1. Anasayfa
 2. Doğum Sonrası Bakım

Doğum Sonrası İnkontinans Nedir?

Doğum Sonrası İnkontinans Nedir?
0

Çocuk sahibi olduktan sonra pantolonlarını işleyen anneler hakkında şakalar duymuş olabilirsiniz, ancak doğum sonrası idrar kaçırma gerçekten gülecek bir şey mi? Birçok insan yanlışlıkla doğum sonrası idrar kaçırma ihtimalinin hamilelik sonrası normal olduğunu düşünüyor. Birçok kadın için yaygın olsa da, mutlaka normal değildir. Doğum sonrası inkontinans yaşıyorsanız, bilmeniz gereken tedavi seçenekleri vardır.

Doğum sonrası idrar kaçırma bazı kadınları hamilelikten sonra etkileyen ciddi bir durumdur, ancak hayatlarını tamamen rayından çıkarmak zorunda değildir. İşte doğum sonrası idrar kaçırma hakkında bilmeniz gerekenler, mesanenizin ve yaşamınızın kontrolünü yeniden ele geçirme konusunda doktorunuzla nasıl konuşulacağı ve tedavi seçenekleri.

Tips for postpartum incontinence
Brianna Gilmartin, Verywell tarafından İllüstrasyon.

Makalede Neler Var?

Doğum Sonrası İnkontinans Nedir?

En sık olarak, doğum sonrası inkontinans, bir kadının mesanesinin hamilelik ve doğumdan sonra istemsiz olarak veya tamamen serbest bırakılması olan idrar kaçırma anlamına gelir. Birçok kadın için, mesanesi doluysa, koşmak ve zıplamak gibi fiziksel bir aktivite yaparken veya öksürmek ve hapşırmak gibi güçlü hareketlerle, idrar kaçırıyor veya topaklanıyor gibi görünebilir.

2004 BioMed Merkezi Gebelik ve Doğum doğum sonrası idrar kaçırma konusundaki kohort çalışmasına göre, gebelik sırasında idrar kaçırma çok yaygındır ve tüm gebelerin yaklaşık yarısını etkilemektedir.

Pantolonunuzu düzenli olarak hamilelik yaparken işiyorsanız, hamilelikten sonra mesanenizi kontrol etmekte daha fazla sorun yaşarsınız. BioMed çalışması, gebelik inkontinansı yaşayan kadınların, doğumdan sonraki 3 ayda doğum sonrası inkontinans geliştirme riskinin üç kat daha yüksek olduğunu buldu.

Üriner İnkontinansı Anlamak

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji, üç çeşit idrar kaçırma olduğunu açıklar:

 1. Stres idrar kaçırma: Bu tür bir kadın, öksürme, gülme, hapşırma veya koşma, atlama veya egzersiz gibi fiziksel aktiviteler gibi bir baskı uyguladığında oluşur. Klasik örnek, pantolonunu dikizleyen trambolinde atlayan bir anne!
 2. Aciliyet idrar kaçırma: Bu tip, tuvalete sızma ile sonuçlanan, idrar yapma ani, kontrol edilemez bir dürtüdür.
 3. Karışık idrar kaçırma: Hem stresin hem de aciliyetin bir karışımı.

Gebelik sonrası kadınlarda her üç tip idrar kaçırma ortaya çıkabilir, ancak stres inkontinansı yakın zamanda doğum yapmış genç kadınlarda daha yaygındır. Aciliyet inkontinansı, bir kadın yaşlandıkça daha fazla oluşma eğilimindedir ve zorunlu olarak doğum sonrası idrar kaçırma ile bağlantılı değildir. Hamileliğinde inkontinans yaşayan kadınların doğum sonrası da inkontinans geçirme olasılığı daha yüksektir.

Fekal İnkontinans

Gebelik ve doğum sonrası fekal inkontinans da olabilir, ancak çok daha az yaygındır. Fekal inkontinans, bir kadın anüsünde 4. derece yırtılma varsa veya vajinadan anusa kadar bir fissür gelişirse oluşabilir.

Fizik tedavi ile bazı durumlarda yardımcı olabilecek idrar kaçırma aksine, fetal inkontinans genellikle düzeltmek için cerrahi müdahale gerektirir.

Doğum Sonrası İnkontinansın Nedenleri?

Uzmanlar, çocuk sahibi olmanın doğum sonrası idrar kaçırma riskini arttırdığını biliyorlar, ama işte kafa karıştırıcı kısım: Hamile olmanın veya doğum yapmanın hangi kısmının sorunlara neden olduğundan tam olarak emin değiller.

Kanıtlanmış bir nedene sahip olmak yerine, doktorlar doğum sonrası idrar tutamama durumunun genetik ve nasıl sağladığınız gibi çeşitli faktörlerle bağlantılı olduğunu düşünürler.

Örneğin, vajinal yoldan doğum yapan kadınların, bir C bölümünden ziyade vajinal doğum sonrası doğum sonrası idrar kaçırma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, eğer doğum sonrası inkontinans yaşama ihtimaliniz daha yüksektir:

 • Fazla kilolu
 • Hamileliğiniz sırasında veya öncesinde idrar kaçırma
 • Katları bir hamilelik var
 • Hamileydin ve daha önce bir bebek doğurdun.
 • Forseps teslim
 • Bir vakum teslim

Yine de nedenlerle ilgili ortak teoriler var. Birincisi, doğum sırasında yaralanma sonucu meydana gelmesidir. İlgili bir teori, pelvik taban yaralanması olarak bilinen, mesaneyi destekleyen kaslara ve yapılara verilen hasarın bir sonucudur.

Örneğin, doğum sonrası idrar kaçırma meydana gelebilir, çünkü hamilelik mesaneyi de destekleyen pelvik taban kaslarına baskı uygular. Bu kaslar zamanla, bebeğin büyümesiyle ve doğum sırasında itme baskısı ile zayıfladığında mesane kontrolü de etkilenir. Bu nedenle doğum sonrası inkontinansın hamilelik sırasındaki kaslarda meydana gelen değişimlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Doğum sonucu oluşan gözyaşı olan kadınların idrar tutamama olasılığı daha fazla değildir. Ve geçmişte, bazı doktorlar daha ağır veya daha büyük bebekleri olan kadınların ya da uzun süre zorlayan kadınların doğum sonrası idrar kaçırma ihtimalinin daha yüksek olabileceğini, ancak çalışmaların böyle olduğunu göstermediğini düşünüyorlardı.

Doğum Sonrası İnkontinans Nasıl Önlenir?

Daha önce epizyotomi yapmanın bir kadının pelvik tabanının korunmasına ve idrar tutamamalarının önlenmesine yardımcı olacağı düşünülmekteydi, ancak bir BioMed çalışması epizyotomilerin idrar tutamamalarını önlemeye yardımcı olmadığını buldu. Perineal masajın inkontinansı önlemeye veya buna neden olmaya yardımcı olduğu da bulunamamıştır.

Doğum sonrası inkontinans ile başa çıkmanın en yararlı yolu, ilk etapta oluşmasını önlemektir. Bununla birlikte, birçok hamile kadın hamilelik sırasında pelvik tabanlarını nasıl koruyacakları konusunda eğitilmemiştir.

Doğum sonrası inkontinansı önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, herhangi bir yaralanma meydana gelmeden önce pelvik tabanınızı korumaktır.

Pelvik tabanınızı hamilelik sırasında aşağıdakilerle koruyabilirsiniz:

 • Hamileliğiniz sırasında, pelvik tabanınız için özel, hedeflenmiş bir fizik tedavi uzmanını ziyaret etmek.
 • Hamileliğinizin nasıl geliştiğine ve hamileliğinizle birlikte çalışmanız gereken özel hususlara bağlı olarak pelvik tabanınızı korumanın yolları hakkında doktorunuzla konuşmak.
 • Pelvik zemine fazladan baskı uygulayabilen, zıplayan krikolar veya zıplayan iplikler gibi yüksek etkili egzersizlerden kaçınmak.
 • Doğum öncesi yoga gibi hamileliğiniz boyunca temel güçlendirici bir programın sürdürülmesi.

Önleme Egzersizi

Doktorunuz sizi sıkı bir şekilde istirahat ettirmedikçe, hamileliğiniz sırasında egzersiz yapmaktan kaçınmak için kesinlikle hiçbir neden yoktur. Aslında düzenli egzersiz, göbeğinizi güçlendirmenize ve pelvik tabanınızı korumanıza yardımcı olabilir. Hamileliğiniz sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz değişiklikler konusunda bilginiz varsa, mümkünse bir eğitmen veya uzmanla çalışmak konusunda dikkatli olmak isteyeceksiniz.

Karın kaslarınız hamilelik sırasında biraz hareket edeceğinden, onları zorlayacak ve pelvik tabanınıza zarar verebilecek bazı egzersizler yapmamanız önemlidir. Örneğin, genellikle hamile kadınların, hamilelik sırasında ayrıldığından enine karın bölgelerine yoğun olarak odaklanan egzersizlerden kaçınmaları önerilir. Enine abdominalleri çalıştıran egzersizler arasında plakalar, oturma yerleri, düz bacak kaldırmaları ve büküm egzersizi bulunur.

Doktorunuzla Nasıl Konuşulur

Doktorunuzla konuşurken doğum sonrası inkontinansı çözmek istemeniz konusunda kesin olmanız son derece önemlidir. Bir doktorun endişelerinizi reddetmesine veya doğum sonrası idrar kaçırma durumunun “normal” olduğunu veya bazı kadınların çocuk sahibi olmak için ödediği bir bedel olduğunu söylemeye çalışmayın.

Doğum sonrası idrar kaçırma normal değildir ve durumu iyileştirmeye yardımcı olacak tedavi vardır. Doktorunuz size yardımcı olmazsa, yeni bir bakım sağlayıcısı aramalısınız.

Sızıntı yaşıyorsanız, doktorunuzla da konuşmalısınız. Nadir olmasına rağmen, pelvik organ prolapsusu gibi daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Doktorunuz her şeyin yolunda olduğundan emin olacaktır.

Tedavi seçenekleri

Doğum sonrası inkontinans tedavisi, inkontinansın ne kadar şiddetli olduğuna, kadının günlük aktivitelerini ne derece etkilediğine ve idrar kaçırma nedenine bağlı olacaktır. Ne yazık ki, doğum sonrası idrar kaçırma genellikle zamanla sadece “uzaklaşmaz” ya da kendi başına daha iyi olmaz; Aslında, tedavi edilmezse daha da kötüleşebilir.

Doğum sonrası inkontinansın ilk tedavi yollarından biri, pelvik tabanın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olmak için bir fizik tedavi uzmanı veya bir pelvik taban terapisti ile çalışmaktır.

Bir kadın, mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarını güçlendirerek, bir kadın mesanesinin kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Pelvik taban egzersizleri için nereden yardım almaya başlayacağınız konusunda doktorunuzdan danışabilirsiniz ve çoğu sigorta pelvik taban tedavisini kapsayacaktır, bu yüzden sigorta şirketinize danışın.

Pelvik taban tedavisi çoğu kadının doğum sonrası idrar kaçırma semptomlarını hafifletmesine yardımcı olabilir, ancak tamamen iyileşmeyebilir. İnkontinansın derecesine bağlı olarak, tedavi için diğer seçenekler şunlardır:

 • Aciliyeti ve idrara çıkma sıklığını azaltmak için kullanılan ilaçlar
 • Sızıntıyı azaltmak için üretrayı destekleyici cerrahi
 • Mesaneye bağlanan sinirleri onarmaya yardımcı olmak için sinir stimülasyonu

EniyiAile’de Bir Kelime

Annelerin büyük çoğunluğu bunu yaşamış olsa bile, doğum sonrası idrar kaçırma ile uğraşmak zorunda kalmamalısınız. Doğum sonrası inkontinans veya sızıntı varsa, doktorunuzun pelvik tabanınızın kaslarını güçlendirmek için bir pelvik taban uzmanıyla bilmesini ve çalışmasını sağlamalısınız. Terapi ve rehberlik ile birçok kadın mesanelerinin kontrollerini yeniden kazanabilir ve yaşamlarında idrar kaçırma sorunları olmadan yaşamaya devam edebilir.

Bebek sahibi olmak, pantolonunuzu düzenli olarak işemeyi kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmemelidir, bu nedenle sorun yaşıyorsanız değerlendirme ve tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir