1. Anasayfa
  2. Stilleri

Çocukları Disiplin Etmek İçin Ayrıcalık Almak

Çocukları Disiplin Etmek İçin Ayrıcalık Almak
0

Ayrıcalıkları ortadan kaldırmak, çocuğunuzun kötü davranması durumunda en etkili disiplin stratejilerinden biri olabilir. İster eğlenceli bir olayı almaya karar verirseniz ya da en sevdiğiniz oyuncağı kaldırın, ayrıcalık kaldırmayı, çocuğunuzu gelecekte daha iyi seçimler yapmaya teşvik edecek etkili bir sonuç haline getirecek stratejiler vardır.

Çocuğunuza ayrıcalıkların kazanılması gerektiğini öğretin. Geç saatlere kadar ayakta kalmak, elektronik kullanmak ve bir arkadaşla ziyaret etmek iyi davranışa bağlı olmalıdır.

Makalede Neler Var?

Kaldırılacak bir Ayrıcalık Seçin

Çocuğunuz kuralları ihlal ettiğinde, kaldırmak için ayrıcalıkları dikkatlice seçin. Bir çocuk oyuncaklarının kaybından etkilenebilirken, başka bir çocuk televizyon izlemeye devam ettiği sürece oyuncak bakımı ile ilgili olmayabilir. Çocuğunuz için en çok hangi imtiyazın bulunduğunu düşünün.

Çocuğunuzun gerçekten umursamadığı bir ayrıcalıktan kurtulursanız, bunun olumsuz bir etkisi olmaz. Bu yüzden çocuğunuzu gerçekten rahatsız edecek bir şey seçmek önemlidir.

Bazen ayrıcalık kaybı mantıklı bir sonuç olabilir. Çocuğunuzun ihlaline götüreceğiniz ayrıcalıkla dikkatlice eşleştirin. Örneğin, bir genç arkadaşlarıyla beraberse ve zamanında eve gelmezse, arkadaşlarıyla ziyaret etme yeteneğini elinden alın.

Zamanın Önündeki Sonuçları Açıklayın

Mümkün olduğunda, çocuğunuza kötü davranması durumunda hangi ayrıcalık kaldırılacağını söyleyin. Belirli bir davranış sorunu üzerinde çalışıyorsanız, kuralı önceden kırmanın sonuçlarını açıklayın. “Bugün mağazada talimatları izlemezseniz, bu gece bisiklete binemezsiniz.”

Çocuğunuz yaramazlık yaptığında da bir uyarı kullanabilirsiniz. “Şu anda oyuncaklarını almayacaksan, günün geri kalanında oyuncaklarınla oynamaya izin verilmeyecek” gibi bir şey söyle.

Bir Zaman Sınırı Belirleyin

Çocuğunuzun ayrıcalıklarını nasıl geri kazanabileceğini netleştirin. Genellikle, bir çocuğun değerli bir yaşam dersini öğrenmesi için 24 saat yeterlidir.

Ancak, çocuğunuzun iyi davranışına dayanan bir zaman çizelgesi oluşturmanın mantıklı olduğu zamanlar olabilir. Örneğin, “Odanızı temizlediğinizde ve üç gün boyunca temiz tuttuğunuzda, cep telefonunuzu geri alabilirsiniz.”

“Tekrar güvenebileceğimde bilgisayarınızı geri alabilirsin” ya da “Davranmaya başladığında oyuncaklarını vereceğim” gibi belirsiz zaman çizelgeleri vermekten kaçının. Çocuğunuzun ayrıcalığını geri kazanmak için hangi adımları atması gerektiği konusunda net bir anlayışa sahip olduğundan emin olun.

Sınırlarına Yapıl

Çocuğunuz yalvarır, sızlanır veya şikayet edince pes etmeyin. Aksi takdirde, bu olumsuz davranışları güçlendirirsiniz. Bunu yapmak zor olsa bile, belirtilen zaman diliminin sonucuna sadık kalın.

Çocuğunuza, Cuma günü okul dansına katılma ayrıcalığını kaybettiğini söylerseniz, daha iyi davranmaya başladığı için pes etmeyin. Sınırlarınıza sadık kalın, böylece çocuğunuz sizin ciddi olduğunuzu ve fikrinizi değiştirmede manipüle edemeyeceğinizi bilir.

Bunun tek istisnası, öfkeyle gülünç bir süre için ayrıcalıktan kurtulmanız. “Bir daha asla video oyunları oynamanıza izin vermeyeceğim!” Derseniz. öfke dışında, sakin olduğunuzda bazı hasar kontrolü yapın. Yeni, daha mantıklı zaman sınırını özür dileyin ve açıklayın.

Kaldırabileceğiniz Ayrıcalık Örnekleri

Kaldırdığınız ayrıcalık çocuğunuza ve özel suçlara göre uyarlanırken, kaldırılması uygun olabilecek ayrıcalık örnekleri aşağıda verilmiştir:

  • Ev işlerini yapmazsa çocuğunuzun cep telefonunu kaldırın. Ona, iki gün üst üste günlük işlerini yaparak ayrıcalıklarını geri kazanabileceğini söyle.
  • Çocuğunu almayı reddederse, en sevdiği oyuncağı 24 saat boyunca götür
  • Ödevini hafta boyunca yapmazsa, çocuğunuzu hafta sonu arkadaşlarıyla ziyaret etmesini önleyin.
  • Ödevini yapmıyorsa bir gencin video oyunu ayrıcalıklarından kurtulun. Ev ödevlerini bitirerek her gün ayrıcalıklarını kazanabileceğini söyle.
  • Çocuğunuzun TV ayrıcalıklarını, konuşur ve saygısızlık ederse 24 saat boyunca kaldırın.

Kaçınılması Gereken Hatalar

Bir seferde çok fazla ayrıcalık kaldırmaktan kaçının. Çocuğunuzdan her şeyi almayın. Bu otoriter ebeveynlik tarzı, çocuğunuzun hatalarından ders almak yerine size karşı düşmanlığına odaklanmasına neden olabilir.

Ayrıca, çocuğunuzun kaldırdığınız ayrıcalığa erişmenin başka yolları olmadığından da emin olun. Örneğin, TV’yi almak yalnızca en sevdiği programları izleyebilecek başka bir yolu yoksa etkilidir. Dizüstü bilgisayarında TV izleyebiliyorsa veya bilgisayarındaki video oyunlarına erişebiliyorsa, yalnızca bir tane değil tüm elektronik bileşenleri çıkarmak en iyisidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir