1. Anasayfa
 2. Doğum Sonrası Bakım

Gecikmeli Kordon Sıkma için Öneriler

Gecikmeli Kordon Sıkma için Öneriler
0

2016 yılında Amerikan Pediatri Akademisi, doktorlar ve diğer tıp uzmanları için yeni doğanlar için gecikmeli kordon sıkma işleminin önemi hakkında yeni kılavuzlar yayınladı. Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji tarafından da onaylanan yeni bir tavsiyede, AAP, kordon sıkma konusundaki önceki önerilerinden biraz farklı bir açıklama yaptı.

Daha eski kurallar, tüm prematüre bebeklerin gecikmeli kordon sıkma uygulaması yapmasını önerdi, ancak rutin gecikmeli kordon sıkma işleminin tüm bebeklere fayda sağlayabilmesi halinde jürinin hala çıktığını söyledi. Şimdi, jüri konuştu ve hem bebek hem de erken yaşta tüm bebekler için gecikmeli kordon sıkma tavsiye etti.

Makalede Neler Var?

Gecikmeli Kordon Sıkma

Dünyada gecikmeli kordon sıkma işleminin ne olduğunu merak ediyorsanız, endişelenmeyin – bu aslında çok basit bir uygulamadır. Geleneksel olarak, bir bebek doğduğunda, bir doktor veya ebe bebeğin göbek kordonunu kordon boyunca bir yere bağlar, plasenta hala annenin içindedir. Bu plasentadan bebeğe kan akışını durdurur.

Daha sonra doktor başka bir kelepçeyi ilk kelepçeden biraz daha yükseğe yerleştirir ve doktor veya partner, bebeğini resmen annesinden resmen serbest bırakan törenle “kordonun kesilmesini” yapar. Tüm işlem genellikle 30 saniyeden az sürer.

Bununla birlikte, gecikmeli kordon sıkma işleminde, kordon hemen sıkılmaz. Bunun yerine, doktor kandan ipin içinden geçerek bebeğin plasentadan dolaşımına girmesine izin verir. Kordon nabzı kesilinceye kadar izleyebilir, plasentanın kan akışının kendi kendine durduğunu gösterir veya kordonu kenetlemeden önce altmış saniye gibi belirli bir süre bekleyebilir.

Kordon Sıkma Avantajları

AAP ve ACOG, gecikmiş kordon sıkma işleminin tüm bebekler için yararları olduğuna dair kesin kanıtlar bulmuşlardır. Tam gün doğan bebekler için (37 hafta sonra), aşağıdaki faydaları buldular:

 • Doğumda artmış hemoglobin (kırmızı kan hücreleri) seviyeleri
 • Bebeğin sisteminde, yaşamın ilk birkaç ayında, davranış, motor ve bilişsel yetenek gibi olumlu gelişimsel kilometre taşları ile bağlantılı olarak geliştirilmiş demir deposu.
 • İmmün hücrelerin anneden bebeğe transferinde iyileşme

Erken doğmuş bebeklerde (37 haftanın altında) gecikmeli kordon sıkma faydaları daha da önemlidir. Avantajlar şunları içerir:

 • Beyin kanaması oranlarını düşürün
 • Daha iyi dolaşım
 • Daha iyi kan hacmi seviyeleri
 • Düşük nekrotizan enterokolit oranları, bağırsaklarda ve midede tehlikeli bir hastalıktır
 • Düşük kan transfüzyonu oranları

Yeni öneriler

Gecikmeli kordon tutmanın faydalarından yararlanmak için, AAP, tüm doktorların ve bebekleri doğuranların, kordonu bağlamadan önce bir bebek doğduktan sonra en az 30 ila 60 saniye beklemelerini tavsiye etmektedir. Kesin zaman önerisi doktorun takdirine bırakılmıştır ve hastaneden hastaneye değişebilir. Örneğin, İngiliz Kadın Doğum Koleji, en az iki dakika boyunca rutin olarak geciktirilmiş kordon sıkma yapılmasını tavsiye eder.

Ne yapabilirsin

Gecikmiş kordon sıkma uygulamaları ve yeni önerileri takip edip etmediği konusunda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz uygulamadan habersizse, en son araştırmayı kendisiyle paylaşın ve sizin ve doktorunuzun bebeğiniz için en iyi olanla aynı sayfada olduğundan emin olun.

Ayrıca, kordon sıkma işlemini geciktiren bebekler için artan sarılık oranlarıyla bir ilişki olduğunu bilmelisiniz, çünkü kırmızı kan hücresi hacmini arttırmıştır. Kırmızı kan hücreleri doğumdan sonra parçalandıklarında sarılık yaratan bilirubin salgılarlar. Birçok durumda, sarılık zararlı değildir, ancak cildin veya gözlerin sararması ve bebeğinizin davranışlarında, uykululukta veya yemekte isteksizlik gibi davranışlarda bir değişiklik bulunan sarılık belirtileri ve semptomlarının farkında olmalısınız.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir