1. Anasayfa
  2. Çocuk velayeti

Çocuklarınızda Velayeti Geçişlerini Kolaylaştırın

Çocuklarınızda Velayeti Geçişlerini Kolaylaştırın
0

Velayet geçişleri, çocuklar için olduğu kadar sizin için de zor olabilir. Bir sonraki velayetinizi takas eden herkes için yumuşak bir takas yapmak için bu ipuçlarını kullanın.

1

Makalede Neler Var?

Ön Plandaki Eski Eşinizle İletişim Kurun

Teddy bear packed in a kids overnight bag
Tom Odulate / Getty Images

Eski sevgilinle iyi iletişim kurmak esastır. Velayet geçişlerini nasıl idare edeceğinize dair güçlü bir plan geliştirmek zorundasınız. Bir sonraki velayet değişiminizden önce ele almanız gerekenler şunlardır: çocukları kim, nerede ve ne zaman alacak? Çocuklarınız için gerçekten büyük olabilecek küçük şeyleri unutmayın, örneğin eski sevgilinizin dışarıda kalması veya okulu bırakması durumunda.

2

Çocuklarınıza Yeterince İleri Duyuru Verin

Bu sadece çocuklarınızı yaklaşmakta olan bir gecede hazırlamanız için bir ipucu değil. Ayrıca, bırakma sırasında ne bekleyeceklerini de önceden bilmeleri gerekiyor. Ne kadar açık olursanız o kadar iyi. Örneğin, eski sevgiliniz çocukları bırakıyorsa ve birlikte gelmeyeceğine karar verdinizse, çocuklarınızın önceden bilmesi gereken bir şey var. Ve bunun “büyük bir anlaşma” olması gerekmez. “Baba seni pazar günü evine bırakacak, ama içeri girecek” kadar basit olabilir.

3

Onlara Seçenekler ver

Seçim, özellikle istemedikleri veya istemedikleri değişikliklerle başa çıkmayı ilk öğrenen çocuklar için güçlü bir araçtır. Bu nedenle, çocuklarınızı bir sonraki gözaltı geçişiniz için hazırlarken, onlara seçim yapmayı deneyin. Örneğin, hangi video oyununun getirileceği veya hangi tişörtün toplanacağı. Yine de, iki konfor arasında seçim yapmalarını önleyin. Örneğin, iki yaşındaki çocuğunuza en sevdiği oyuncak ayı ile battaniyesi arasında seçim yapmasını söylemek istemezsiniz.

4

İleriye Gördükleri Hakkında Konuş

Birkaç gün çocuğunuz olmadan birlikte olmayı dört gözle beklemeseniz de, yaklaşmakta olan geçiş konusunda heyecan duymaları doğaldır. Kendini ayakkabılarına sokmaya çalış ve neyi beklediklerini hayal et. O zaman yaklaşan velayete geçiş için hazırlanmanın bir yolu olarak onlarla konuşun. Bu, onlar da giderken iyi olup olmayacağınızla ilgili endişelerinizi hafifletmeye yardımcı olacaktır.

5

En Önemli Hazinelerinin Paketlendiğinden Emin Olun

Çocuklarınızın basitçe yaşayamayacakları şeyler nelerdir? Favori bir doldurulmuş hayvan olabilir veya her sabah sahip oldukları favori bir kahvaltı gevreği olabilir. Ayrıca, gece ve gündüzler için battaniyelerin ve yastıkların ambalaj listesine dahil edilip edilmeyeceğini düşünün. Çocuklarınızın endişeli olduklarında kendilerini sakinleştirmelerine yardımcı olan veya uyumasına yardımcı olan herhangi bir şey düşünülmelidir. Uzun ziyaretlerinizde eski sevgilinizin hayatını kolaylaştırmak sizin göreviniz olmasa da, çocuklarınızın en sevdiği hazinelerin paketlendiğinden emin olmak, zamanın onlar için daha hızlı geçmesini sağlayacaktır.

6

İletişim Seçenekleri Sunun

Bazı aileler geceleri telefon görüşmeleri veya videolu sohbetler planlamamanın en iyisi olduğuna karar verir. Birlikte iletişim arasındakilerin çocuklarınızı daha endişeli ve içtenlikli hale getirmelerine karar verdiyseniz, bağırsaklarınızı takip edin. Ancak, telefon görüşmelerine veya görüntülü sohbetlere izin vermeye karar verdiyseniz, parametreleri önceden tartıştığınızdan emin olun. Örneğin, sadece yatmadan mı geliyorlar yoksa herhangi bir zamanda arayabilirler mi? Önceden bir plan yapmak, planlanan zamanda hepinizin hazır olduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

7

Hoşçakal Ritüeliniz olsun

Bu, her zaman kullandığınız özel bir cümle veya sarılmalar ve öpücükler dizisi olabilir. Örneğin, her seferinde “Seni aya ve arkaya seviyorum” veya “Seni sonra yakalarım evlat” diyebilirsiniz. Bu tür standart rutin çocuklarınız ve sizin için bir rahatlık olabilir!

8

Sakin Bir Duygu Salıverin ve Kendi Endişelerinizi Bir kenara koyun

Son olarak, velayet geçişleri sırasında kendi ayrılma endişelerinizi bırakmadığınızdan emin olun. Bu, çocuklarınızın kolayca alabileceği bir şey ve bu geçişi onlar için daha da zorlaştıracak. Bunu yapmak için ‘sahte yapmak’ zorunda kalsanız bile, çocuklarınızı eski sevgilinizle vakit geçirmek için yollarken huzur ve sakinlik hissetmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Zamanla, bu velayet geçişleri daha doğal hissetmeye başlayacak ve muhtemelen bu sakinleşme duygusunu daha az ve daha az “taklit ettiğini” göreceksiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir