1. Anasayfa
  2. Doğum Sonrası Bakım

Hamilelik Sonrası Egzama Kullanımı

Hamilelik Sonrası Egzama Kullanımı
0

Geçmişte egzama ile uğraşan bir kadınsanız, hamilelik, egzamanızın yeniden alevlendiği bir zaman olabilir. Egzama öyküsü olan birçok kadın, değişen hormonlar ve cilt seviyesindeki değişimler sayesinde cilt durumunun hamilelik sırasında kötüleştiğine dikkat çekmektedir.

Fakat hamilelikten sonra egzamayı yönetmek için ne yaparsınız? Emzirme döneminde hangi ilaçlar güvenlidir ve hangi komplikasyonlara dikkat etmelisiniz? İşte doğumdan sonra ve sonrasında egzamayı yönetmek için birkaç ipucu.

Makalede Neler Var?

Hamilelikte Egzama

Aslında hamilelik sırasında ortaya çıkabilen, sadece PUPPS denilen hamile kadınlarda ortaya çıkan kızarıklıktan, kollarda, bacaklarda ve karında kaybolabilecek kaşıntılı cilt şişliklerinden kaynaklanan çeşitli cilt koşulları vardır. Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek tüm cilt hastalıkları içinde egzama en yaygın olanıdır.

British Medical Journal (BMJ) , egzamanın kadınların hamilelik sırasında yaşadığı tüm cilt rahatsızlıklarının üçte birinden yarısına kadar bir yerde bulunduğunu belirtti. Ve belki de hepsinin en şaşırtıcı gerçeği, bu egzama vakalarının çoğunun yeni olmasıdır. Hamilelik sırasında egzama gelişen kadınların çoğu, hamileliği sırasında yaşamlarında ilk kez bir koşul almaktadır. Başka bir deyişle, hamilelik sırasında egzama olan kadınların çoğunluğu daha önce hiç egzama yapmamıştır. Bunu, hamileliğin vücudunuzu nasıl değiştirdiği listesine ekleyin, değil mi?

Peki egzama hamilelik sırasında istenmeyen başını ne zaman geri alır? Egzamanın hamilelik sırasında ortaya çıkması için en yaygın zaman ilk iki trimesterdedir. Egzama, çevresel ve içsel tetikleyiciler tarafından tetiklendiğinden, tahmin etmek zor olabilir ve hamilelik sırasında herhangi bir zamanda gerçekten ortaya çıkabilir. Nadiren, egzama hamileliğin sona ermesinden sonra ilk kez ortaya çıkabilir, ancak bu genellikle vakaların yalnızca yüzde 10’unda görülür.

Egzama hamilelik sırasında birkaç farklı stratejilerle yönetilir. Tabii ki odak noktası, hamilelik süresince tedavilerin hiçbirinin gelişmekte olan fetüs veya anne için tehlikeli olmadığından emin olmaktır. Tedaviler, durumu idare edecek kadar güçlü olmayı ve hamileliğe zarar vermeyecek kadar güvenli olmayı hedeflemektedir.

Aşağıdaki tedaviler, kadınların hamilelik sırasında egzemalarını tedavi etmek için kullanmaları için güvenli kabul edilir:

  • Yumuşatıcılar
  • Topikal steroidler (ciltte gider)
  • Ultraviyole B ışığı (hamile kadınlar, cilt hassasiyeti yaşadıkları için güneşe maruz kalmaları konusunda daha dikkatli olmalıdırlar)

Diğer tedaviler, egzamanın ciddiyetine ve doktorun takdirine bağlı olarak duruma göre kullanılır. Bu tedaviler, bazı durumlarda egzamayı gidermeye yardımcı olabilecek antibiyotik tedavisinin yanı sıra cilt için oral steroidler veya daha güçlü steroid kremleri içerebilir. Hamile kadınlar ve emziren anneler metotreksat almaktan ve PUVA tedavisini kullanmaktan kaçınmalıdır, çünkü bu iki tedavi gelişmekte olan fetüse bir miktar potansiyel zarar verebilir.

Egzama Gebelikte Neden Flare-Up?

Egzemanın, hamilelik sırasında bağışıklık hücreleri nedeniyle parlama eğiliminde olduğu düşünülmektedir. Hamilelik sırasında, bir kadının bağışıklık sistemi, belirli bağışıklık hücrelerinin tipini desteklemeye geçer ve bu değişiklikler, egzamanın gelişmesine izin veren koşulları tetikleyebilir. Doktorlar ayrıca, hamilelik sırasında ortaya çıkan ve egzamaya yol açabilecek bir cilt bariyeri değişikliği olabileceği veya cilt proteini sürecinde bir değişiklik olabileceği konusunda teori yapmışlardır.

Neyse ki, egzama hamilelik sırasında tehlikeli değildir; Anne veya bebek için risk oluşturmaz, ancak çok rahatsız edici olabilir. Hamilelik bazı kadınlar için yeterince zor olabilir, bu nedenle egzamayı hamilelik boyunca ve ötesinde etkili bir şekilde yönetmek önemli bir adımdır.

Gebelikten Sonra Egzama Nasıl Kullanılmalı?

Bir kadın hamilelik sırasında egzamasında bir değişiklik yaşayabilirken, bebek doğduktan sonra ne olacağını merak edebilir. Egzama tedavisi, emziren annelere bazı tedaviler önerilmediğinden kadının emzirip emilmemesine bağlı olabilir.

Tipik olarak, doğum sonrası dönemde hafif veya orta dereceli egzama vakası yaşayan bir kadın, erken hamilelikle aynı tedavileri kullanabilir. Örneğin, ılık banyolar (çok sıcak ve çok soğuk değil), ardından yumuşatıcılar ve topikal steroidler sıklıkla kullanılır. Ultraviyole B, emzirme döneminde de kullanımı güvenlidir, ancak genellikle egzama için ilk tedavi yöntemi değildir. Yapabiliyorsanız egzamayı neyin tetiklediğini anlamaya çalışın ve aklınızda bulundurun, hamilelik nedeniyle, ortamınızda sizi daha önce rahatsız etmeyen ama şimdi egzamayı tetikleyen bir şey olabilir. Evcil hayvan tehlikesi, yiyecek hassasiyetleri, losyonlar ve hatta deterjan gibi şeyler egzamanın parlamasına neden olabilir. Ayrıca banyo yapmayı minimumda tutmaya ve özellikle de artık hamile kalmamaya karar verdiğinden sert sabunlardan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Genel olarak emziren kadınlar için önerilmeyen tek tedavi topikal kalsinörin inhibitörleridir, ancak British Medical Journal , ilacın ne kadarının bir emziren annenin sütüne geçtiğinin net olmadığını belirtmektedir. Emzirme döneminde kullanılması tehlikeli ya da güvenli olup olmadığını tam olarak söylemek için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Bir kadının hamilelik sonrası egzama geçirebileceği en rahatsızlık alanı areola veya meme başıdır. Çok nadir olmasına ve emziren annelerin yüzde 2’sinden azında olmasına rağmen, egzama bu bölgelerde gelişebilir. BMJ’ye göre, normal bir egzama vakası olarak veya annenin duyarlı olabileceği anne sütünden başka belirli bir yiyeceği yeme- nin bebeğin tepkimesi sonucu oluşabilir. Meme uçları veya areoladaki egzama durumlarında, bir anne genellikle beslenmeler arasındaki etkilenen bölgeye yumuşatıcı ve topikal bir steroid uygular. İlaç ve yumuşatıcı, bebek tekrar emzirmeden veya anne pompalanmadan önce iyice yıkanmalıdır, bu nedenle anne sütüne girmez. Bu zamanda uzmanlar emziren annelerin doğum sonrası dönemde egzamayı tedavi etmek için siklosporin ve metotreksat kullanmaktan kaçınmalarını önermektedir.

Stresin egzama gelişiminde bir rol oynayabileceğini gösteren ilginç bir araştırma da var, bu nedenle hamile kadınlar, stres düzeylerini azaltmak için masaj, yoga veya meditasyon gibi stres yönetimi tekniklerini denemeyi yararlı bulabilir hayatlarında.

Ya Bebeğiniz?

Hamileliğiniz sırasında egzama geliştirirseniz, bu bebeğinizin de egzama geçirme ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına mı geliyor?

Çoğu durumda, egzama, özellikle alerji veya otoimmün hastalıklar gibi diğer tıbbi durumlara eşlik ediyorsa kalıtsal bir durumdur. Egzama öyküsü ve aynı zamanda egzama olan diğer aile üyeleriniz varsa, bebeğinizin de egzama gelişmesi daha muhtemel olabilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Gebelik, geçmişte sahip olan kadınlarda egzamayı alevlendirmeye meyillidir ve hatta yeni başlayan vakalara bile yol açabilir. Bazı durumlarda, egzama hamilelikten sonra kendi kendine temizlenebilir, ancak diğerleri için, bebek doğduktan sonra bile egzama oyalanabilir.

Egzemanız hamileliğinizden sonra da devam ederse, doğum sonrası dönemde egzamayı idare etmenin yolları vardır. Hamilelik sonrası egzamayı yönetmede kullanılan en yaygın yöntemler hamilelikte kullanılan stratejilerin aynısıdır ve ılık banyo, yumuşatıcı ve topikal steroidlerin kullanımını içerir. Emziren anneler egzamayı tedavi etmek için siklosporin ve metotreksattan uzak durmalıdır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir