1. Anasayfa
  2. Stilleri

Çocuklara Ücretsiz ve Düşük Maliyetli Ödül Fikirleri

Çocuklara Ücretsiz ve Düşük Maliyetli Ödül Fikirleri
0

Ödül sistemleri çocuğunuzun davranışını iyileştirmenin en iyi yollarından biri olabilir. Ve en iyi haber, iyi tasarlanmış bir ödül sistemi hızlı çalışacak olmasıdır.

Birçok ebeveyn, ödüllerin abartılı eşyalar olması gerektiğini varsayar. Ancak ödüllerin paraya mal olması gerekmez.

Çocukları ödüllendirmenin birçok ücretsiz ve düşük maliyetli yolu var. Aslında, çocuğunuzun zaten sahip olabileceği ayrıcalıkların çoğunu kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun teşvik kazanmaya yatırım yaptığından emin olun. Bir çocuk ekstra TV süresi ile motive edilebilirken, bir çocuk parka bir gezi ile motive edilebilir. Bu nedenle, çocuğunuzun ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına özel ödüller sunun.

Çocuğunuzu, işleri halletmesi için motive etmek isteyip istemediğinizi veya çocuğunuza vurmayı bırakmayı öğretmek isteyip istemediğinize göre, bazı ücretsiz ve düşük maliyetli ödül fikirleri:

Makalede Neler Var?

Övgü

Dev başarılar için övgü ayırmamalısınız, ancak teşvik kelimelerini kesinlikle bir teşvik olarak kullanabilirsiniz. Çocuğunuz çabalarına dikkat ettiğinizi bildiğinde, iyi çalışmaya devam etmesi için motive olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun iyi olup olmadığını görün ve çabalarını sık sık övün.

Maddi Ödüller

Övgünün yeterli olmadığı ve çocukların biraz daha fazla teşviğe ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır. Mağazada satılan eşyalarla dolu bir hazine kutusu, çocukları yolda tutmak için uzun bir yol kat edebilir. Çocuğunuzun amaçlarına ulaşması durumunda günün sonunda bir ödül seçmesine izin verin.

Veya çocuğunuza bir şeyler borç vermeyi düşünün. Şapkasını ödünç almaktan ya da ofis sandalyenizi kullanmaktan hoşlanıyorsa, kazanırsa kullanmasına izin verin.

Daha sonra yatma süresi

Bazı ebeveynler, çocukların daha sonra kalmasına izin vermekte tereddüt etmelerine rağmen, çocuğunuzun 15 dakika daha kalmasına izin verilmesi, onu uykusuz bırakması olası değildir. Ve daha sonra yatma zamanı, çocuklar için büyük bir motivasyon olabilir.

Küçük çocuklar genellikle kendilerini “büyük bir çocuk” gibi hissedeceklerdir ve kardeşlerinden daha geç kalabilmeleri büyük bir teşvik olabilir. Yine de uyumakta zorluk çeken bir çocuğunuz varsa, farklı bir teşvik seçin veya yalnızca ertesi gün biraz daha uzun süre uyuyabileceği gecelerde verin.

Özel aktiviteler

Çocuğunuzun zevk alacağı özel bir etkinlik seçin ve bunu ödül olarak kullanın. Birlikte masa oyunu oynamak, parka gitmek ya da yatma vakti hikayesi çocuğunuzun kazanmak isteyebileceği birkaç özel aktivitedir. Ücretsiz topluluk etkinlikleri arayın ve sık sık özel etkinlikleri olan yerel kütüphaneniz gibi kaynakları kullanın.

Ekstra Elektronik Zaman

Çocuğunuzun elektronik kullanımının sınırlı kalmasını sağlamak önemli olsa da, dijital cihazlarda zaman kazanabilirsiniz. Çocuğunuzun her gün ne kadar kazanabileceği konusunda bir sınır koyduğunuzdan emin olun (iki saatlik bir limit gibi).

15 dakikalık parçalarla ekran saati ödülleri sunabilirsiniz. Çocuğunuz okul öncesi kuralları izlerse, 15 dakikalık ekran süresi kazanabilir. Okulda iyi bir gün geçirirse, 15 dakika daha kazanabilir.

Saygılı kelimeler veya yumuşak dokunuşlar gibi ele almak için özel bir davranış seçmek isteyebilirsiniz. Çocuğunuz bu davranışları belirtilen zamanlarda gösterirse, ekran saati kazanabilir.

Birlikte El Sanatları Yap

Çoğu çocuk yaratıcı ve dağınık olmayı sever. Ve genellikle, düzenli ev eşyaları ile bir şeyler yaratabilirsiniz.

Kağıt poşetler harika kuklalar yaratır. Pamuk topları ve tutkal sonsuz kreasyonlara yol açabilir. İyi bir davranış için bir model oluşturun, biraz mücevher yapın ya da parmak boyasını ödüllendirin.

Kuponlar

Çocuklar, “bir angarya yapmak zorunda kalmadan çıkmak” veya “akşam yemeği için en sevdiğiniz yemeği seçmek” gibi şeyler söyleyen kuponlar kazanmayı severler.

Sosyal aktiviteler

Çocukların bir arkadaşınızı davet etmek veya pijama partisi geçirmek gibi ekstra sosyal fırsatlar kazanmasına izin verin. Diğer ücretsiz ödüller bir arkadaşınızı parka davet etmek veya bir topluluk etkinliğine katılmak olabilir.

Yemek Ödülleri

Abur cuburları teşvik olarak sunmak iyi bir fikir olmasa da, yiyecekleri bir ödül sistemine dahil etmenin bazı yolları vardır. Örneğin, çocuğunuzun akşam yemeği için ne seçeceğini seçmesine izin verin veya iç mekan pikniğini kazanmasına izin verin.

Çocuğunuzu kurallara uymaya motive ederse, yaratıcı olun ve battaniyeden bir kale inşa edin ve bir fener ışığının altında yiyin. Birlikte özel bir muamele pişirmek de harika bir motivasyon olabilir.

Token Ekonomi Sistemi

Token ekonomi sistemleri, çocuklara günlük olarak cips veya jeton sağlar ve bunlar daha sonra ödül alışverişinde bulunabilir. Çocuğunuza daha büyük ödüller kazanmasını sağlayan çeşitli bir ödül menüsü sağlayın.

10 jeton karşılığında “parka bir gezi” gibi ücretsiz ödüller sunabilirsiniz. Çıkartma çizelgeleri küçük çocuklar için de çok faydalı olabilir.

Beyin Fırtınası Birlikte Ödüller

Çocuğunuza ne tür ödüller kazanmak istediğini sorun. Yastık kale içinde uyumak ya da parka gitmek gibi basit şeyler bulabilir, onu davranması için motive edebilirsin.

Listenizi tamamladıktan sonra, ilk ödülünü kazanmak için ne yapması gerektiğini belirleyin. Belirli olun ve ilk ödülünü kazanmasını nispeten kolay hale getirmeyin. Başarı, iyi çalışmaya devam etme arzusunu artıracak.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir