1. Anasayfa
  2. Çocuk velayeti

Çocuğunuz İçin Vesayet Veli Olmak

Çocuğunuz İçin Vesayet Veli Olmak
0

Yasal olarak, veli ifadesi, çoğu zaman çocuğunun (veya çocuğunun) fiziksel velayeti olan ebeveyni ifade eder. Bu nedenle, velayet ebeveyni, ebeveynleri yüksek derecede dahil olmuş olmaları veya ebeveynleri eş ebeveyn olarak birlikte çalışmayı kabul etmiş olmalarına rağmen, çocuğun büyütülmesinin sorumluluğunun çoğunu taşır.

Makalede Neler Var?

Bakıcı Ebeveyn Olarak Görülen Kimler

Genel olarak konuşursak, çocuklarınız çoğu zaman sizinle birlikte yaşıyorsa, muhtemelen kendini bir gözaltı ebeveyni olarak görüyorsunuz. Peki ya mahkemeler? Cevap sizi şaşırtabilir: Çocuklarının tek velayetini tek başına tutan ebeveynlerin tümü mahkemelerin gözünde yasal olarak koruyucu ebeveyn olarak kabul edilmez. Örneğin, tek bir anne kendi başına bir çocuk yetiştirmek edilir ve babası gönüllü kurmadan olduğu durumlarda, mahkemeler onu yasal olarak gözaltı ebeveyn düşünülmesi için onu aslında sırayla çocuk velayet için dosya bekleyebilir.

Bunun sizin için anlamı nedir? Yasanın gözünde bir veli ebeveyni olup olmadığından emin değilseniz, eyaletteki çocuk velayeti yasalarını kontrol etmeli ve bir aile hukuku avukatı için tavsiye almalısınız.

Yararları

Velayet sahibi bir ebeveyn olmanın en büyük yararlarından biri, çocuklarınızla birebir zaman geçirmektir. Eski sevgilinizle cömert bir ziyaret planını paylaşsanız bile, çocuklarınızla eski eşinizden daha fazla zaman geçirmeniz muhtemeldir, yalnızca gözaltına alınacak ebeveyn olma nedeniyle. Bu, çocuklarınızı düzenli olarak görmeniz, günlük aktivitelerine derinden dahil olmanız, ev ödevlerinde yardımcı olmak, ilgi alanlarını beslemek ve en büyük engelleriyle karşılaştıklarında rehberlik sağlamak anlamına gelir.

Kazanç nedir? Önünüzde büyük bir ‘teşekkür ederim’ olacağını düşünebilirsiniz, değil mi? Ne yazık ki, zaten bildiğiniz gibi (hepsi çok iyi) velayet sahibi bekar bir ebeveyn olmak aynı zamanda zor bir iştir. Ayrıca, sürekli bir varlık ve koşulsuz sevgi kaynağı olmak, çocuklarınızla birlikte en kötü günleri boyunca yürümeleri, ‘ağızları kapalı’ olduklarında, sizden kesinlikle ‘nefret ettiklerini’ söyledikleri ve onlar için koyduğunuz her sınırı test ettikleri anlamına gelir. Ama … işte olay. Buna minnettarlar. Ne yaptığınızı – her fedakârlığı – görüyorlar ve sözleriyle söylemeleri yıllar sürse bile, onlar için ne kadar önemli olduğunu anlıyorlar.

Çocuk desteği

Çoğu zaman, bir veli çocukluk nafaka almaya hak kazanır. Bununla birlikte, bu durum eyaletinizdeki çocuk nafakası kurallarına, her ebeveynin ne kadar kazandığını ve nafaka başvurusunda bulunup bulunmamaya bağlı olacaktır.

Velayet Veli Nasıl Olunur?

Yasal olarak velayet ebeveyni olarak kabul edilmek için, aile mahkemesinde velayet başvurusunda bulunmanız gerekir. Bir çocuk velayeti avukatı bu süreçte size yardımcı olabilir ve mahkemede çocuk velayetini kazanma stratejisi geliştirmenize yardımcı olabilir. Buna ek olarak, bazı ebeveynler kendi başlarına gözaltı başvurusunda bulundular;

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir