1. Anasayfa
 2. Yıllar boyunca

14 Yaşındaki Çocuk Gelişiminin Kilometre Taşları

14 Yaşındaki Çocuk Gelişiminin Kilometre Taşları
0

On dört, çok önemli bir yaş olabilir. 14 yaşındaki bazı çocuklar sağlıklı, sorumlu bir yetişkin olma yolunda ilerlerken, diğerleri isyan etmeye ve yanlış kalabalıklarla karışmaya başlar. Çocuğunuza bol miktarda rehberlik sağlamanız ve çocuğunuzun başarılı bir gelecek için ihtiyaç duyduğu becerileri kazanmasına yardımcı olmanız için önemli bir zaman.

14 year old child development milestones
Çizim Emily Roberts, Verywell tarafından

Makalede Neler Var?

Fiziksel Geliştirme

14 yaşındakilerin çoğu, 14 yaşına kadar ergenliğe maruz kalıyor. Hem kız hem de erkek çocukları kıllarının altında ve bu noktada kasık kılı olma eğilimindedir.

Çoğu kadın adet dönemlerine başlamış ve meme gelişimi yaşamıştır. Erkekler testislerde ve penis büyümesinde genişleme yaşamışlardır. Bazıları ilk defa gece emisyonları (ıslak rüyalar) yaşayabilir.

Değişen bedenleri bir gurur kaynağı veya endişe kaynağı olabilir. Bazı gençler, yetişkin benzeri vücutlarıyla gurur duyabilir, bazıları ise yaşadıkları değişiklikler yüzünden utanabilir veya kafasını karıştırabilir.

Ergenliğe daha sonra vuran erkeklerin kendilerini kötü hissetme olasılıkları daha yüksektir. Beden imajı sorunlarıyla karşılaşırlar, çünkü kendilerini akranlarıyla karşılaştırırlar.

Kızlar beden imajı problemlerini de yaşayabilirler. Kilo ve görünümleriyle ilgili endişe duymaları yaygındır.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Birkaç ay içinde birkaç santim uzayabilir, ardından çok yavaş bir büyüme periyodu oluşabilir.
 • Görünümdeki değişiklikler büyük endişe kaynağı olabilecek farklı oranlarda ortaya çıkar
 • Cinsiyetler arasında ve cinsiyet grupları içinde çok çeşitli cinsel olgunluk sergilemek

Ebeveynlik İpucu

14 yaşındaki çocuğunuz neredeyse her zaman aç olabilir. Sağlıklı atıştırmalıklar ile evi stoklayın ve besleyici yemekler servis edin. Kilo yerine sağlıktan bahsederek vücut imajı sorunlarını azaltın.

Duygusal gelişme

On dört yaşındaki gençler genellikle her şeyi bildiklerine ikna olduklarından emin olmaya başlarlar. Çocuğunuz sizinle her şey hakkında tartışmak istiyorsa ya da neden bahsettiğiniz hakkında hiçbir fikriniz olmadığı konusunda ısrar ederse, şaşırmayın.

Gençlerin çoğu, özgüvenlerinde büyük dalgalanmalar yaşar. Bir gün kendileri hakkında iyi hissedebilirler ve bir başkasını oldukça yetersiz hissedebilirler.

Her ne kadar ruh hali değişimleri 14 yaşında hala yaygın olsa da, geçmişte olduğundan daha az yoğundurlar. 14 yaşındaki çoğu çocuk, olgunlaştıkça daha kolay hale gelir.

Genelde rahatsız edici duygularla başa çıkmak için ihtiyaç duydukları becerileri sağlıklı bir şekilde geliştirmişlerdir. Günlük tutma veya müzik dinlemek gibi kendi stratejilerine güvenebilirler veya destek için arkadaşlarına başvurabilirler.

14 yaşındaki çocukların ebeveynleri tarafından utanmaları normaldir. Ebeveynleri tarafından bir dans veya spor etkinliğine bırakıldığını görmek istemeyebilirler. Veya, arkadaşlarıyla tanıştıklarında ebeveynlerinin onları utandırmakta ısrar edebilirler.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Genellikle mutlu ve kolay giden
 • Kendi güçlü ve zayıf yönlerini tanır
 • Ebeveynler tarafından utanıyor

Ebeveynlik İpucu

Muhtemelen 14 yaşındaki çocuğunuz, kurallarınızın çok katı ya da ondan çok fazla beklediğiniz konusunda ısrar edecektir. Ayrıcalıkları üzerinde bir kontrolü olduğunu açıkça belirtin. Ev işleri atayın ve okuldaki işini yapmasını bekleyin. Ayrıcalıklarını işleri halletmek için şartlı hale getirin.

Sosyal Gelişim

14 yaşındaki çocukların ebeveynlerine güvenmeyi bırakmaları normaldir. Bunun yerine, arkadaşlarına dönmeleri ve akranlarından tavsiye almaları daha muhtemeldir. Birçok aile için, bağımsızlığın artması, ebeveyn / çocuk ilişkisinde önemli bir değişiklik anlamına gelir.

On dört yaşındakiler, lise arkadaşları tarafından kabul edilmek istiyor. Bireysellik, grubun bir parçası olmak kadar önemli değildir.

Çocuğunuz uyuyor gibi hissetmiyorsa endişelenebilir. Kendine güvenmeye zarar verebilir ve eğer sağlıklı bir yer bulamazsa sağlıksız insanlardan destek alma riski altında olabilir .

14 yaşındakilerin çoğu romantik ilişkilerin kurulmasına ilgi duyuyor. Ezilmiş olabilirler veya kendilerini bir ilişki içinde düşünebilirler.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Romantik ilişkilere güçlü ilgi
 • Sevilmek için endişeli
 • Her iki cinsiyetten arkadaşlar da içeren geniş bir sosyal çevreye sahiptir.

Ebeveynlik İpucu

Gençlerinizin aktivitelerine ilgi gösterin. Daha derinlemesine konuşmalara kapı açmak için “evet” veya “hayır” ın ötesine geçen sorular sorun. “Günün nasıldı?” Diye sormak yerine, “Gününün en iyi kısmı neydi?”

Bilişsel Gelişim

14 yaşındakilerin çoğu adalet ve eşitliği önemli meseleler olarak görüyor. Uzun süreli deneyimler için hazırlar ve çıkarları daha az geçici.

Genellikle dünyayı kendi topluluklarının ötesinde keşfetmek isterler. Okullarının, memleketlerinin ve hatta ülkelerinin ötesinde olanı öğrenmekle ilgileniyorlar.

Konuşma dili

14 yaşındaki çocuğunuz zaman zaman daha az iletişimsel görünebilir. Ancak bu, çocuğunuzun sorunları çözmeye ve duygularla başa çıkmaya başladığı için normal gelişimin bir parçası olabilir.

Çocuğunuz arkadaşlarınızla elektronik iletişimde kalmayı tercih edebilir. Manifatura ve sosyal medya bu yaşta çok önemlidir.

14 yaşındakilerin çoğu tercihlerini bildirir. Sık sık favori kitapları vardır ve ne kadar okuduklarına bağlı olarak, geniş sözlükleri de olabilir.

Oyun

14 yaşında bir çocuğa oynamak video oyunları oynamaktan arkadaşlarınızla spor müsabakalarını izlemeye kadar her şeyi içerebilir. Arkadaşlarıyla birlikte plan yapmaktan zevk alacakları gibi, arkadaşlarıyla birlikte hedef odaklı projeler üzerinde çalışarak zaman geçirebilirler.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Geleceğe odaklı
 • Kişisel hedefler koymaya başlar
 • Yetişkinler tarafından sunulan varsayımlara ve çözümlere meydan okuyabilir

Ebeveynlik İpucu

Onunla aynı fikirde olmasanız bile, gençlerin görüşlerine saygı gösterin. Neyin fikirlerini neyin biçimlendirdiği ve neden belli inançları olduğu hakkında daha fazla şey öğrenmeye ilgi gösterin. Gençler genellikle birisinin onları dinlediğini bilmek ister.

Diğer Kilometre Taşları

14 yaşındakilerin çoğu, para kazanmaya büyük ilgi gösteriyor, ancak genellikle resmi iş bulamıyorlar. Çocuğunuza, biçme çimenler veya bebek bakıcılığı gibi bir miktar harcama parası kazanmasına yardımcı olacak tuhaf işler bulma konusunda yardımcı olabilirsiniz.

14 yaşına gelince, gençlerin evinde yaptığınız tüm temel işleri yapabilmeleri gerekir. Çocuğunuza, başkalarını ödeyebileceğiniz işleri, çimleri biçmek veya araba yıkamak gibi ödeyebilirsiniz. Çocuğunuza ödeme yapmak, çocuğunuza parayla ilgili değerli yaşam derslerini öğretmeye başlamanın iyi bir yolu olabilir.

Ne Zaman İlgili Olmalı

Tüm gençler biraz farklı oranlarda gelişir. Bu nedenle, 14 yaşındaki bazı çocuklar yetişkinler gibi görünecek ve davranacak olsa da, diğerleri hala çocuk gibi görünebilir. Genellikle, çocuklar yakın gelecekte birbirlerini yakalayacağından endişe etmeye gerek yoktur.

Bununla birlikte, çocuğunuzun olgunlaşmamışlığından endişe ediyorsanız, çocuğunuzun doktoruyla konuşmak önemlidir. Bir doktor herhangi bir fiziksel veya zihinsel sağlık sorununu dışlayabilir ve çocuğunuzu gerekirse bir uzmana yönlendirebilir.

Yeme bozuklukları gençlik döneminde de gelişebilir. Gençlerinizin yeme alışkanlıklarına bir göz atın. Öğün atlamak, tasfiye etmek ve kaza diyetleri, çocuğunuzun profesyonel yardıma ihtiyacı olduğuna işaret edebilecek kırmızı bayraklardır.

EniyiAile’de Bir Kelime

14 Yaşınız, çocuğunuzun yetişkin olmak için ihtiyaç duyduğu becerilere sahip olduğundan emin olmak için harika bir zaman. Yaşam becerilerini öğretme konusunda bilinçli olun ve bu becerileri kendi başına uygulama fırsatı verin.

14 yaşında bir çocuğu büyütmenin zaman zaman biraz rahatsız edici olabileceğini ve bazen de gençliğinizin ilerleyişinde bir adım öne ve iki adım geriye gittiğinizi hissedebileceğinizi unutmayın. Ancak, genel olarak, çocuğunuz 15 yaşına yaklaşırken daha büyük sorumluluk alabileceğini göstermelidir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir