1. Anasayfa
 2. Stratejileri

Çocuğunuzu Okulda Hile Yapma Disiplini

Çocuğunuzu Okulda Hile Yapma Disiplini
0

Okul arar ve haberler iyi değildir: Çocuğunuz aldatıyor. Burada iki seçeneğiniz var – çılgınca büyük cezalar çekebilir ya da öğretilebilir bir an olarak kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz disipline karşı bağışık olmamalıdır, ancak ikincisi daha iyi bir strateji olabilir. Hile problemini gerçekten anlamadan cezalandırılırsa, hile yapmayı bırakması ve gelecekte yakalanmamak için daha fazla çaba göstermesi daha olasıdır.

Makalede Neler Var?

Hikayenin Tüm Taraflarını Dinle

Bir ebeveyn olarak, genellikle çocuğunuz için yarasa gitmeye ve çocuğunuzu aldatmakla suçlayan öğretmene veya öğrenciye karşı tutum sergilemek doğada sık sık görülür. Gidecek yol bu değil – öğretmenin sözünü alın ve / veya çocuğunuza parmakla işaret eden öğrencinin ebeveyni ile konuşun.

Sakince durumları anlamak için sorular sorun ve uygun şekilde tepki verin. Çocuğunuz uzun vadede, annesinin ve babasının yanlış bir seçim yaptığında onu kurtarmayacağını anladıklarında fayda görecektir.

Gününüzde hile yapmak, komşunuzun kağıdına bakmaktan oluşsa da, bugünün çocukları çok daha karmaşık hile araçlarına sahiptir. Teknoloji, kendilerine matematik problemlerini çözen uygulamaları kullanmaktan, cevaplarını veren smartwatches giymekten, çocuklara hile için bazı yaratıcı araçlar sunuyor.

Öyleyse, öğretmenin çocuğunuzun nasıl aldattığı hakkında söyleyeceklerini dinlediğinizden emin olun. Çocuğunuzun hikayenin sürümünü de edinin. Ancak çocuğunuzun asla hile yapmaması için ısrar etmeden önce, çocukların büyük çoğunluğunun bir anda veya başka bir zamanda hile yaptığını unutmayın.

Rutgers Üniversitesi profesörü Donald McCabe tarafından yapılan 24.000 lise öğrencisinin yaptığı ankete katılan öğrencilerin yüzde 64’ü bir sınavda hile yaptığını, yüzde 58’inin intihal aldığını ve yüzde 95’inin bir şekilde aldattığını söyledi.

Nedeni Bul

Küçük yaşlardan itibaren, çocuklar sahtekârlığın var olduğunun farkındalar. Çocuklarınız, insanların içeri girmesini önlemek için arabanızı kilitlediğinizi ve evinizi kilitlediğinizi biliyor olabilir. Belki de oyun alanında oynarken bisikletinizin çalınmasını önlemek için bir kilit kullanıyorsunuzdur.

Muhtemelen en az bir ya da iki kez oyun oynarken hile yapmak zorunda kaldınız. Rakiplerinin hayal kırıklığına uğramasına rağmen, okul öncesi çocuklar genellikle kazandıklarından emin olmak için kendi kurallarını koyarlar (ve bu yaşta, gelişimsel olarak uygundur).

Ancak bazı çocuklar için hile devam eder ve ara sıra ailenizle masa oyunu gecenizin sınırlarının ötesine geçer. Bu nedenle, çocuğunuz okulda hile yaparken yakalandıysa, bunun nedenlerini düşünmeniz önemlidir.

Akademik Sahtekârlığı Neyin Oluştuğu Hakkında Şaşkınlık

Daha büyük çocuklar bile, okulu ve akademide olmayanları tam olarak alamayabilirler. Dördüncü sınıf öğrencisi, kelime için bir ansiklopedi kopyalamanın iyi olduğunu düşünebilir ve altıncı sınıf öğrencisi, başka bir öğrencinin çalışmasını grup ortamında kopyalamanın uygun olduğunu düşünebilir.

Bu gibi durumlarda, disiplin mutlaka en önemli tepki değildir. Bunun yerine, çocuğunuzu bazen zor durumlarda bu konuda yönlendirmek önemlidir, bu nedenle işbirliği yapmak, hile yapmak veya aldatmak veya intihal arasındaki farkı anlarlar.

Teknoloji de sizin için çizgiyi bulanıklaştırabilir. Öğrenciniz Fransızca dersi için çalışmalarını çevirmek üzere bir uygulamaya başvurabilir mi? Çocuğunuzun, ders kitabının tersine ödevinin cevaplarını bulmak için İnterneti kullanması uygun mudur?

Akademik bütünlük hakkında sorularınız varsa, öğretmenle konuşun. Öğretmenin sınıfa öğretmeye çalıştığı dersleri ve çocuğunuzun yaklaşımının bu dersleri öğrenmesine yardım edip etmeyeceğini öğrenin.

Çok Fazla Akademik Baskı

Bir öğrenci spor uygulamaları, müzik dersleri, sosyal yükümlülükler, ev işleri ve daha fazlası gibi çok fazla şey olduğunda, bir yerden köşeleri kesmek için baskı yapabileceğini hissedebilir – ve bu da okula hile yaparak tezahür edebilir.

Mükemmel bir not ortalaması almak veya iyi bir üniversiteye girmek hakkında çok endişelenen öğrenciler hile yapmak için başvurabilirler. Kağıdını yazmak için bir başkasına para ödemeyi denerse veya en iyi arkadaşının ev ödevini kopyalasa da, geleceğini güvence altına almanın en iyi yolu olduğunu düşünebilir.

Bu durumda, aldatmanın neden yanlış olduğu hakkında konuşun. Akademik sahtekârlığın olası sonuçlarını ve etkilerini tartışın ve başarılı olmak için çocuğunuza çok fazla baskı yapmadığınızdan emin olun.

Motivasyon eksikliği

Motive olmayan öğrenciler aldatmazlar çünkü en az dirençli yol budur (diğer alternatif ise hiçbir işi yapmamaktır). Kendi ödevini yapmak veya sınavlara çalışmak için zaman harcamak yerine, bir kestirme yol alabilir.

Çocuğunuz dürüstçe iyi notlar almak için motive değilse, bazı somut ödüller sunabilirsiniz. Siz onu izlerken masada oturup, işini yapıyorsa, elektronik cihazlarında zaman kazanabilir. Veya bir sınava çalışmak için zaman harcarsa, yemekten sonra oyun oynayarak zaman kazanabilir.

Akran Basıncına Dayanamamak

Çocuğunuzun bir başkasının işini kopyalayan kişi olmaması ihtimali de vardır – kendi görevlerini ödünç veren kişi olabilir. Eğer durum buysa, tıpkı çocuk tarafındaki kadar suçlu.

Çocuğunuz hayır diyemiyorsa, akran baskısına karşı koymak için birkaç beceri daha istediğini gösteriyor.

Birisi işini kopyalamak ister ve bir dahaki sefere kullanabileceği bir senaryo geliştirmesine yardım etmek isterse nasıl hayır demekten bahsedin. Ve onunla sahtekârlık yapmadan iyi bir arkadaş olmak için çalış.

Muhtemel Disiplin İşlemi

Her aldatma vakası disiplin gerektirmez, ancak bazıları, özellikle bir çocuğun sonuçlarına katlanarak en iyi şekilde dersini öğrenirse yapar. Sonuçlar için bazı seçenekler:

 • Okulun sonuçlarının kalmasına izin ver. Okul çocuğunuzun sınavında sıfıra sıfır mı yoksa gözaltında mı tutulduğu, bu sonuçların birbirine yapışmasına izin verin. Çocuğunuzu okulun disiplin cezasından dolayı mazeret almak için öğretmenler veya okul yönetimi ile tartışmayın.
 • Bir ayrıcalıktan kurtulun. Ailenin değer verdiği bir öğeyi almak veya tecrübe etmek uygundur. Bu gün ve yaşta, dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi elektronik eşyalar muhtemelen yarışmacıdır. Ayrıca, eğlenceli bir geziyi iptal edebilir veya çocuğunuza ödüllü bir ders dışı etkinliğe katılmasına izin vermeyebilirsiniz.
 • İadesi sağlamak. Tadilat yapmanın yolları hakkında konuşun. İade, bir özür teklif etmek veya kopyaladığı öğrenci için, sınıfta hile yaparken yakalayan öğretmen, hatta gerekirse bütün sınıf için bile olabilir. Amaç, çocuğunuzu kamuya küçük düşürmek değil, hile yapmanın sadece hayatından daha fazlasını etkileyebileceğini anlamasına yardımcı olmaktır.
 • Ödevinize yardımcı olacak bir plan oluşturun. Çocuğunuzun, dersleri öğrenmesini ve başka birini aldatmak yerine kendi işini tamamlamak için adımlar atmasını sağlayan bir okul çalışması planı oluşturmak için her hafta sizinle birlikte oturmasını isteyin. Çocuğunuzun her öğleden sonra veya akşam belirli bir süre ödev yapması, ders çalışması veya belirli bir süre için kitap okuması gereken bir çalışma zamanı belirlemeye karar verebilirsiniz.

  Çocuğunuzun Tekrar Hile Yapmasını Önleme

  Çocuğunuzun tekrar aldatması olasılığını önlemek için bazı önleyici tedbirler alın. Çocuğunuzu gelecekte dürüst olmaya teşvik etmek için birkaç basit strateji uzun bir yol kat edebilir. Çocuğunuzun tekrar aldatmasını önleyebileceğiniz birkaç yol:

  • Çocuğunuza hile yapmamasını söyleyin. Aptalca görünebilir, ancak Ekonomik Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2011 çalışması, hile yapmamaları söylendiğinde çocukların daha dürüst olma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu. Beklentilerinizi netleştirin ve “Dürüst olmanızı ve gözlerinizi kendi kağıdınızı tutmanızı bekliyorum” deyin. Bu büyük bir fark yaratabilir.
  • Çocuklarınıza ilham verdiğiniz değerleri inceleyin. Dürüst bir insan olmanın önemini ne kadar tartıştığınıza karşı, iyi notların önemi hakkında çocuklarınızla ne kadar konuştuğunuzu düşünün. Dürüstlüğe çok fazla konuşma yapmazsanız, çocuğunuz iyi not almanın en önemli şey olduğunu varsayabilir – oraya gitmek için hile yapmak anlamına gelse bile.
  • Dürüst bir rol modeli olun. 13 yaşındaki çocuğunuzun sadece 12 yaşında olduğunu söylemek cazip gelebilir, bu yüzden açık büfede birkaç dolar kazanabilirsiniz, ancak sistemi aldatmak çocuklara ödüllendirilmeleri muhtemel olduğunda dürüst olmamaları gerektiğini öğretir. Bu nedenle, özellikle zor bir durumda dürüst bir rol model olduğunuzdan emin olun.
  • Yapışkan bir durumdayken kendinizi açıklayın. Komşunuzun sizin için bıraktığı meyveli keki sevip sevmediğinizi sorması gibi, birinin duygularını saklamak için yalan söylediğiniz zamanlar olabilir. Acımasız dürüstlüğe karşı şefkat seçerseniz, seçimlerinizi çocuğunuza açıklayın. Çocukların dürüst olmanın başkalarının pahasına gelmesi gerekmediğini bilmesi önemlidir.
  • Disiplin uygulamalarınızı inceleyin. Çocuk Gelişimi’nde yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma, sert disiplinin çocukları iyi yalancılara dönüştürdüğünü buldu. Bu nedenle, çocuğunuzun kötü bir not alabilmesi için alabileceği sonuçları önlemek için hile yapıp yapmadığını düşünün. Notlar ve akademik başarı söz konusu olduğunda çok katıysanız, cezalardan kaçınmak için hile yapabilir.
  • Çabaları övün, sonucu değil. Çocuğunuzu bir projede A alması veya sınavda yüksek puan alması için övmek cazip gelebilir, ancak bu yanlış mesajınızı gönderebilir. Çocuğunuz, övgülere layık olmayı başarması gerektiğini düşünebilir. “Büyük işler çok sıkı çalışıyor” veya “Çalışırken harcadığınız parayı her zaman söyleyebilirim. Büyük iş, ”dedi.
    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir