1. Anasayfa
 2. Yıllar boyunca

18 Yaşındaki Çocuk Gelişiminin Kilometre Taşları

18 Yaşındaki Çocuk Gelişiminin Kilometre Taşları
0

18 yaşına gelindiğinde birçok genç, heyecan ve gelecekle ilgili korkunun bir kombinasyonunu hissediyor. Mezun olduktan sonra yaşam hakkında çok fazla karar var ve 18 yaşındaki çocuklar, kendi başlarına olduklarında ne tür bir yaşam istediklerini düşünmeye çok zaman ayırıyorlar.

Çok fazla yaşam becerisine sahip olan gençler, genellikle evden çıkmaya ve bir sonraki bölüme geçmeye hazır hissederler. Ancak çok fazla şüphe duyanlar, yaşamlarının bir sonraki aşamasına girmeyi düşündükleri zaman, biraz gerileyebilir.

18 year old development milestones
Çizim Emily Roberts, Verywell tarafından

Makalede Neler Var?

Fiziksel Geliştirme

18 yaşına gelince, hem erkekler hem de kızlar fiziksel olarak olgunlaştı. Ergenlik sona erdi ve genellikle tam boylarına ulaştılar.

Erkekler biraz daha fazla yüz kılları açmaya devam edebilir ve sesleri hala biraz daha değişebilir, ancak aksi halde yetişkin vücutlarında yaşarlar.

Birçok genç, gençleri erken yaşlarda yaşadıkları hızlı değişimlere ayak uyduracakları için vücutlarıyla daha rahat büyür.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Büyüme tamamen azaldı veya tamamen bitti
 • Vücut değişiklikleri ile daha az meşgul olmak
 • Cinsel olgunluğa ulaştınız

Ebeveynlik İpucu

Çocuğunuza beyninin henüz tamamen gelişmemiş olduğunu hatırlatın. Bu yaşta alkol almak onun beyin gelişimini etkileyebilir.

Duygusal gelişme

On sekiz yaşındaki çocuklar, yetişkin dünyasına nereye uyacaklarını çözmeye başlıyor. Nostalji ve tutuklama duygularının yanı sıra büyük bir özgürlük ve mutlulukla gelen büyük değişikliklerin zamanı.

18 yaşındakilerin çoğu yaşlılar ve ebeveynleri tarafından tekrar tavsiye almakta daha rahatlar. Yetişkin dünyasında dolaşmak için biraz rehberliğe ve yardıma ihtiyaçları olduğunu biliyorlar ve gençlik yıllarında olduğundan daha fazla geri bildirime açıklar.

Bu yaşta duygularını daha iyi kontrol edebiliyorlar. Ve 18 yaşındakilerin çoğu, çok çeşitli duygularla başa çıkmak için donatılmıştır.

Ancak geleceğin korkusu – hem de başarısızlık korkusu – yine de sorun olabilir. 18 yaşındaki bazı çocuklar bu sorunları başarıyla çözmeye başlayacak, diğerleri ise yetişkin yaşamlarında iyi mücadele etmeye devam edecek.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Daha rahat yetişkin arayanlar için tavsiyeler
 • Yetişkin sorumluluklarını kabul eder
 • Duyguları sosyal olarak kabul edilebilir bir şekilde yönetebilme

Ebeveynlik İpucu

Gençlerinizin duygularını normalleştirin. 18 yaşındaki birçok çocuk korkularında yalnız olduklarını düşünüyor veya gelecek için sağlam bir planı olmayan tek kişi olduğunu düşünüyor. Çocuğunuza, gelecekteki kariyerinin planlanan her yönünün olması gerekmediğini hatırlatır.

Sosyal Gelişim

18 yaşındakilerin çoğunun yakın ilişkileri vardı. Bu yaşta cinsellikleriyle ilgili daha iyi bir anlayışa ve farkındalığa sahiptirler.

18 yaşından küçükler arasında akran grupları daha az zorlanmaktadır. Çevrelerindeki herkesle aynı fikirleri benimsemeden fikirlerini daha iyi değerlendirebilirler. Birçoğu sosyal konularda güçlü durur.

Bağımsız kararlar alma ve uzlaşma sağlama yetenekleri ortaya çıkmaktadır. Bu, yeni arkadaşlıklar kurarak ve yakın ilişkiler kurarak onlara iyi hizmet eder.

Birçoğu bir partnerle anlaşmaya hazır olmasa da, birçoğu gelecekteki bir eşde ne istediklerini düşünmeye başlıyor.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Kalabalık ile birlikte gitmek yerine kendi görüşlerini değerlendirebilir
 • Samimi ilişkiler önemlidir
 • Yetişkin sorumluluklarını kabul eder

Ebeveynlik İpucu

Çocuğunuza, lise dışındaki arkadaşlıklar hakkında konuşun. Çocuğunuzun, arkadaşlarıyla liseden sonra farklı yönlere gitmesine rağmen, mevcut arkadaşlıklarının bazılarını sürdüreceğini düşünüyor olup olmadığını tartışın. Geçmişteki arkadaşlıklarını onurlandırırken, yolda yeni arkadaşlarla tanışmaktan bahsedin.

Bilişsel Gelişim

18 yaşına gelince, gençler birçok yetişkin benzeri düşünce sergilerler (beyinleri henüz gelişmemiş olsalar bile).

Soyut düşünebilirler ve genellikle geleceğe yöneliktirler. Uzun vadeli hedefleri anlayabilir, planlayabilir ve izleyebilirler.

Genellikle gelecek için endişe duyuyorlar. İnsanlar kendilerine hayatlarıyla ne yaptıklarını sorduklarında zaman bunalmış olabilirler.

Birçoğu da felsefi ve idealist. Ancak içgörü kullanma kapasiteleri daha yüksektir.

Konuşma dili

18 yaşındaki çocukların çoğu, akranlarıyla ailelerini veya öğretmenlerini yaptıklarından farklı bir şekilde konuşur. Çok fazla argo kullanabilirler ve genellikle sosyal medya kısaltmaları kullanmaya mahkum olurlar.

En çok okuyan gençlerin en geniş kelimelere sahip olmaları muhtemeldir. Şimdiye dek, diğer yetişkinler gibi iletişim kurabiliyorlar.

Oyun

18 yaşındakilerin çoğu zaman geçirmekten ve arkadaşlarıyla konuşmaktan zevk alır. Genellikle diğer yetişkinlerle benzer hobilere ve ilgi alanlarına sahiptirler.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Gelecek planları yapar
 • Uzun vadeli hedefler belirler
 • Kendi program ve planlarını yapabilme

Ebeveynlik İpucu

Çocuğunuz bir yetişkine dönüşürken bir keder hissi yaşamak normaldir. Çocuğunuzun yükünü yaşayabileceğiniz üzüntüye izin vermediğinizden emin olun. Sizin için büyük bir değişiklik olmasına rağmen, çocuğunuzun gerçek dünyaya gireceği için mutlu olmalısınız.

Diğer Kilometre Taşları

18 yaşındaki çocuğunuz ahlakla ilgili olabilir. Bir yetişkin olarak yaşamak istediği değerleri ve yaşam tarzını değerlendirmeye devam ediyor olabilir.

Çocuğunuz da onun manevi inançlarını düşünüyor olabilir. Çocukluk döneminde sahip olduğu inançları sorgulamak ve belirli bir dini uygulamaya devam etmek mi yoksa yetişkinlikte belirli manevi aktiviteleri sürdürmek mi istediğini düşünmek normaldir.

Ne Zaman İlgili Olmalı

İştahtaki değişiklikler, devam eden beden imajı sorunları, davranış değişiklikleri, akademik konular veya uyku düzenindeki değişiklikler, çocuğunuzun zihinsel bir sağlık sorunu yaşadığının işareti olabilir. Madde bağımlılığı sorunları da bu yaşta bir sorun haline gelebilir.

Çocuğunuzun gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa, çocuğunuzu doktoruyla konuşmaya teşvik edin. Randevu alma çabalarını destekleyin ve sahip olduğunuz endişeler hakkında konuşmak için randevuya gitmeye istekli olun.

EniyiAile’de Bir Kelime

Çocuğunuz 18 yaşını doldurmasına rağmen, ebeveynlik işiniz sona ermedi. Ancak, muhtemelen ilişkinizin değişeceğini göreceksiniz. Disiplin olmak yerine, rehberlik ve rehberlik rolünü daha fazla üstlenebilirsiniz.

Gelecekte önümüzdeki yıllarda gençlerin olgunlaşmasını izleyeceksiniz. Bir iş, kolej veya ordu olsun, yaşam deneyimi, çocuğunuza, ona öğrettiğiniz becerileri keskinleştirme fırsatı verecektir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir