1. Anasayfa
 2. Yıllar boyunca

13 Yaşındaki Çocuk Gelişiminin Kilometre Taşları

13 Yaşındaki Çocuk Gelişiminin Kilometre Taşları
0

Çocuğunuz 12 yaşında bir çocuktan 13 yaşında bir ergene geçtiğinde, bazı ilginç değişiklikler göreceksiniz. Zihinsel kayma çocuklar kendilerini genç olarak görmeye başladıklarında vücutlarının yaşadığı fiziksel değişikliklerle birlikte erken ergenliği ilginç bir zaman haline getirebilirler.

13 yaşındaki çocuğunuz değişen bedenlerine karşı duyarlı olacak ve akranlarındaki değişiklikleri dikkate alacaktır. Çocuğunuz farklı olduğu konusunda endişe duyabilir veya anormal olup olmadığını merak edebilir, çünkü göğsünde kılları yok ya da henüz bir büyüme hamlesi yapmadığından

Bu ebeveynler için zor olabilir, çünkü genç gencin endişeleri her zaman mantıklı değildir, ancak gençler için gerçek endişelerdir. Çocuğunuza, herkesin farklı oranlarda geliştiğinden ve bazı gençlerin diğerlerinden daha hızlı olgunlaşması normal olduğundan emin olun.

13 year old child development milestones
Çizim Emily Roberts, Verywell tarafından

Makalede Neler Var?

Fiziksel Geliştirme

13 yaşındaki gençlerin çoğu ergenliğe eşlik eden duygusal ve fiziksel değişikliklerle uğraşıyor. Çocuğunuzun bazen belirsiz, karamsar, hassas ve kendini bilinçli hissetmesi normaldir. Ve bu süre zarfında, yaşıtlarına uymak hiç olmadığı kadar önemli hale geliyor.

En erken fiziksel olarak olgunlaşan çocuklar daha güvenli olabilir. Fakat daha erken olgunlaşan kızlar, bedenlerinin bilincindedirler.

Uzun boylu büyürler, kilo alırlar ve fiziksel olarak olgunlaşırlar. Kızlar orta ergenlik döneminde fiziksel olarak tamamen gelişir ve erkekler geç ergenlik döneminde fiziksel olgunluğa erişirler.

Hızla değişen fiziksel görünümleri, bilinçli duygulara yol açabilir. Bazen gençler sivilce ya da aşırı kilolu gibi görünüme bağlı sorunlarla mücadele eder. Yeme bozuklukları gibi beden imajı sorunları gençlik döneminde de gelişebilir.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Fiziksel görünümde hızlı değişimler yaşar
 • Görünüşündeki değişiklikler birçok genç için endişe yaratabilecek farklı oranlarda gerçekleşir
 • Cinsiyetler arasında geniş bir büyüme modeli yelpazesi sergilemek

Ebeveynlik İpucu

Çocuğunuzla beden imajı ve yaşadığı değişiklikler hakkında ne hissettiği hakkında konuşmak önemlidir.

Duygusal gelişme

On üç yaşındaki çocuklar ruh halindeki değişimlere katkıda bulunabilecek hormonal değişimlerle uğraşıyorlar. Okul stresi veya akran sorunları eklediğinizde ruh halleri dakikadan dakikaya değişebilir.

Genç oğlunuz, alanı, bedeni ve arkadaşlarıyla özel görüşmeler yapma ihtiyacı üzerinde “söz sahibi” bağımsız bir genç yetişkin olma yolunda başlıyor.

Bu yaşta, çoğu genç dünyayı kendi etrafında dönüyor gibi hisseder. Herkesin kendilerine baktığını düşünebilir veya herkesin davranışının bir şekilde onlar yüzünden olduğunu varsayabilir (örneğin, arkadaşının meşgul olduğunu varsaymak yerine deli olduğu için arkadaşının mesaj atmadığını düşünerek).

13 yaşındaki çocukların çoğu, özgüvenlerinde büyük dalgalanmalar yaşar. Bir gün kendileri hakkında iyi hissedebilirler ve bir başkasını oldukça yetersiz hissedebilirler.

Ayrıca yetişkinlerden, kendi başlarına yapmak istediklerini iddia etseler de doğru yolda olduklarını teyit etme eğilimindedirler.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Fiziksel gelişim ve görünüm hakkında endişe
 • Kendilerini her zaman merkez sahne olarak gör
 • Bağımsızlık için çaba gösterin, ancak yetişkin onayına ihtiyacınız var ve isteyin

Ebeveynlik İpucu

Ruh hali değişimleri genellikle normal olmakla birlikte, zihinsel sağlık sorunlarına dikkat etmemiz önemlidir. Bu süre zarfında depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Sosyal Gelişim

Arzu ettikleri gibi ebeveynlerinden bağımsızlıklarını arttırırken, 13 yaşındakiler arkadaşlıklarına daha fazla güveniyor. Akranlarına daha fazla güveniyorlar ve arkadaşlarıyla aileden daha fazla zaman geçirmek istiyorlar.

Gençler genellikle ait olma hissi yaşamak istediklerinden, arkadaş baskısı bir sorun olabilir. Gençler, gençlerin ilgileri değiştikçe, gençlik yaşları boyunca sıklıkla yaşarlar.

Asi davranış bazen gençlik döneminde sık görülür. Bir genç, farklı kişiler geliştirebilir veya çeşitli aşamalardan geçebilir. Bazen gençler ebeveynlerini şok etmeye çalışır veya kendilerini ifade etmek için saçlarını giyinmek veya giymek isterler.

Randevu ve romantik ilişkiler, gençlik yıllarında sıklıkla önem kazanır. Gençlerin cinsel ilgi göstermesi normaldir.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Meslektaşlarının güvenini ve kabulünü istiyor
 • Sorular otorite rakamları
 • Ebeveynler tarafından sunulan çözümleri reddetme eğilimindedir

Ebeveynlik İpucu

İçme, sigara içme, uyuşturucu ve seks gibi hassas konular hakkında konuşurken çocuğunuzla doğrudan iletişim kurun. Çocuğunuzun sizi güvenilir biri olarak görmesi için, gençleri bu şeyleri denemek için özendiren hafifçe onaylayın. “Çocuklar genellikle alkol aldıklarında daha eğlenceli olduğunu düşünüyorlar” gibi bir şey söyleyin ve sonuçları açıklayın.

Bilişsel Gelişim

13 yaşındaki çocuklar oldukça iyi problem çözme becerilerine sahip olsalar da, gelecek hakkında düşünmekte zorlanıyorlar.

Ayrıca, davranışlarından önce davranışlarının sonuçlarını düşünmek için mücadele edebilirler. Bunun, beyinlerinin farklı bölümleriyle biraz farklı oranlarda gelişmesi gerekir.

13 yaşındaki çocukların, başına gelen kötü şeylerden bağışıklık kazandıklarını düşünmeleri yaygındır. Sonuç olarak, riskli davranışlarda bulunma olasılıkları daha yüksek olabilir.

On üç yaşındaki çocuklar soyut düşünme yeteneğini geliştiriyorlar. Sadece somut nesneler açısından düşünmek yerine, inanç ve güven gibi kavramları anlamaya başlarlar.

Ayrıca benzersiz olduklarını düşünebilir ve kimsenin onları anlamadığını düşünebilirler. Olgunlaştıklarında, dünyayı ve diğer insanların onları nasıl algıladıklarını daha iyi anlamaya başlarlar.

Konuşma dili

13 yaşındakilerin çoğu yetişkinlerle benzer şekilde iletişim kurar. Figüratif dil ve metafor gibi soyut dili kavrarlar. Daha az değişmez ve daha mecazi hale gelebilirler.

Soyut kavramları kavrayabildikleri için ahlaki meselelerle ilgilenebilirler. Belirli şartlar altında ihlal kurallarının her zaman yanlış olmadığını kabul etmeleri muhtemeldir.

Oyun

13 yaşındaki çocukların çoğu çocukluk oyuncaklarından vazgeçmiş olsa da, arkadaşlarıyla hala çeşitli şekillerde oynuyorlar. Pijama partilerinden ve arka bahçede kamp yapmaktan masa oyunlarına ve spor etkinliklerine kadar 13 yaşındaki çocukların çoğu arkadaşlarıyla aktif olmak istiyor.

Akranlarla eğlenmek önemli bir sosyal çıkış olabilir. Ayrıca çocuğunuzun stresi yönetmesine yardımcı olabilir.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Mantık kullanımında beceri geliştirme
 • Birden fazla değişkene sahip problemleri çözebilir
 • Önemli konular olmak için adalet ve eşitlik bulun

Ebeveynlik İpucu

Çocuğunuzla tek bir sorunu çözebileceğiniz birçok yol hakkında konuşun. Çocuğunuzu, eyleme geçmeden önce bir problemin birkaç çözümü için beyin fırtınası yapmaya teşvik edin. Bu, çocuğunuzun yargısını geliştirebilir ve eleştirel düşünme becerilerini uygulama fırsatı verir.

Diğer Kilometre Taşları

Bu yaşta, birçok gencin kendi sosyal medya hesapları var ve özel olarak arkadaşlarıyla iletişim kurabiliyorlar. Bazı gençler için bu, arkadaşlarıyla, ebeveynleriyle konuştuğundan biraz daha farklı bir şekilde konuşmaları nedeniyle rahatlama duygusu sağlar.

Diğer 13 yaşındaki çocuklar için elektronik iletişim, ilave basınç anlamına gelir. Akranları tarafından kabul edilmek üzere konuşmaya katılmaya zorlanabilirler veya arkadaşlarının sosyal medya resimlerini gördüklerinden daha fazla eğlenmiş gibi hissedebilirler.

Ne Zaman İlgili Olmalı  

Tüm çocuklar biraz farklı oranlarda gelişirken, çocuğunuzun nasıl ilerlediğine dikkat etmek önemlidir.

Bazı duygusal sorunlar veya zihinsel sağlık sorunları gençlik yıllarının başında ortaya çıkabilir ve herhangi bir kırmızı bayrak görürseniz profesyonel yardım görmek önemlidir.  

13 yaşındaki çocuğunuz duş almayı reddederse veya hijyen sorunları yaşıyorsa, bu bir endişe kaynağı olabilir. Bu yaştan itibaren, gençlerin vücutlarını çok fazla istemeden bakım yapabilmeleri gerekir.

Çocuğunuz akademik olarak mücadele ediyorsa, bu aynı zamanda endişe kaynağı olabilir. Bazen öğrenme güçlüğü veya DEHB gençlik yıllarına kadar belli olmaz. Çocuğunuzun öğretmenleriyle konuşun veya endişeliyseniz konuyu çocuğunuzun çocuk doktoruyla görüşün.

EniyiAile’de Bir Kelime

Ergenlik yılları hem siz hem de gençleriniz için bir rollercoaster olabilir. Fakat şimdi temeli hazırlarsanız – çocuğunuza iyi kararlar vermek için ihtiyaç duyduğu becerileri vererek – gençlik yıllarının tedirgin olması gerekmez.

Çocuğunuz hata yaptığında, onun becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için ona bir fırsat olarak bakın. Sürekli olarak aynı hataları yaparsa veya belirli sorunlarla mücadele ediyorsa, profesyonel yardım alın.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir