1. Anasayfa
  2. Stilleri

Yaygın Zaman Aşımı Hataları

Yaygın Zaman Aşımı Hataları
0

Uygun bir şekilde kullanıldığında, zaman aşımı davranış problemlerini yönetmek için harika bir yol olabilir. Ancak, zaman aşımının gerçekte ne olduğu ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında birçok yanlış anlaşılma vardır. Zaman aşımına uğradığında ebeveynlerin yaptıkları en yaygın beş hata:

Makalede Neler Var?

1. Zaman Aşımını Çok Sık Kullanma

Zaman aşımı az miktarda kullanılmalıdır. Çocuğunuzu günde birkaç kez zaman aşımına uğratırsanız, etkinliği hızla kaybedecektir. Zaman aşımı bir araç olarak kullanılmalıdır – ama ilk savunma hattı olmamalı, ya da yanlış davranış için son çare olmamalıdır.

Çocuğunuzu, günde ortalama olarak bir kereden fazla zaman aşımına uğratmayın. Çocuğunuz bir mola verdikten sonra yaramazlık yaparsa, farklı bir disiplin tekniği düşünün. Bir ayrıcalık alın veya başka bir zaman aşımı kullanmak yerine, mantıklı bir sonuç kullanın.

2. Zaman Aşımı Sırasında Dikkat Etmek

Çocukların mola sırasında ağlamaları ve bağırmaları yaygındır. Ayrıca, zaman aşımına uğramak için erken yalvarmaları ve yalvarmaları da yaygındır. Mola sırasında çocuğa cevap vermek sonucu etkisiz kılar.

Zaman aşımı, dikkat ile ilgili bir zaman aşımı ile ilgili olmalıdır. Çocuklara geri bağırarak veya güvence sunarak yanıt vermek, zaman aşımını tamamen ortadan kaldırır. Zaman aşımı süresinde dikkat edilmesi gereken teklifleri yoksaymak önemlidir.

3. Zaman Aşımı İçin Eğlenceli Bir Yer Kullanma

Çocuğunuzu zaman aşımına uğradıysanız ve vaktini video oyunları oynayarak geçirirse, zaman aşımı tam bir sonuç değildir. Çocukların eğlenceli oyunlarla dolmayacak bir yerde mola vermesi gerekir.

Bir banyo, koridor veya sandalye uygun bir zaman aşımı noktası olabilir. Çocuğunuzun başını belaya sokmayacağı güvenli bir alan olduğundan emin olun. Halka açık bir mola veriyorsanız, etkinliklerin az olduğu sessiz bir yer bulun. Bu, çocuğunuzun arabada mola vermesine izin vermek için halka açık bir ortam bırakmanız gerektiği anlamına gelebilir.

4. Bir Güç Mücadelesine Katılmak

Çocukların mola vermeyi reddetmeleri yaygındır. Ancak, bir güç mücadelesiyle uğraşırken harcadığınız her dakika, çocuğunuzun mola vermesini geciktirmek için aldığı bir dakikadır. Zaman aşımına uğramayın, yalvarmayın veya güç mücadelesine girmeyin.

Çocuğunuza zaman aşımına uğramasını ve beş saniye beklemesini söyleyin. Çocuğunuz gitmezse, bir uyarı verin. Bir if… kullanın ve “Zaman aşımına uğramazsanız, o zaman elektriğinizi günün geri kalanında kaybedersiniz” gibi bir ifade kullanın. Ardından, seçimi çocuğunuza bırakın. Zaman aşımına uğramazsa, ayrıcalıktan kurtulun.

5. Zaman Aşımı Sonrası Ders Anlatımı

Bazen ebeveynler bir mola verdikten hemen sonra bir çocuğa ders vermekten kendilerini alıkoyamıyor gibi görünebilir. Ancak, ek sonuçlar olarak sert bir ders vermek de yardımcı olmaz. “Dersini öğrendiğini umuyorum!” Veya “Neden mola verdiğini biliyorsun, değil mi?”

Çocuğunuz zaman aşımına uğradığında, aile aktivitesine tekrar katılmasına izin verin. Sakin olduğu ve uygun davranabildiği sürece, daha fazla müdahaleye gerek yoktur. Zaman aşımı, kendisini nasıl sakinleştireceğini öğrenmesi için olmalıdır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir