1. Anasayfa
  2. Stratejileri

Tüm Aile İçin Ev İçi Kurallara Örnekler

Tüm Aile İçin Ev İçi Kurallara Örnekler
0

Ebeveynlerin çoğunu seviyorsanız, hane halkı kurallarını baştan sona listelemek için mücadele edebilirsiniz. Hangi davranışların kabul edilebilir olduğunu (ve hangilerinin olmadığını) biliyor olsanız da, beklentilerinizi etiketlemek biraz zor olabilir.

Bu yüzden yazılı bir hane kuralları listesi hazırlamak önemlidir. Ardından, ailedeki herkes beklentileriniz hakkında netleşir. Kurallar ayrıca çocukların kendilerini güvende ve güvende hissetmelerine yardımcı olur. Kurallarınız net olduğunda, iktidar mücadelelerine girme olasılığınız azalır. Çocuğunuzun “Ama anne bilmiyordum!” Ona kuralların listesini hatırlattığında etkili olmayacak.

Makalede Neler Var?

Neler Dahil Edilmeli

Hane kuralları, ebeveynler de dahil olmak üzere evdeki herkesin uyması beklenen kuralları içermelidir. Öyleyse, aynı zamanda yatmayı planlamadığınız sürece “Yatma vakti akşam saat 7’de” deme.

Ev kurallarınız ailenizin ihtiyaçlarına ve değerlerine özgü olmalıdır. Bir ailenin “Mobilyaya atlamak yok” demesi önemli olsa da, başka bir aile “Tabağınızdaki her şeyin en az iki ısırmasını deneyin” diyen bir kural isteyebilir.

Uzun bir kurallar listesi çok karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir, bu yüzden listenizi kısa ve basit tutun. İşte hane halkı kurallarının bir listesi:

1. Diğer İnsanlara ve Mülkiyetine Saygı Göstermek

Bu kurallar şunları içerebilir:

  • Kimsenin hislerine zarar vermeyin (bağırmak, kısaltmak ya da isim vermek yok).
  • Kimsenin vücuduna zarar vermeyin (vurmak, itmek veya tekmelemek).
  • Başkalarının eşyalarını ödünç almak için izin isteyin.

Bu kural ihlal edilirse derhal sonuç verir. Zaman aşımı veya ayrıcalık kaybı, çocukların daha iyi seçimler yapmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir. Uygun davranış ve öfke kontrolünü modellemek için ihtiyaç duyduğunuz çocuklar ve ebeveynler için iyi bir kuraldır.

2. Girmeden önce Kapalı Kapıları Vurun

Çocuklara mahremiyet hakkında, girmeden önce kapalı kapıları çalma hakkında bir kural oluşturarak öğretin. Bu, diğer insanların alanlarına saygı duymanız gerektiği fikrini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

3. Kendinden Sonra Al

Kendinden sonra almanın ne demek olduğunu açıkla. Çocuğunuza, yemeklerini yediğinde bulaşıkları bulaşık makinesine koymasını söyle. Veya çocuklarınızın yeni oyuncaklar almadan önce oyuncaklarını almalarını beklediğinizi açıklayın. Bu kural, ev güvenliğini ve temizliği arttırır ve çocuklarınızın bağımsız olarak yaşayacağı zamanlar için iyi alışkanlıklar geliştirir.

4. Elektronik Sokağa çıkma yasağı

Birçok aile elektronik konusunda kurallar koyar. Bazı aileler ekran saatini günde birkaç saat ile sınırlarken, diğerleri elektroniklerin ne zaman kapatılması gerektiğine dair kurallar koymuştur. Yatmadan önce elektronik için sokağa çıkma yasağı ayarlamak, hem çocuklar hem de ebeveynler için iyi bir uyku hijyeni geliştirmenize yardımcı olabilir, bu da sağlık için daha iyi bir gece uykusu almanıza olanak sağlar.

5. Birini incittiğinizde düzeltmeler yapın

Çocuklara, birine zarar vermeleri durumunda nasıl cevap vereceklerine dair bir kural oluşturarak davranışlarının sorumluluğunu almayı öğretin. Bazen bir özür yeterli olabilir ve başka zamanlarda sonuç olarak iadeye başvurmanız gerekebilir.

6. Gerçeği söyle

Dürüstlüğün önemini vurgulamak, yalnızca çocuklarınızdan görmek istediğiniz davranışı örneklediğinizde etkili olacaktır. Çocuğunuza her zaman gerçeği söylemesini söylerseniz, ancak 13 yaşındaki çocuğunuzun sadece 12 olduğunu iddia edersiniz, böylece daha düşük fiyatlı bir sinema bileti alabilirsiniz, kelimeleriniz etkili olmayacaktır. Çocuklar “beyaz yalanlar” ile diğer yalanlar arasındaki farkı söyleyemezler, bu nedenle dürüstlüğün önemini vurgulayacaksanız, dürüst olduğunuzu gösterin.

7. Diş ve Vücut Hijyen Rutinlerinizi Tamamlayın

Elleri yıkamak, diş fırçalamak ve banyo yapmak sağlık için yapılmalıdır. Bunları bir kural olarak belirleyin, böylece çocuklarınız iyi alışkanlıklar geliştirir ve onları kendiniz korkutmayın.

8. Haftada Bir Aile Toplantılarına Katılın

Düzenli olarak planlanmış aile toplantıları düzenlemek, kuralları gözden geçirmenize, zamanlamalar hakkında konuşmanıza ve gereken değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir. Bazı aileler haftada bir toplantı planlamak isteyebilirken, diğer aileler ayda bir toplantıyı bol bulabilir.

Listenizi Gerektiği gibi değiştirin

Belirli sorunları çözmek için bir aile olarak birlikte çalışın. Örneğin, birkaç aile üyesinin kendilerinden sonra toplanmadığını fark ederseniz, bu konuda konuşun ve bu kuralı daha iyi uygulamak için neler yapabileceğinizi görün.

Gerektiği şekilde kural listesini gözden geçirmeye açık olun. Çocuklarınız büyüdükçe ve olgunlaştıkça, ele almak isteyeceğiniz davranışlar da değişecektir. Gerektiğinde yeni kurallar ekleyin.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir