1. Ana Sayfa
 2. Yıllar boyunca

10, 11 ve 12 Yaşındakiler İçin Tween Parenting İpuçları

10, 11 ve 12 Yaşındakiler İçin Tween Parenting İpuçları
0

Ara yıllar, bir geçiş zamanıdır. Artık küçük bir çocuk değil, genç değil, bu yaşta vade seviyeleri büyük ölçüde değişiyor.

Çocuklara gençlik yıllarında ve ötesinde başarılı olmak için ihtiyaç duyacakları yaşam becerilerini öğretmek için uygun bir zaman.

parenting advice for tweens
Çizim Emily Roberts, Verywell tarafından

Makalede Neler Var?

Günlük hayat

Birçok ara oldukça bağımsızdır. Çok az hatırlatma ile hijyenine dikkat edebilirler, ev işlerini yaparlar ve ev ödevlerini tamamlarlar.

Bununla birlikte, diğerleri biraz daha fazla desteğe ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuz işleri kendi başına yapmak için motive değilse, onun sağlığını ve iyiliğini kontrol altına alabilmesi için daha fazla sorumluluk sahibi olmasına yardım etmenin tam zamanı.

Diyet ve Beslenme

Çocuğunuzun beslenmesi, genel sağlığı için önemlidir. Doğru beslenme, günde üç öğün yemek ve iki besleyici atıştırmalık içermelidir.

Yüksek şekerli ve yağlı yiyecekleri sınırlayın. Çocuğunuzu bol miktarda meyve, sebze, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri yemeye teşvik edin.

Sağlıklı bir diyet, aranızın fiziksel olarak tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak için önemlidir.

Aralarında, iştahlarında dalgalanmalar yaşanması normaldir. Büyüme hamleleri iştahta artışa yol açabilir.

Çocuğunuzu sağlıklı tutmak için en iyi beslenme önerileri, onları teşvik etmeyi içerir:

 • Çeşitli yiyecekler yiyin
 • Yediğiniz yemeğin fiziksel aktivite ile dengelenmesi
 • Bol miktarda tahıl ürünü, sebze ve meyve yiyin
 • Düşük miktarda yağ, doymuş yağ ve kolesterol içeren yiyecekler seçin
 • Az miktarda şeker ve tuz tüketin
 • Büyüyen vücut gereksinimlerini karşılamak için yeterli kalsiyum ve demir tüketin

Düşük kalorili ve az yağlı yemekler, atıştırmalıklar ve tatlılar içeren mutfağı hazırlayın. Aralarınızın sadece az yağlı veya yağsız süt içmesine izin verin. Cips, alkolsüz içecekler veya dondurma gibi yüksek kalorili atıştırmalıkları evden mümkün olduğunca uzak tutun.

Akşam yemeğini bir aile olarak birlikte yiyin ve yemek zamanlarını herkes için eğlenceli bir hale getirin. Yemek masasında ödev veya diğer konular hakkında tartışmayın. Bunun yerine, sohbeti olabildiğince eğlenceli tutun.

Arayı istemediği bir şeyi yemeye zorlama. Akşam yemeği için sağlıklı yemekler sunun ve acıkırsa onu yer.

Hizmet ettiğinizi sevmiyorsa, çocuğunuz için ayrı bir yemek oluşturmanıza gerek yoktur.

Arayı rüşvet vermek veya ödüllendirmek için yiyecek kullanmayın. Seçici bir yiyen varsa, yeme alışkanlıklarından büyük bir şey yapmayın. Çok fazla odaklanmak işleri daha da kötüleştirebilir.

Orta derecede aktif çocuklar için önerilen kalori şunlardır:

 • 10 yıl: 1.800 kalori / gün
 • 11 yıl: 2.000 kalori / gün
 • 12 yıl: 2.200 kalori / gün

Orta derecede aktif kızlar için önerilen kaloriler şunlardır:

 • 10 yıl: 1.800 kalori / gün
 • 11 yıl: 1.800 kalori / gün
 • 12 yıl: 2.000 kalori / gün

Orta derecede aktif, haftada en az beş günde en az 60 dakikalık fiziksel aktiviteye katılan ara demektir. Daha az aktif olan tenseler daha az kalori tüketmelidir ve daha aktif olan tweens’ler daha fazla gerekebilir.

Fiziksel aktivite

Aralarında her gün en az 60 dakika fiziksel aktivite yapılması önerilir. Birçoğunda artık teneffüs olmadığından, evde fiziksel aktiviteyi vurguladığınızdan emin olmak hiç olmadığı kadar önemli hale geliyor.

Fiziksel aktivitelerinin çoğu aerobik aktivite içermelidir. Spor yapmak, bisiklete binmek veya koşu yapmak, aralarınızın tadını çıkarabileceğiniz aerobik aktivitelerdir.

Kas güçlendirme aktiviteleri de önemlidir. Bazı aralar ağırlık kaldırma veya kuvvet antrenmanı egzersizleri yapma konusunda ilgi gösterebilir.

Tweens ayrıca kemik geliştirme faaliyetlerine de katılmalı. Basketbol, ip atlama ya da koşma kemiklerin yapılmasına yardımcı olabilir.

Fiziksel aktivitenizi aile yaşamınıza dahil edin. Akşamları bir aile yürüyüşü yapın, birlikte spor yapın ya da hafta sonları uzun bisiklet sürmeye çıkın.

Ara doldurma, oyun oynamayı, engelli bir kursa gitmeyi veya etrafta top atmayı beğenebilir.

Çocuğunuz sizi izleyerek sağlıklı alışkanlıklar öğrenir; bu nedenle, fiziksel aktivite söz konusu olduğunda iyi bir rol model olduğunuzdan emin olun.

Beden imgesi sorunları, ara yıllar boyunca yaygındır. Bu nedenle, sağlıklı kalmak ve kilo vermek veya daha iyi görünmek yerine güçlü kemikler oluşturmak için egzersiz yapmayı vurgulamak önemlidir.

Evin çevresinde

Tweens, akranlarıyla sosyalleşmek için artan zaman harcamaktan hoşlanıyor. Hala aile zamanıyla ilgilenseler de, bir arkadaş ararsa aile planlarını atmaya istekli olabilirler.

Ancak aile eğlence gecelerinden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ara doldurma muhtemelen sizinle özel bir zaman geçirecektir. Masa oyunu oynamak, fiziksel aktivitelere katılmak ya da yeni yerler keşfetmek, birlikte aktiviteler yapmak bağ kurmak için iyi bir yol olabilir.

Ara doldurduğunuz zaman zaman saygısızlık da olabilir. Her şeyi bildiği konusunda ısrar edebilir veya işlerini şartlarına göre yapacağını söyleyebilir. Kendini öne sürmeye çalışmak onun için biraz bağımsızlık kazanma yoludur.

Ona iki seçenek sunarak özerklik geliştirmesi için bir fırsat verebilirsiniz. “Odanı akşam yemeğinden önce mi yoksa sonra mı temizlemek istiyorsun?” Diye sorun. Sadece iki seçimle de yaşayabildiğinizden emin olun.

Tweens çoğu ev işlerini yapma becerisine sahip olmalıdır. Aralarınızın ev kimyasalları kullanmasına veya herhangi bir pişirme yapmasına izin verecekseniz, güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun.

Uygun işler arasında bulaşık makinesinin boşaltılması, camların yıkanması, zeminlerin temizlenmesi, banyonun temizlenmesi ve temizlenmesi yer alabilir.

Bir angarya grafiği, aralarından ne beklediğini hatırlatmanın yararlı bir yolu olabilir. Onu dürtme dürtüsünü azaltabilir veya tekrar tekrar ev işlerini yapmasını hatırlatabilir.

Sorumlu davranırken teşvikler ve ödüller verin. Görevlerini ekran saati gibi ayrıcalıklara bağlayabilir ya da bir ödenek sunabilirsiniz.

Sağlık ve güvenlik

Çocuğunuz kısa bir süre evde yalnız kalmaya hazır olabilir. Ancak aralarınızı yalnız bırakmayı düşünmeden önce eyalet ya da yerel yasalarınızı bildiğinizden emin olun.

Ayrıca, bazı aralar yetişkin gözetimi olmadan rahat olmayabilir, bu nedenle suları test etmeden önce aralarınızın gerçekten deneyime hazır olup olmadığını öğrenin.

Çocuğunuz şimdi temel ilk yardım hakkında bilgi edinmek için yeterince büyük. Arabanızı temel kesik ve yaralanmalarla başa çıkmak için hazırlayın ve arabanıza ailenizin ilk yardım çantasındaki çeşitli eşyaları kullanmayı öğretin.

Yerel YMCA’nız veya hastaneniz ilk yardım ve CPR konusunda ara ve gençlere kurslar bile sunabilir. Her ikiniz de bu acil durumlar için hazır olmanız için ara ile birlikte bir sınıf almayı düşünün.

Doktoru Ziyaret Etmek

Aralarınızın sağlık sorunları yoksa, çocuk doktoru ile yıllık sağlık ziyaretleri önerilir.

Aranızın yıllık muayenesinde, şunları bekleyebilirsiniz:

 • Çocuğunuzun büyüme ve gelişiminin incelenmesi
 • Diyet ve uyku programlarına genel bakış
 • Boyu, kilosu ve kan basıncı ölçümü
 • Yaralanma önleme, diş sağlığı ve uygun bir diyet için danışmanlık
 • Okul performansının gözden geçirilmesi
 • Bağışıklamalar: Tdap (tetanoz güçlendirici), Meningokok aşı (Menactra veya Menveo) ve HPV aşısı (erkek ve kız çocukları) ve muhtemelen diğerleri
 • Tarama vizyon testi

Aralarında sık görülen sağlık sorunları küçük çocuklara benzer; solunum yolu enfeksiyonları ve kabızlık bu yaşta problem olabilir.

Tweens ayrıca ergenlikle ilgili problemler için doktora da gidebilir. Akne ergenliğe başlayan aralarda başlayabilir.

Jinekomasti de bir sorun olabilir. Erkeklerin ergenlik döneminden geçerken bazı meme gelişimi göstermeleri nadir değildir. Genellikle, hassas olabilecek bir meme ucunun altında veya her ikisi de küçük bir yumru olarak başlar. Çocuğunuza bu meme yumruğunun normal olduğundan emin olmalı ve tedavi görmeden birkaç ay veya yıl içerisinde kaybolması gerekir.

Sporla ilgili yaralanmalar bu yaşta da yaygındır. Burkulmalar, kırık kemikler veya morluklar, çeşitli fiziksel aktivitelerden kaynaklanabilir.

Uyku

AAP aralarında geceleri 9 ila 12 saat arası uyumalarını önerir. Bununla birlikte, birçok ara, önerilen uyku süresinin yetersiz kalmaktadır.

Ders dışı etkinlikler, ev ödevleri, aile zamanı, arkadaşlar ve elektronik, aralarınızın zamanının çoğunu kaplayabilir. Çocuğunuzun dinlenme zamanını keserse, uykudan mahrum bırakma ücreti artacaktır.

Çocuğunuzun yeterince uyku zamanı olduğundan emin olmak için çocuğunuzun gerçekte ne kadar uyuduğunu fark etmeniz ve ardından çocuğunuzun programını buna göre ayarlamanız gerekir.

Yatmadan önce yatağınıza girmeden önce gününüzden aşağı doğru zaman alacağınızdan emin olun. Dinleme aktiviteleri arasında okuma, müzik dinleme veya yatmadan önce sıcak bir duş almak yer alabilir.

Aralarınız sabahları uyanmakta zorlanıyorsa veya gün içinde uyanık kalmakta zorluk çekiyorsa, yeterince uyumadığının bir işareti olabilir.

Emniyet

Kazalar çocuklar için ölümlerin önde gelen nedenidir. Bu ölümlerin çoğu kolayca önlenebilir ve bu nedenle çocuğunuzun güvenliğini her zaman akılda tutmak çok önemlidir. Arayı güvende tutmak için bazı ipuçları:

 • Gerekirse arayı bir yükseltici koltukta tutun . Okul çağındaki daha büyük çocuklar, öne bakan araba koltuğunun ağırlık ve boy kayış kayış sınırlarına ulaştıklarında kayış konumlandırma yükseltici koltuğa oturmalıdırlar. AAP, çocukların 4 fit 9 inç yüksekliğe ve 8-12 yaşlarına kadar yetişkin emniyet kemeri kullanmamalarını önerir.
 • Çocuğunuz arka koltukta sürmeli . 13 yaşından küçük çocuklar arabanın arka koltuğuna binmelidir. Çocuğunuzun, teslim edilmiş olsa bile, bir kamyonetin kargo alanına girmesine izin vermeyin. Bir kazada, bir kamyonetin arkasındaki çocuklar ciddi yaralanma veya ölümlere karşı çok az korumaya sahiptir.
 • Güvenlik ekipmanı konusunda ısrar edin . Çocuğunuza her spor için yapılan tüm uygun güvenlik ekipmanlarını (kask, ağız koruyucuları, pedleri vb.) Giymesini öğretin.
 • Bisiklet güvenliğini öğretin . Çocuğunuzun kask olmadan bisiklet sürmesine izin vermeyin. Trafik, kavşaklar ve kaldırımlarla ilgili güvenlik kurallarını öğretin.
 • Gıda güvenliği uygulayın . Meyve ve sebzeleri yıkayın, az pişmiş et veya kümes hayvanlarını yemeyin ya da pastörize edilmemiş süt ya da meyve sularını içmeyin.
 • Duman ve karbon monoksit dedektörlerini takın . Evinizde yangın olması durumunda bir kaçış planı yapın, alev geciktirici pijama kullanın ve çocuğunuza yangın güvenliğini öğretin (asla kibritle oynamayın, vb.).
 • Silahları güvenli bir şekilde saklayın . Evde bir silah bulundurmanız gerekiyorsa, kilitli kalmasını sağlayın. Yükü boş bırakın ve cephaneyi ayrı olarak saklayın. Arabanızla silah güvenliği hakkında konuşun.
 • Çocuğunuza 911’i nasıl arayacağınızı öğretin . Ara doldurmanızın acil durumun ne olduğunu ve yardım çağrısının nasıl yapıldığını bildiğinden emin olun.

Arada alkol, uyuşturucu ve seks gibi sosyal konular hakkında konuşmaya başlamanız da önemlidir. Çocuğunuzun asla bu tür yetişkin aktivitelerine katılmayacağını varsayıyor olsanız da, bazı akranlarının olma ihtimali yüksektir.

Aralarında akran baskısı ile nasıl başa çıkılacağını bilmek ve onlarla karşılaştıklarında tehlikeleri tanımak önemlidir.

teknoloji

Çoğu arabanın elektronik kullanımı rahattır. Ancak bu onların denetimsiz kullanılmasına izin verilmesi gerektiği anlamına gelmez.

Birçok ara, sosyal medyayı kullanıyor, kendi akıllı telefonlarını kullanıyor ve düzenli olarak interneti kullanıyor. Eğitimsel içerik sağlayabilen oyunlar, web siteleri ve uygulamalar olsa da, dijital cihazlar aralarında çok fazla risk oluşturabilir.

Siber zorbalıklardan çevrimiçi avcılara kadar, ağın filtrelenmemiş dünyası gençler için tehlikeli olabilir. Yetişkin gözetimi olmadan internette sörf yapan Tweetler, yetişkinlere yönelik içeriğe rastlar.

Seks yapmak, ara yıllar boyunca bir sorun haline gelebilir. Ara telefonunuz başka birinin uygunsuz fotoğraflarını görmek ister ya da çocuğunuz çıplak içerik gönderendir, ister birçok genç insan fotoğraflarını paylaşmak için elektronik cihazlarını kullanır.

Aralarınızın gizliliğini koruyacak açık kurallar belirleyin. Çocuğunuza mevcut yerini, ev adresini (veya başkasının adresini), sosyal güvenlik numarasını veya aile üyelerinin adlarını paylaşmanın hiçbir zaman uygun olmadığını söyleyin.

Çocuğunuzun sosyal medya kullanmasına izin veriyorsanız, gerçek adından farklı bir takma ad seçin. Çocuğunuzun katılmasına izin vermeden önce, herhangi bir sosyal medya sitesinin potansiyel risklerini ve yararlarını araştırın.

Çocuğunuzun kendisini rahatsız hissetmesini sağlayan mesajlar alırsa veya rahatsız edici içerikle karşılaşırsa ne yapması gerektiğini açıklayın. Sana gelmesini ve sana ne olduğunu anlatmasını isteyin.

Aralarınızın dijital aygıtlarını evin ortak bir bölgesinde kullanmasını sağlayın. Omzunun üstünden bakın, böylece ne yaptığını bilirsiniz. Yalnızca çocuk dostu içeriğe erişebilmesini sağlamak için ebeveyn denetimlerini kullanın.

Senin Tween Dünyası

Ortaokul aralar için zor bir zaman olabilir. Uyum sağlamak için çabalıyorlar ama her zaman nasıl yapılacağını bilmiyorlar.

Ortaokulda da birçok akademik zorluk var. Ve geçmişte başarılı olmuş akıllı bir ara bile, kendilerini zor anlar yaşayabilir.

Ders dışı etkinlikler çocuğunuzun arkadaş bulmasına, güven kazanmasına ve ilgi duymasına yardımcı olabilir. Aramızın çıkarlarını destekleyin, ancak etkinlikleri sık sık değiştirirse şaşırmayın.

Ara, kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için deneyler yapıyor. Çocuğunuz olasılıkları seçtiğinde sabırlı olun ve yeni deneyimler deneyip aramaya teşvik edin.

Zorbalık, ara yıllar boyunca büyük bir sorun olabilir. Bununla birlikte, çocuğunuz size bir hedef haline geldiğini söylemek istemeyebilir. Utanmış ve utanmış olabilir.

Zorbalık belirtilerini bilmek önemlidir. Sık sık zorbalık hakkında konuşun.

“Seni seçen var mı?” Gibi doğrudan sorular, cevap vermekte utanç verici olabilir. “Okulunuzda zorbalık mı yapıyorsunuz?” Gibi sorular sorun. Aramızda konu hakkında daha genel anlamda konuşmaya daha açık olabilir.

Çocuğunuzun başkalarını zorbalık edebileceğine dair işaretler aramaya devam edin. Anne ve babaların çoğu çocuklarının bunu asla yapamayacağını düşünürken, aralarının neredeyse yarısı bir defada başka bir çocuğa zorbalık yaptıklarını kabul eder.

Ara doldurmanızın dünyada neler olup bittiğini anlaması muhtemeldir. Büyük olasılıkla trajik olaylar, şiddet eylemleri ve doğal afetlerle ilgili haberleri kulak misafiri olacak.

Onunla oturup oturup haberleri izlemesi çok fazla olsa da, bu konular hakkında onunla konuşabilirsiniz. Mağdurlara yardım etmek için hangi adımların atıldığını ve topluluğunuzdaki kişilerin insanları güvende tutmak için nasıl çalıştığını konuşun.

Hızlı ipuçları

Araların çoğu ergenlik yaşamaya başlar. Bazıları için bu heyecan verici bir zaman olabilir. Diğerleri için ergenlik korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir.

Çocuğunuzla değişen vücudu hakkında açıkça konuşun. Onu soru sormaya davet et.

Bir şeyin cevabını bilmiyorsanız, biraz araştırma yaptıktan sonra ona geri dönmeniz gerektiğini söylemek doğru olur. Ergenlik ve cinsellik hakkında sürekli konuşmalar yapmak, aralarınızın daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.

Bazı aralar romantik ilişkilere de ilgi duyuyor ve çıkıyor. Sağlıklı ilişkiler ve cinsel aktivite hakkında çok fazla konuşma yaptığınızdan emin olun.

  Yazar Hakkında

  Yorum Yap