1. Anasayfa
 2. Stilleri

Çocuğun Davranışını Geliştirmek İçin Olumlu Güçlendirme

Çocuğun Davranışını Geliştirmek İçin Olumlu Güçlendirme
0

Çocuğunuz yaramazlık yaptığında, aklınızdaki son şey ödül olabilir. Ancak, olumlu pekiştirme en etkili davranış değiştirme tekniklerinden biri olabilir.

Olumlu pekiştirmeyi, paylaşma veya yönergeleri takip etme gibi prososyal davranışları teşvik etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, vurma ve kural ihlallerini ihlal etme gibi yanlış davranışları önlemek için kullanabilirsiniz. Pozitif pekiştirmek, çocuğunuzun sorumluluk almaya teşvik etmenin etkili bir yolu olabilir, ev işleri yapması için motive ederek veya ev ödevlerini tartışmadan tamamlayın.

Makalede Neler Var?

Pozitif Güçlendirme Nasıl Çalışır?

Çoğu yetişkin işe gider, böylece bir maaş alabilirler. Elbette, kendileri hakkında iyi hissetmek ve başkalarına yardım etme yetenekleri gibi yaşadıkları başka ödüller de olabilir.

Ancak maaşları işe gidilmesi için ana olumlu pekiştirme biçimini sağlıyor. Bu olumlu pekiştirme onları çalışmaya devam etmeleri için motive ediyor.

İyi çalışmaları için olumlu pekiştiren çocuklar, sıkı çalışmaya devam etmek için motive olurlar. Bu yüzden daha sık görmek istediğiniz davranışı ödüllendirmek önemlidir.

Çocuklarla Pozitif Güçlendirme Örnekleri

Bir davranışı güçlendirmenin birçok yolu vardır. Ve birçok ödül ücretsiz veya düşük maliyetli seçeneklerdir.

Olumlu takviyenin somut bir kalem olması gerekmez. Bunun yerine, çocuğun davranışını pozitif olarak güçlendirebilirsiniz:

 • Çak bir beşlik
 • Övgü teklif etmek
 • Sırtına sarılmak ya da patlamak
 • Bir başparmak-up verilmesi
 • Alkışlar ve tezahürat
 • Başka bir yetişkine çocuğunuz dinlerken çocuğunuzun davranışlarından ne kadar gurur duyduğunuzu söyleyin

Bir çocuğa ekstra ayrıcalıklar veya somut ödüller vererek de olumlu pekiştirmeler sunabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz sorulmadan odasını temizlerse, onu oyun alanı olarak ödüllendirin. Sonra odasını tekrar temizlemek için motive olacak.

Pozitif güçlendirme olarak kullanabileceğiniz birçok farklı ödül sistemi vardır. Küçük çocuklar genellikle çıkartma çizelgeleri ile iyi çalışırlar ve daha büyük çocuklar genellikle belirteçli ekonomi sistemlerine iyi cevap verirler.

Güçlendirme Davranışları

Çocuğunuzun tekrar etmesini istediğiniz davranışları teşvik etmek için pozitif güçlendirme kullanın. Güçlendirmek için davranış örnekleri:

 • Görgü kurallarını kullanma
 • Sessizce oynamak
 • Sabırla beklemek
 • Bir kardeş ile iyi oynamak
 • Hemen bir isteği yerine getirmek
 • Zor bir göreve çok çaba sarf etmek
 • İşleri tamamlama

Güçlendirme Programları

Çocuğunuz yeni bir davranış öğreniyorsa veya belirli bir beceri üzerinde çalışıyorsa, tutarlı bir şekilde pozitif takviye önermek önemlidir.

Ne de olsa, yalnızca arada bir ödeme alsanız ne sıklıkta işe giderdiniz? Bir noktada vazgeçebilirsiniz, çünkü çabalarınızın değerli olmayacağına karar verdiniz.

Aynı şey çocuğunuz için de söylenebilir. Arada bir sadece iyi olduğunu görürseniz veya rastgele pozitif takviye verirseniz, davranışı değişmez.

Bu, çocuğunuzu her yemeğini lavaboya götürdüğü zaman bir ödül vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Yapıştırma veya işaretleme biçiminde anında donatı sağladığınız bir ödül sistemi kurabilirsiniz. Daha sonra, çıkartmalar ve jetonlar daha sonra daha büyük ödüller için takas edilebilir.

Zamanla, takviyenizi boşaltabilirsiniz. Çocuğunuz bir beceride ustalaştığında, zaman zaman sürpriz pekiştirme etkili olabilir. “Vay, son zamanlarda zamanında okula hazırlandığınız için çok etkilendim. Sanırım bu gece oyun alanını kutlamak için gideceğiz”

Kazara Pozitif Güçlendirmeden Kaçının

Bazen ebeveynler yanlışlıkla olumsuz davranışları güçlendirir. Bunun olmasının yaygın yollarından biri de dikkat ile. Dikkat, olumsuz dikkat olsa bile çok pekiştirici olabilir.

Örneğin, annesini kasten sinirlendiren bir çocuk, annesi her defasında “Dur!” Veya “Bunu yapma” derken pekiştirir. Görmezden gelmek, iğrenç dikkat çekici davranışlara yanıt vermenin en iyi yollarından biri olabilir.

Ebeveynlerin olumsuz davranışları pekiştirmelerinin bir başka yolu da verme gereğidir. Bir ebeveyn çocuğa dışarı çıkamayacağını söylerse, ancak çocuk doğana kadar yalvarır ve yalvarırsa, çocuğun sızlanması olumlu bir şekilde güçlendirilir. Çocuk sızlanmanın istediğini elde etmesine yardımcı olduğunu ve gelecekte tekrar sızlanabileceğini öğrendi.

Olumsuz davranışların güçlendirilmediğinden emin olun. Çocuğunuzun yaramazlık yaptığı zaman, ayrıcalık kaybı veya mantıksal sonuçlar gibi olumsuz bir sonucu takip edin.

Ve güçlendirmek istediğiniz iyi davranışı belirlediğinizden emin olun. Olumlu pekiştirmenin cezalardan çok daha iyi çalıştığını göreceksiniz.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir