1. Anasayfa
 2. Yiyecek ve Beslenme

Kahve Bebekler İçin Güvenli mi?

Kahve Bebekler İçin Güvenli mi?
0

Açık olalım: Kahveyi, küçük çocuklarla ve bir işle meşgul olan bir sonraki meşgul ebeveyni kadar seviyorum, ama kafein tüketim alışkanlıklarımı tehlikeli bölgelere sürdüğü zaman tanımaktan sorumlu ve sorumlu olan, tam işlevli bir yetişkindim. Yeni yürümeye başlayan çocuklar bunu yapamaz.

İster inanın ister inanmayın, küçük çocuklar kahve çılgınlığına katılan en son gruptur. Boston Tıp Merkezi tarafından yapılan 2015 araştırmasına göre, küçük çocukların yüzde 15’i her gün yaklaşık dört ons kahve tüketmektedir. Bu yarım fincan, bu yaş ve büyüklükteki bir çocuk için önemsiz bir miktar değil. Çalışmada, bir yaşın yüzde 2,5’inin kahve içtiği ve bu sayının iki yaşına kadar arttığı tespit edildi. Ancak, küçük çocuklar kahve içebilir mi?

Makalede Neler Var?

Neden Yeni yürümeye başlayan çocuklar daha fazla kahve içiyor?

Oyunda birkaç faktör var.

Ebeveyn etnik köken, özellikle annelik, küçük çocuklarda kahve tüketiminde büyük rol oynar. İspanyol ve Meksika kökenli Amerikalı ailelerin çocuklarına kıyasla, beyaz ailelerin çocuklarının her gün kahve içmeleri daha olasıdır. Ayrıca, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), daha yüksek gelirli çocukların, yoksulluk sınırının altındaki ya da altındaki ailelerin çocuklarından daha kafein içerme ihtimalinin yüksek olduğunu buldu.

Özellikle Boston çalışmasında, ancak İspanyol ailelerin küçük çocuklarına her gün bir kahve içeceği daha olasıydı. Boston, İspanyol ailelerin nüfusuna sahiptir. Araştırmacılar, bu ailelerin küçük çocukları kahve içme geleneğinden dışlamak için hiçbir neden görmediğini öğrendiler. İlginçtir ki, kız bebekler ve bebekler, erkek bebeklerden her gün kahve almaya daha meyilliydi.

Erişilebilirlik de bir rol oynayabilir. Bebek tulumların bugünlerde evin etrafında ya da ebeveynlerinin ellerinde kahve görmesi daha olası. “Tıpkı annem gibi” veya “tıpkı babam gibi” olmak istiyorlar ve sabah fincanlarını içiyorlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar dünyayı çevrelerindeki yetişkinlerden öğreniyorlar, bu nedenle bakıcılarının hayatlarında günlük bir alışkanlık olması durumunda kahve hakkında meraklı olabileceklerini düşünüyor.

Kahve İçmenin Çocuklarda Etkileri

2014 yılında AAP, çocuklarda artan kafein tüketimini ele almak için özel bir görev gücü oluşturdu. Özel raporlarında, Amerikalı çocukların yüzde 73’ünün her gün bir miktar kafein içerdiğini belirtti. En yaygın kaynaklar soda içecekleridir. Kahve içecekleri ikinci sırada geldi – 2009 ve 2010 arasında, çocuklar tarafından tüketilen kafeinin yaklaşık dörtte biri kahveden geliyordu. Enerji içecekleri üçüncü sırada geldi ve tüketimi de artıyor. Çay, özellikle iki yaş civarında başlayan küçük çocuklarda da yaygındı.

Şimdiye kadar, AAP çocuklarda kafein için özel kurallar belirlememiştir, bununla birlikte, 12 yaşın altındaki çocukların herhangi bir kafein içermemesini önermektedir. Bu öneri, özellikle gençler arasında enerji içeceği tüketiminin artmasından sonra geldi. Diğer çalışmalar, diğer yaşam tarzı alışkanlıkları ile eşleştirilmiş kahve ve kafein tüketiminin aşağıdakiler gibi olumsuz sonuçlara yol açabileceğini buldu:

 • Depresyon
 • Tip 1 diyabet
 • Uyku bozuklukları
 • Madde bağımlılığı
 • şişmanlık
 • kaygı
 • Yüksek kalp hızı
 • Kan basıncı değişiklikleri
 • Sinirlilik
 • Mide sorunları
 • İshal
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Kusma
 • Huzursuzluk
 • Sık idrara çıkma
 • kurutma

Özellikle küçük çocuklarda, öğün aralarında kahve veya çay içen iki yaşındaki çocuklar, anaokullarında oldukları zaman obez olma ihtimalini üç katına çıkardılar. Son derece yüksek dozda kafein hem nöbetlere hem de kalp durmasına neden olabilir ve bu da ölüme neden olabilir. Ve tabii ki, çocuklar, özellikle de küçük çocuklar, daha az vücut kitlesine sahip olduklarından ve vücutlarının kafeinin işlenmesinde usta olmadıklarından, kafeinin olumsuz sağlık sonuçlarını deneyimleme riski daha yüksektir.

Dikkate alınması gereken en büyük ve en bilinmeyen risk, bilim adamlarının kafeinin uzun vadeli etkilerinin gelişmekte olan bir beyin üzerindeki etkilerini bilmemeleridir, özellikle de çok fazla büyüme ve gelişme yaşandığında, yeni yürümeye başlayan yıllarda. Hemen iki yaşın içindeki bir fincan kahvenin kendisinin fazladan enerjiye sahip olmasına neden olduğu açıkça görülebilir, ancak bir çocuğun beyninde yıllarca her gün aynı kahveyi içerse ne olur? ? Uzun vadeli sonuçların ne olabileceğini söylemek zor.

Ne yapabilirsin

Genel olarak, kahve ve kafein içen çocukların yükselen eğilimi, kaç Amerikalı’nın kafeini “normal” ve risksiz bir şey olarak gördüğünü yansıtır. Gerçek şu ki, kafein güçlü bir ilaç ve uyarıcıdır ve yaygın mevcudiyetine ve kullanımına rağmen, böyle muamele edilmelidir. Kafein bağımlılığı hala bir bağımlılıktır.

Bir yudum kahve yudumunuz için ömür boyu sürecek olumsuz sağlık sonuçları anlamına mı geliyor? Hayır muhtemelen değil. Ancak günlük kahve veya çay alışkanlığı çocuğunuzun sağlığına zarar verebilecek bir şey olabilir. Küçük çocuğunuzu her gün kahve veya çay içme alışkanlığıyla başlatıyorsanız, çocuğunuzun gelişimi üzerindeki potansiyel etki hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzla sağlıklı kafein alışkanlıkları hakkında konuşmak, özellikle de evinizde kafein sıksa önemlidir. Çocuğunuzla neden kahvenin kendileri için sağlıklı bir seçenek olamayacağına dair konuşun, kafein içerebilecek içecek veya yiyecek etiketlerini kontrol edin ve çocuğunuzun birlikte bir fincan sıcak kahve içmek için bir aile geleneğine katılmasını istiyorsanız, düzeltmeyi düşünün kafein içermeyen özel bir içecek. Örneğin, sütü buharda tutabilir, biraz sıcak çikolata karıştırabilir veya bir fincan kahve içmek yerine bitkisel bir çay düşünebilirsiniz.

Götürmek

Halen bilinmeyen bir şey olsa da, çocuğunuza kafein verecek “daha güvenli” bir yaşın ne zaman olabileceğini merak ediyorsanız, AAP 12 yaşına kadar beklemenizi ve çocuğunuzun kafein tüketimini 100 miligramdan fazla olmamasını önerir. Kafein bir gün, ev yapımı kahve için tipiktir. Sadece kahve dükkanı çeşitlerine dikkat edin, çünkü içlerinde çok daha fazla kafein olabilir!

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir