1. Anasayfa
  2. Fitness

İyi Bir Spor Veli Olmak Nasıl

İyi Bir Spor Veli Olmak Nasıl
0

İyi bir spor ebeveyni olmak iyi bir okul ebeveyni olmak gibidir. Çocuklarınızın katılımlarından en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak için siz de katılmanız gerekir. Olumlu bir şekilde dahil olmak, teşvik, destek ve pratik yardım sağlamanız anlamına gelir.

Gönüllüyorsunuz (eğer yapabilirseniz) ve koçun (veya öğretmenin) kararlarını ve derslerini yedeklersiniz. Çocuğunuzun başarılı olabileceği bir ortam yaratırsınız, sonra geri çekilir ve sıkı çalışmasına izin verirsiniz. Kısacası, spor ne olursa olsun bir takım oyuncusunuz.

Makalede Neler Var?

Destek Göstererek İyi Bir Spor Ebeveyn Olun

Çocuğunuz aktif desteğiniz olmadan oynayamaz – bu finansal, lojistik ve duygusal demektir. Gençlik sporlarına katılan çocukların olması, aile programınıza cüzdanınızla birlikte gerçekten vergi uygulayabilir, bu yüzden zor bir durum.

Çocuğunuzdan gerçeği (bazen bu zor şeylerdir) gizlemeye gerek yoktur, özellikle de ilgili takasları anlayabilecek yaşta ise. Ancak, çocuğunuzun çabalarını desteklediğinden ve ondan sabah 5’de uyanmaktan zevk almasanız bile, onlarla pratik yapmak için kendinize güven duyduğundan emin olmanız önemlidir.

Destekleyici olmak, her uygulamayı (özellikle sabahın erken saatlerinde olanlar!) İzlediğiniz anlamına gelmez. Her oyuna katılmak veya buluşmak demek bile değildir. Birden fazla çocuğunuz varsa, bu genellikle mümkün değildir. Ancak, çocuğunuzu ne zaman olursa olsun yarışmada oynamasını izlemek için zaman ayırmak anlamlı olacaktır. Ve unutmayın, tamamen hazır olmak, telefonunuzu cebinizde veya çantanızda tutmak anlamına da gelir.

Güçlü duygusal destek sağlamak, doğru yapılması durumunda çocuğunuzu tükenmişlikten koruyabilir. Amaç, çocuğunuzun, ne olursa olsun onu sevdiğinizi bildiğinden emin olmaktır – sizi memnun etmek için baskı yapmasını istemez. Bu açık ve kulağa her zaman kolay gelmiyor. Bazı çocuklar sizin için her şeyi gerçekten hecelemenize ihtiyaç duyuyor: “Düşerken bile seninle gurur duyuyorum. Oyununu izlemeyi seviyorum.” Diğer çocuklar sevgiyi başka şekillerde verir ve alır. Çocuğunuz için en iyi olanı bilirsiniz.

Bilgilendirin ve Gerçek Olun

Çocuğunuzun sevdiği oyun hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuzda, eylemi takip edebilir ve daha anlamlı yardım sağlayabilirsiniz. Çamaşırhanelerde daha çok zaman geçirebilirsin!

Spor hakkında bilgi edinin ve kıdemli ebeveynlerle konuşun. Oyunla ilgili temel bilgiler, ekipman soruları, takım ve koçluk seçenekleri ve daha fazlası için size yardımcı olabilirler. Takımın, ligin, spor salonunun, vb. Kurallarını bilmek de önemlidir. O zaman çocuğunuzun onları takip ettiğinden emin olun. Kurallarının çocuğu için geçerli olmadığını düşünen bir ebeveynden daha kötüsü yoktur.

İyi spor ebeveynleri, çocuklarının spor yoluyla neler yapabileceği konusunda net bir şekilde izlenir. Her genç sporcu sporcu profesyonellere gidemez, kolej bursu kazanamaz veya takıma giremez. Olumlu olmak, gerçekçi olmamak anlamına gelmez. Denize doğru giden beklentiler, çocuğunuza aşırı baskı uygulayabilir.

Her seferinde eve bir ödül almasa bile, katılımından yine de çok şey kazanacağını bilin. O değil Hatta belki özellikle.

Faydalı Geri Bildirim Verin

Çocuğunuzun özgüvenini artıracak ve iyi bir tavsiye verebileceğiniz zaman yeni beceriler kazanmasına yardımcı olacaksınız. En verimli geribildirim hem ayrıntılı hem de olumludur. Şunun gibi ifadeleri deneyin:

  • “Bugün gerçekten topun peşinden koşuşturdun.”
  • “Bu üçüncü çeyrekte Will için harika bir pas oldu.”
  • “Bacağını tıpkı koçunun önerdiği gibi düz tutmaya çalıştığını fark ettim.”

Ancak, bazen bu yorumları bir oyundan hemen sonra sunmamak en iyisidir. Her oyuncu, özellikle kaybeden taraftaysa performansını hemen incelemekten hoşlanmaz. Yine de, sporcunuzun bir sondaj tahtasına sahip olması çoğu zaman yardımcı olur, böylece hazır olduğunda olayları tartışabilir. Bu, daha sonra o akşam veya önümüzdeki birkaç gün içinde anlamına gelebilir. Çocuğunuzun liderliğini takip edin. Çizgiler arasında dinlemek, kaygı, zorbalık ve hatta tanı konmamış bir yaralanma gibi, yardım etmeye çalışabileceğiniz sorunları tanımlamanıza yardımcı olabilir.

İşler ters gittiğinde, kötü şans, kötü görüşme ya da sadece eski kötü oyun oynaması gibi, rolünüz çocuğunuzun hayal kırıklığıyla başa çıkmasına yardımcı olmaktır – ama aynı zamanda ondan da ders almak. Çocuğunuzun olumlu bir değişim bulmasına ve olumlu bir değişiklik yapmasına yardım etmenin yanı sıra empatiniz de esneklik sağlar. Ve bu, çocuğunuzun uzun yıllar boyunca oyun alanında kullanıp kullanabileceği bir beceridir.

Rol model ol

Genç atletlerinizin iyi performans göstermeleri ve yaralanma riskini azaltmak için vücutlarını iyi durumda tutmaları gerekir. Kelimeler ve eylemler aracılığıyla, bunu yapmalarına yardımcı olabilirsiniz: Sağlıklı besinler yiyin ve ailenize (ve ekibinize – bu sağlıklı yarı zamanlı atıştırmalıkları deneyin). Düzenli olarak egzersiz yapın ve sizi nasıl daha güçlü ve daha enerjik hissettirdiği hakkında konuşun. Beraber çalışabilir, tatbikat yapmalarına yardımcı olabilir veya seçtikleri spor hakkında öğrendiklerinin bir kısmını size öğretmelerini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca diğer ebeveynlere rol model olabilir. Çok duyduğumuz çılgın spor ebeveynleri biliyor musun? İyi bir spor ebeveyni olarak, ara sıra ve stantlardan sportifliği desteklemenize yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuza saygılı olun; takım arkadaşları, antrenörü ve rakipleri; Yetkililer; ve oyunun kendisi, kuralları ve gelenekleri. Gençlik sporlarını düzeltmemize ve çocuklarımız için daha iyi hale getirmemize yardımcı olabilecek konuşmaları yönetmenize bile yardımcı olabilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir