1. Anasayfa
  2. Cı-Bölümler

Seçmeli Sezaryenlerde Kullanılan Anestezi Çeşitleri

Seçmeli Sezaryenlerde Kullanılan Anestezi Çeşitleri
0

Herhangi bir ameliyattan önce doğru miktarda ağrı kesilmesi konusunda endişelenmeniz normaldir. Bu ameliyat önceden planlanmış sezaryen gibi önceden planlandığında, size ağrı yönetimi konusunda her şeyin sizin için işe yarayıp yaramayacağı konusunda düşünmek ve endişelenmek için bolca zaman verir. İyi haber şu ki, bugün doğumlu insanlar için, hatta sezaryen programlı olanlar için kullanılabilecek birçok ağrı kesici türü var.

Makalede Neler Var?

C Bölümünde Verilen Anestezi Belirlemede Faktörler

Kesit anestezi tipine en uygun olanı aldığınız cevap, bunlarla sınırlı olmamak üzere, birkaç faktöre bağlı olacaktır:

  • Tıbbi geçmişiniz
  • Doğum yeriniz
  • Doktorunuzun tercihi
  • Bu acil bir durum mu
  • Ek prosedürler veya skar dokusu ile ilgili endişeler gibi daha uzun bir ameliyat geçirmeniz beklenirse

Bu bilgi toplandıktan sonra, ayrıca fiziksel bir sınavınız olabilir. Bu, sırtınıza veya ağzınıza bakmak içerebilir. Ayrıca kan çalışması veya diğer testleri içerebilir. Epidural anestezi için iyi aday olmayan bazı insanlar var.

Anestezi Çeşitleri

Tipik olarak kullanılan iki ana anestezi türü vardır: vücudunuzu bir alanını bir spinal blok, kombine spinal epidural anestezi (CSE) veya epidural anestezi gibi uyuşturan bölgesel anestezi; ve ameliyat için “uykuya” gittiğin genel anestezi.

Bölgesel anestezi, epidural gibi, karnınızdaki ve yakındaki bölgelerdeki ağrı hissini engeller. Ameliyat sırasında uyanık olacaksınız ve her şeyin farkında olacaksınız. İterek, çekerek ve çekerek hissedeceksiniz, ama acı hissetmeyeceksiniz. Bölgesel anestezi seçeneklerinden biri, elektif sezaryen için en yaygın anestezi türüdür. Eğer mide bulantısı, kaygı, vb. Yaşıyorsanız ek ilaçlar verilebilir.

Eğer bölgesel anesteziniz varsa, tipik olarak bir destek görevlisinin sizinle ameliyathanede kalmasına izin verilir, ancak bazı politikalar size katıldıklarında farklılık gösterebilir. Hastanenizin douladan anestezi uygulaması için kalmasına izin verecekleri bir politika olabilir. Bu kategorideki diğer bölgesel kesit anestezisi tipleri ayrıca spinal anestezi, kombine spinal epidural anestezi (CSE) vb.

Genel anestezi, tıbbi geçmişiniz veya bir acil durumunuz, bölgesel anestezinin çok riskli veya mümkün olmadığını belirttiğinde kullanılır. Genel anestezi ile siz ve bebeğiniz için daha fazla potansiyel risk bulunduğundan, tercih edilmez. Genel bir anesteziniz varsa, genellikle yanınızda bir destek personeli olmayabilir.

Anestezi Seçeneklerinizi Doktorunuzla Tartışın

Doğum uzmanınızla, size sunulan seçenekler hakkında konuşun ve mümkün olduğunda ve / veya gerektiğinde, doğum yapmadan önce anestezi departmanıyla istişare isteyin. Yukarıda tartışıldığı gibi birçok farklı şeyi dikkate almak isteyeceklerdir.

Bir sezaryene ihtiyaç duyacağınızı bilmiyorsanız, aslında anesteziyi yapan kişi ile hatta potansiyel anesteziyi yapan bu kişiselleştirilmiş randevu, hamileliğiniz sona ermeden önce huzurunuz için yardımcı olabilir. Bu, doğum planınızı, doğumunuz için sahip olduğunuz gerçek seçenekleri yansıtacak şekilde tasarlamanızı sağlar.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir