1. Anasayfa
  2. Fitness

Özel Gereksinimi Olan Çocuklar İçin Fitness Etkinlikleri

Özel Gereksinimi Olan Çocuklar İçin Fitness Etkinlikleri
0

Özel ihtiyaçları olan çocuklar için spor aktiviteleri bulmak zor olabilir. Her çocuğun kendine özgü bir tanı ve kendine özgü zorlukları ve tercihleri vardır. fakat birçoğu spora katılmakla mücadele ediyor. Yine de, fiziksel aktivite onlara önemli faydalar sunar (tıpkı özel ihtiyaçları olmayan çocuklar için olduğu gibi). Bu nedenle, çocuğunuz için işe yarayabilecek bazı seçeneklerde sıfıra başlayın.

Makalede Neler Var?

Fiziksel Engelli Çocuklar

Activities for kids with special needs - wheelchair racing
Jim Cummins / Görüntü Bankası / Getty Images

Çocukların hareketliliği kısıtlı olsa veya bedenleri kolayca yorulsa bile, birçok spor ve diğer spor aktivitesine katılabilir ve tadını çıkarabilirler. Ebeveynler, terapistler ve öğretmenler, özel ihtiyaçları olan çocuklara yönelik uyarlanmış spor ve fitness programları hazırladı. Ayrıca bu çocukları, fiziksel zorlukları olmayan çocuklar için tasarlanmış programlara dahil etmenin yolları da vardır.

Otizmli Çocuk

Genellikle otizmi en çok sosyal becerileri ve iletişim kurma becerisini etkileyen olarak düşünürüz, ancak fiziksel sağlık ve etkinlik için de etkileri olabilir. Yiyecek isteksizliği kilo alımına neden olabilir ve çevresel uyaranlara (ışık ve gürültü gibi) duyarlılık bazen spor ve zindelike katılmayı zorlaştırır. Fakat otizm spektrumundaki bir çocuğu sevdiği egzersizle eşleştirmek bazı önemli faydalar sunabilir. Bazı çocuklar nörotipik çocuklar için spor liglerine katılabilirken, diğerleri özel ihtiyaçları olan çocuklar için tasarlanmış bir programın keyfini çıkarabilir.

Zihinsel ve Öğrenme Engelli Çocuklar

Özel Olimpiyatları duyduysanız, özellikle zihinsel engelli çocuklar olmak üzere özel ihtiyaçları olan çocuklar için çok başarılı bir spor programı duydunuz. Özel Olimpiyatlar etkinliğine 170 ülkede yaklaşık 4 milyon sporcu katılıyor. Ve Down sendromlu veya diğer bilişsel zorlukları olan çocuklar için tek seçenek bu değil.

Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için atletizm, okula gidemeyecekleri konusunda başarı hissi sağlayabilir. Ayrıca, fiziksel aktivite mükemmel bir stres gidericidir. Çocuğunuzu destekleyici bir ekip veya çevre ile birleştirmenize yardımcı olun.

Astımlı Çocuklar

Bu kronik durum, bazen havaya veya diğer çevresel koşullara (iç ve dış) bağlı olarak, egzersizle daha da kötüleşebilir. Ancak ilaç ve diğer stratejilerle de yönetilebilir, bu nedenle astımlı çocukların spor etkinliklerini ve diğer aktif oyunları kaçırmaları gerekmez.

Dikkat sorunları olan çocuklar

DEHB, DEHB ve diğer dikkat sorunları olan çocuklar ve gençler, aşırı enerjilerini yönlendirmede yardıma ihtiyaç duyarlar. Yani fiziksel aktivite onlar için büyük bir kazançtır. Çocuğunuzun sevebileceği ve başarabileceği bir spor bulmasına yardım edin; muhtemelen hem evde hem de okulda daha iyi davranış ve ruh hali göreceksiniz.

Anksiyete ile Çocuklar

Yetişkinler için olduğu gibi (hem kaygı bozukluğu olan ve olmayan), egzersiz ve fiziksel aktivite kaygı çeken çocukların stresi yönetmelerine, ruh hallerini, enerji seviyelerini ve uyku becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Kaygı yaşayan çocuklar ve gençler, rekabetçi olmayan sporları tercih edebilir.

Depresyonlu Çocuklar

Depresyonlu çocuklar için egzersiz, kaygı çeken çocuklara sunduğu yararlara benzer faydalar sağlar. Fiziksel bir beceri üzerinde çok çalışmak çocuğunuzu olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır. Ayrıca, sporun öğrettiği disiplin, başa çıkma becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuz daha sonra bunları başka bağlamlarda da kullanabilir.

Diyabetli Çocuklar

Diyabetli çocuklar (tip 1 veya 2), spor keyfini çıkarmaya ve arkadaşlarıyla aktif olarak oynamaya devam edebilirler. Kan şekerlerinin, oynamadan önce, sırasında ve sonrasında izlenmesi gerekir, böylece gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Ancak diyabet sahibi olmak, spora katılımın hiç bir şekilde engellenmesini sağlamaz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir