örnekleri. Bunları söylemek, çocuğunuza ilişkinize zarar vermeden veya kendi imajına zarar vermeden değerli bir yaşam dersi verecek.

1

Makalede Neler Var?

“Sözlerini kullanmayı unutma.”

discipline phrases
Kali9 / E + / Getty Images

Disipline gelince, herhangi bir ebeveyn size her şeyin tutarlılık ile ilgili olduğunu söyleyecektir. Çocuğunuza, bir gün bir kardeşi vurmak için zaman aşımına uğradıklarını söylerseniz ve ertesi gün gitmesine izin verirseniz, vurmanın evinizde kabul edilebilir olup olmadığı konusunda karışık mesajlar gönderir.

Bu nedenle, çocuğunuzun davranışsal sorununa tutarlı bir şekilde hitap eden bir cümle bulmanız gerekir. Çocuğunuz her sinirlendiğinde isimlerini söyler veya isimler ararsa, “Sözlerini kullanmayı unutma” deyin.

Diğer bakıcıların da aynı cümleyi kullanması en iyisidir. Öyleyse bir öğretmen, günlük bakım sağlayıcısı ve eşiniz sizin gibi aynı cümleyle cevap verirse çocuğunuz tutarlı bir mesaj alır.

Amaç, nihayetinde, dışarı çıkmadan önce kendime “sözlerimi kullanmasını” hatırlatması için olmalı. Ona herkesten tutarlı bir mesaj vermek, davranışlarını daha iyi yönetmek için ihtiyaç duyduğu dili geliştirmesine yardımcı olacaktır.

2

“Isırmak yok.”

Küçük bir disipline sahip olduğunuzda, söylediğiniz her şeyi mutlaka anlamadıklarını ya da verdiğiniz talimatları izleyemediklerini unutmayın.

Bu nedenle durumu bir yürümeye başlayan çocuk gibi değerlendirmeli ve onlarla kavrayacakları dilde konuşmalısınız. Uzun süren dersleri atlayın ve çocuğunuzun davranışının neden kötü olduğu ile ilgili tüm tartışmalara başlama.

Isırılan bir bebek için, ısırmaya çalıştığı her seferde “Isırmak yok” diyebilirsiniz. Daha büyük bir yürümeye başlayan çocuk, “Isırmak yok. Isırmak acıtır. ”

Büyük çocuklarda, sorunu tekrarlayabilir ve çocuğunuzun nasıl hissettiğini kabul edebilirsiniz. Bir şey söyle, “Kız kardeşinin bebeği paylaşmayacağına üzüldüğünü biliyorum. Ama sırayla oyuncaklarla oynamaya devam etmeliyiz, bu yüzden oyuncakla oynamayı bitirdiğinde sıra sizde. ”

Ardından, “Bebekle oynama sırası sizde mutfak setiyle oynayın” diyerek alternatif bir seçimi paylaşabilirsiniz. Diğer seçeneklerle devam edin. Yönlendirme, çocuğunuzun duygularını ve davranışlarını kontrol edebileceğini hissetmesini sağlar.

3

“Kardeşine vurmak için zaman aşımına uğra.”

Çocuğunuz çirkin davrandığında, “Bunu ne için yaptın?” Veya “Ne düşünüyordun?” Diye bağırmaya başlayabilirsiniz. Bağırma sadece durumu arttıracaktır.

Ne kadar üzgün olursanız olun, nötr bir ton kullanın. Hala sağlam ve doğrudan olabilirsiniz, ama çığlıkları atlayın. Duygularınızı etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinizi modellemenin tam zamanı.

Sadece sonucu ve çocuğunuzun neden cezalandırıldığını belirtin. “Günün geri kalanında elektronik eşya yok, çünkü size ilk söylediğimde TV’yi kapatmadınız” veya “Vurmak için mola”

4

“Oyuncaklarını toplamazsan, bugün parkta oynayamazsın.”

Bir çocuk, zaman aşımı tehditlerinin, topraklamanın, atılan aletlerin meşru olup olmadığını veya boş tehdit olup olmadığını çabucak öğrenir.

Çocuğunuza gerçekten takip etmeye istekli olduğunuz konusunda bir uyarı vermek önemlidir. En iyi uyarı türlerinden biri if… then ifadesi olabilir.

“Şu anda oyuncaklarını almazsan, bugün parka gidemezsin” de. O zaman, seçimi yapmak için çocuğunu bırak. Dinlemezse, ona verdiğin uyarıyı takip et. Ona birçok uyarı vermeyin – ya da onu eğitirken risk alırsınız, ilk konuşmanızda dinlemesi gerekmez.

5

“Zor olduğunu biliyorum ama yine de yapmanızı bekliyorum.”

Bir ebeveyn olarak, çoğu zaman “Bu adil değil!” Gibi şeyler duyacaksınız. İstediğiniz şeyin zor gelebileceğini kabul etmek önemlidir, ancak beklentinizi netleştirin.

Beklentiniz, çocuğunuzun tanıştırabileceği bir durum olduğu sürece, ona inandığınızı açıkça belirttiğinizde yapması daha muhtemel olacaktır.

Tartışmaktan veya tartışmaktan kaçının. Basit bir açıklama yapın ve neden yapamayacağı ya da ondan bu kadar çok şey beklememeniz gerektiği konusundaki protestoları görmezden gelin.

6

“İlk istediğim yemeğinizi lavaboya koyduğunuz için teşekkür ederiz.”

Disiplin sadece çocuğunuzun yanlış yaptığı şeyleri işaret etmekle ilgili olmamalıdır. İyi yaptığı şeylere dikkat etmek de önemlidir.

Övgü çocuğunuzu iyi davranışlarını tekrarlamaya teşvik eder. Bu yüzden ona sessizce oynarken veya sorulmadan bir angarya yaptığında takdir ettiğinizi söylemeyi unutmayın.

7

“Odanı temizlediğinde, dışarıda oynayabilirsin.”

“Odanızı temizleyene kadar dışarıda oynayamazsınız” diyerek çocuklara neyi kaçırdıklarını hatırlatmak cazip olabilir.

Ancak çocuklar, olumlu bir teşvik kazanabileceklerini bildiklerinde en iyi şekilde yanıt verirler (ayrıcalık gibi hissetmek yerine).

Çocuğunuza ne yapamayacağını söylemek yerine, Büyükannenin disiplin kuralını kullanın ve olumlu çerçeveye alın. “Odanı temizlediğinde dışarıda oynayabilirsin” de.

Sonra odasını ne zaman temizlemek istediğine karar vermek için çocuğunuza bırakın. Ev işlerine ek olarak, bu ev ödevi için iyi çalışır. “Ev ödeviniz tamamlanır bitmez elektroniklerinizi kullanabilirsiniz.” Deyin.

Olumsuz ifadesiyle aynı anlama gelse de, olumlu bir şekilde çerçevelemek çocuklara bir teşvik verir. Yetişkinlerin işe gitmek için maaş almalarına benzer şekilde, çocuklar da iyi davranışları için ayrıcalıklar kazanabileceklerini görmeye başlar.

8

“Yürüyen ayaklarını kullan.”

Çoğu çocuk, yapmaması gereken şeyler hakkında çok şey duyar, “Bloklarını çarpmayı bırak” ve “Kaçma” gibi. Ancak, onlara görmek istediğiniz iyi davranışı hatırlatmakta fayda var Kötü davranışların aksine durmalarını istiyorsun.

Bu yüzden, “Koşma” demek yerine, “Yürüyen ayaklarını kullan.” Deyin. Veya, “Bağırma,” deme, “İç sesini kullan.”

Görmek istediğiniz davranışı işaret etmek, kötüye değil iyiye daha çok vurgu yapar. Bu da çocukları daha iyi davranmaya motive edebilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Yanlış davranışları ele almak sinir bozucu olsa da, kullandığınız kelimeler çocuğunuzun daha iyi seçimler yapmasında yardımcı olabilir. Tabii ki, tüm çocuklar bazen hatalar yapar ve limitleri test eder. Ancak, bu disiplin cümlelerinin tutarlı bir şekilde kullanılması davranış problemlerini çözmenin en iyi yollarından biri olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir