1. Anasayfa
 2. Çocuk velayeti

Velayeti Değiştirme İsteği Nedenleri

Velayeti Değiştirme İsteği Nedenleri
0

Mevcut velayet düzenlemesi artık onlar için çalışmayan ebeveynlerin mahkemede bir velayet değişikliği talep etmeleri gerekebilir. Bir ebeveynle iletişim kurma girişimlerinden sonra, başka bir ebeveynin mevcut çocuk velayeti sözleşmesini değiştirmek isteyebilmesi için birkaç neden vardır. Bir ebeveynin çocuk nezaretinde değişiklik yapmayı düşünmesinin nedenleri hakkında daha fazla bilgi.

Makalede Neler Var?

Değişiklik Çocuğunuzun İlgisini Çekince

Genel olarak, bir mahkeme, tarafların tümü için çalışıyor gibi görünen bir çocuk velayeti düzenlemesini değiştirmeyi düşünmeyecektir. Öncelikle, mahkemenin kaygısı çocuğun yararınadır, yani mahkemenin bir çocuğun yaşam biçimini ve refahını anlamsız sebeplerle kesmek istemeyeceği anlamına gelir. Bir mahkeme, mevcut velayet kararında değişiklik yapmadan önce, bir ebeveynin çocuk velayeti düzenlemeyi değiştirmeyi düşünmesinin nedenlerini inceler.

Çocuğunuzun Tehlikede Olduğuna İnandığınızda

Çocuğun mevcut hanede acil tehlike altında olması durumunda, mahkemenin çocuk nezaretinde değişiklik yapmasının nedenlerinden biri. Çocuğa yönelik tehlikeyi değerlendirirken, bir mahkeme aşağıdaki faktörleri dikkate alacaktır:

 • Ebeveynin evinde aile içi şiddet
 • Çocuğa olan tehlikenin acil olup olmadığı
 • Çocuğun ebeveyninin evinde kalmak için isteksizliğini ifade edip etmediği, tehlikenin olabileceği durumlar

Ebeveynin Fiziksel Yer Değiştirmesinin Takibi

Bir çocuğun ebeveyni uzak bir yere taşınmayı düşünüyorsa, bir mahkeme bir çocuğun vesayetinde değişiklik yapmayı düşünecektir. Çocukların velayetini değiştirmeden önce, mahkeme aşağıdakileri dikkate alacaktır:

 • Taşınan ebeveynin motivasyonu
 • Hareketin ziyaret çizelgesini pratik veya imkansız hale getirip getirmediği
 • Ebeveynlerin ziyaret programını elden geçirmenin bir yolunu iletip iletmediği
 • Çocuğun hayatını, bir çocuğun velayeti değişikliği ile (okul sonrası veya sportif faaliyetler, arkadaşlıklar, dini terbiye) kesecek

Sizin Eski Eşiniz Anlaşmaya Göre Ziyaret Tarihi Çizelgesini Önemsemediğinde

Ebeveynlerden biri mevcut ziyaret takvimi ile işbirliği yapmıyorsa, mahkeme çocuk velayeti düzenlemesinde bir değişiklik yapabilir. Bir mahkeme ziyareti ile işbirliği yapmadığında, bir çocuk velayeti değiştirme emrini vermeden önce bir mahkeme aşağıdakileri göz önünde bulundurur:

 • Ebeveynlik planında ebeveynlerin ulaştığı bir anlaşma
 • Mevcut ziyaret takviminin takip edilmediği sebepler
 • Ebeveynler arasındaki iletişim

Ebeveynlerin Ölümünden Sonra

Bir veli ebeveyni ölürse, mahkemenin veli olmayan veli çocuğun tam sorumluluğunu üstlenip üstlenmeyeceğini veya bir üçüncü tarafın çocuğun velayetini üstlenip üstlenmeyeceğini belirlemesi gerektiğinden, bir çocuk velayeti değişikliği gereklidir. Genel olarak, bir mahkeme, çocuğun yaşamını daha az zorlamaya neden olacağı için çocuğun gözaltına alınmayan ebeveyni ile birlikte kalmasını tercih eder. Bununla birlikte, bir mahkeme, aşağıdaki nedenlerden biriyle, çocuğun gözaltına alınmayan ebeveyni ile birlikte kalamaması durumunda alternatif düzenlemeleri dikkate alacaktır:

 • Gözaltı evinden veya aileden uzaklığı
 • Velayet dışı ebeveynlerin istihdamı, çocuğun çocuk için tam sorumluluk almasını imkansız kılar
 • Çocuk bir üçüncü tarafla kalma isteğini ifade eder

Ek ipuçları

Yeni bir velayet davası başlatılmadan önce, ebeveynler önce birbirleriyle iletişim kurmaya çalışmalı ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir anlaşma yapmalıdır. Ek olarak, mahkemede bir çocuk velayeti vakasını düşünmeden önce, ebeveynler standart süreçten daha az olumsuz ve zaman alıcı olan arabuluculuk veya tahkimden yararlanabilir.

Çocuk velayeti değiştirme hakkında daha fazla bilgi için eyaletinizin çocuk velayeti kurallarına bakın veya eyaletinizdeki nitelikli bir avukatla konuşun.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir