1. Anasayfa
 2. Stratejileri

Çocuklarda Thumb Emme Nasıl Durdurulur

Çocuklarda Thumb Emme Nasıl Durdurulur
0

Bebeğiniz büyük olasılıkla rahminde parmağını emmeye başladı – ve sonra bir alışkanlık olarak bir bebek gibi davrandı. Bir çocuk gençken, sakinleşmek, kendi kendine sakinleşmek veya uykuya dalmak için ağzına parmağını veya baş parmağını sokmak normaldir.

Bu yaşta, bu alışkanlık zarar vermez. Ancak, küçük çocuğunuzun bunu yaptığını fark ederseniz, bir emzik kullanmayı düşünün. Emzikler aynı sorunlara neden olsa da, kırılması daha kolay bir alışkanlık.

Bir çocuk yürümeye başlayan çocuğa ulaştığında, parmak emme genellikle kendi kendine geçer. Bazı büyük çocuklar, tırnak ısırma gibi, diğer alışkanlıklarla yerini alabilir.

Başparmak emme baş etme becerisi olarak kullanılıyorsa, çocuk dil becerileri geliştirme gibi 2-4 yaşları arasında başka yöntemler de geliştirmeye başlar. Bu doğal olarak baş parmağını emme pratiğini bitirir ve herkes devam edebilir.

Davranış okul öncesi yıllara devam ederse, hem parmak emme hem de emzik emme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bir çocuk doğal olarak uygulamayı durdurmazsa, hem ağızda hem de konuşmada gelişimsel sorunlara yol açabilir.

Okuldaki akran baskısı genellikle bir çocuk 5 veya 6 yaşına geldiğinde alışkanlığı azaltsa da, bir ebeveyn o zamandan önce başparmak emmeyi durdurmak için önlemler almak isteyebilir.

Makalede Neler Var?

Başparmak Emme İşlemindeki Potansiyel Diş Problemleri

Başparmağınız ve parmağınızın emilmesi bir çocuğun ağzını ve çenesini 2 yaşından daha erken etkileyebilir. Emme, çocuğun ağzının çatısının yumuşak dokusuna ve üst çenenin yanlarına baskı uygular.

Bu gerçekleştiğinde, üst çene daralabilir ve bu, çene kapalıyken dişlerin düzgün bir şekilde birleşmesini önler. Bu, pahalı bir düzeltmeye sahip olan – diş telleri – olan bir konudur, ancak etkisi bunun ötesine geçer. Çenenin daralması, lisp gibi konuşma problemlerine de yol açabilir.

Çocuk büyüdükçe, üst ve alt dişler arasında bir boşluk baş parmak emme ile gelişebilir. Bu noktada çenenin yapısı değişti ve dil kasları muhtemelen doğru bir şekilde gelişmedi.

Bebek dişlerini kaybedene kadar baş parmağını emerse ve daimi dişler içeri girerse, “burk dişleri” görünümü de oluşabilir.

Alışkanlıktan kaynaklanan fiziksel sorunların ciddiyeti, çocuğun baş parmağını ne kadar sert emdiğine bağlıdır. Baş parmağını çok fazla emmeden basitçe ağzına koyuyorsa, aktif bir hareketten daha az sorun çıkacaktır. Çocuğunuzun baş parmağını nasıl emdiğine dikkat edin ve sert bir emme olduğunu fark ederseniz daha önce alışkanlığı ortadan kaldırmak için harekete geçin.

Pediatrik Diş Dergisi’nde yayınlanan 2016 tarihli bir çalışmada, çocuklarda çeneler kapalıyken dişlerin kusurlu konumlandırılmasının – emmenin neden olduğu baş parmakta veya parmakta bir kallusun bir maloklüzyon öngördüğü bulundu. Küçük çocukları ve okul öncesi çocuklarını keşfeden dişhekimlerinin baş parmaklarını sık sık yeterince ve bir kallus oluşturacak kadar kuvvetli bir şekilde emdikleri çene ve diş sorunları olabilir.

Ancak aynı çalışma, çocuklar dört yaşına kadar parmak emmeyi bıraktıklarında, herhangi bir çene veya diş probleminin kendilerini çözebileceklerini buldu. Bu nedenle, çocuğunuz parmağını emerse, çocuğunuzun doktoruna ve dişçisine söylemeniz önemlidir. Sorunların erken tespiti, sorunları çözmenin anahtarı olabilir.

Thumb Emme Nasıl Adreslenir

Her ne kadar sonuçta baş parmak emme alışkanlığını kırmak çocuk için olsa da, çocuğunuzu baş parmağını emmemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Sakin ol Çocuğunuzun bağırması ya da ısrar etmesini durdurmak için şu anda yardımcı olmaz. Dişlerine ya da ağzına koyduğu tüm mikroplara vereceği olası zarar konusunda endişeleniyor olsanız da, üzülmek işbirliğine yol açmaz.
 • Bir saptırma oluşturun. Çocuğunuzun parmağını emdiğini gördüğünüzde, ona elleriyle yapması için bir şeyler verin. Eğer gergin olduğunda sık sık parmağını emerse, ona sıkması için bir stres topu verin. Sıkıldığında baş parmağını emerse, bir resmi renklendirmesini, topu ileri geri atmasını veya parmak boyasını kullanmasını teşvik edin – ellerini meşgul eden ve ağzından uzak tutan her şey işe yarayacaktır.
 • Bol bol övgü teklif et. Çocuğunuzu ne zaman görürseniz, baş parmağını ağzından kendi isteğinize göre çıkarın, üzerine övgüyü isteyin. “Baş parmağını ağzından çıkarmayı hatırlamak harika bir iş” veya “Ellerini oyuncakların üzerinde ve ağzından uzak tuttuğunu fark ettim. İyi iş!”
 • Yeni başa çıkma becerilerini öğretin. Çocuğunuz muhtemelen korkmuş, endişeli, üzgün veya bıkkın hissetmek için baş parmağını emiyordur. Rahatsız edici duygularını ele almak için kullanabileceği diğer stratejileri de öğretin. Güzel kokan, müzik dinleyen veya basit çocuk dostu yoga hareketleri yapan ellere losyon koymak, baş parmağını emmeden kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.
 • Ne zaman olduğuna dikkat edin . Başparmağınıza çok fazla dikkat çekmek istemeseniz de (çocuğunuz reaksiyonunuzu görmek için daha fazlasını yapabilir), çocuğunuz bunu yaparken bile farkında olmasa da belirtmek isteyebilirsiniz. “Başparmağım yok” demek, alışkanlıklarını daha iyi anlamasını sağlamak için iyi bir hatırlatma olabilir. “Ağzınız yemek yemek ve konuşmak, elleriniz bina yapmak ve oynamak için.” Gibi bir şey de söyleyebilirsiniz.
 • Başlangıçta, parmak emmenin neden kötü bir fikir olduğunu da açıklamalısınız . 2 yaşında bir çocuk, kendisinin neden olabileceği diş hasarına ilişkin uzun bir konuşmayı anlamayacak olsa da, daha büyük bir çocuğa, “Başparmağınızı dişleriniz için kötü” veya “mikrop yoluna gidebilirsiniz” diyebilirsiniz. “Baş parmağın üzerinde, ağzında istemediğin mikroplar var” de.
 • Başparmak kapağı kullanın. Gerçekten çaresiz hissediyorsanız, başparmağınız veya parmağınız için plastik bir örtü satın alın. 20 ila 40 dolar arasında değişebilirler ve bu ucuz olmasa da, yolun kenarındaki parantezlerden daha ucuzdur. Çoğu çocuk onları çıkaramaz, bu yüzden yaklaşık iki hafta içinde alışkanlığı bozar. Ancak, bazı dezavantajları kesinlikle vardır. Çocuklar oyun oynamak veya beslemek için mücadele ediyorlar çünkü kapak el kullanımını kısıtlıyor.
 • Ödüller ver. Olumlu pekiştirme çocuğunuzu parmaklarını ağzından uzak tutmaya motive edebilir. Bir çıkartma çizelgesi oluşturun ve gün boyunca belirli zamanlarda çıkartmalarını teklif edin. 24 saat boyunca ona bakamıyor olsan da, “İşte bir çıkartma çünkü o oyunu oynadıkça bir kez parmağını emmedin.” Diyebilirsin. Ona, “Beş çıkartmayı alırken” bile diyebilirsin Gidip parkta oynayacağız. ”Yolda kalmak için bir çıkartmadan daha fazlasına ihtiyacı varsa.
 • Kötü bir tat uygulayın. Ebeveynlerin, parmaklarını emmeyi durdurmalarını sağlamak için çaresiz bir girişimde acı biber ya da acı sos koyan çocukların parmaklarıyla ilgili pek çok hikaye var. Ancak aşırı önlemler almak iyi bir fikir değildir ve çocuklar için oldukça üzücü olabilir. Tehlikeli veya zararlı olmadan farklı tadı farklı yapmak için çocuğun parmağına küçük bir sirke deneyebilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzun baş etme becerisini, pes etmeye hazır olana kadar almak istemezsiniz.

Sabırlı ol

Çocuğunuz hala bir bebek ise, yapabileceğiniz en iyi şey sabırlı olmaktır. Her ne kadar sinir bozucu olsa da – ve bazen çocuğunuzun kirli parmağını ağzına koymasını izlemek için iğrenç olsa da – hazır olduğunda muhtemelen kendi kendine duracaktır.

Bir ebeveynin henüz cevap vermeyen bir çocukta başparmak emen bir alışkanlığı kırmaya çalışması stresli olabilir. Çocuğunuz beş veya daha büyükse, sonraki adımlar konusunda çocuk doktoru veya pediatrik diş hekimi ile konuşun. Bir dişçiden bir uyarı duymak, çocuğunuzu başparmak emmeyi bırakması için motive edebilir.

Aynı stratejilerin tüm çocuklar için çalışmadığını unutmayın. Bazıları ödül sistemlerine cevap verirken, diğerleri dişlerini nasıl etkileyebileceğini öğrendikten sonra motive olurlar. Öyleyse üzerinde çalışmaya devam et ama süreçte sabırlı ol.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir