1. Anasayfa
 2. Cı-Bölümler

Sezaryen Bölümünün Planlanması

Sezaryen Bölümünün Planlanması
0

Gebelik problemleri, çoklu doğumlar ve doğum komplikasyonları dahil olmak üzere planlanmış sezaryen (c-bölüm) gerekmesinin birkaç nedeni vardır. Bir kesitin tıbbi nedenleri varsa, bunun için en iyi zamanı belirlemek için bazı faktörler göz önüne alınacaktır.

Makalede Neler Var?

Birinci veya İkinci Bölümün Planlanması

Bu sizin ilk veya ikinci bölümünüz ise, büyük olasılıkla 39. gebelik haftasına kadar programlanacaksınız.

Bu süre zarfında erken çalışmaya başlamanız mümkün olsa da, sorun olarak kabul edilmez. Aslında, bazı doğum uzmanları aslında bunu tercih ediyor. Mümkün olduğu kadar geciktirmek bebeğinize daha uzun bir gebelik süresi ve daha sağlıklı bir doğum sağlar. Kasılmalar sırasında bir kesit yapmak, kasılmalar olmadan yapmaktan çok ya da daha az zor değildir.

Herhangi bir nedenle doktorunuz doğumdan kaçınmak isterse, güvenli olduğu kabul edilirse, bölüm daha önce programlanmış olabilir. Senaryo ne olursa olsun, prosedürü yeterince geciktirmek önemlidir; böylece bebeğin akciğerleri ve diğer hayati organlar doğumda bağımsız olarak çalışabilir.

Üçüncü Bir C Bölümünün Planlanması

İkiden fazla bölümden önce geçirdiyseniz doktorunuz 38. haftaya yaklaşmanızı planlamanızı önerebilir.

Bunun nedeni, sonraki her prosedürde bir c-bölüm ile ilişkili risklerin artmasıdır. Birinci (birincil) bir kesit, enfeksiyon riski, aşırı kanama ve mesane veya bağırsak yaralanması dahil olmak üzere yüzde iki ila yüzde 3 arasında bir komplikasyon oranına sahiptir.

Her ek bölüm yapıldığında, risk daha da artar. Bu, kısmen karın bölgesindeki insizyon bölgesinde skar dokusu birikiminden kaynaklanmaktadır. Zamanla, bu izler ve yapışmaların artması, plasenta akreta riskinin artmasına neden olabilir (plasentanın uterus duvarına anormal bağlanması), uterin atoni (uterus kaslarının kasılma yeteneğinin az olduğu yerler) ve uterus yırtılması.

Erken Teslimattan Kaçınmak

Hamilelik komplikasyonları olsa bile, anneye ve / veya bebeğe zarar vermediği sürece 37 hafta sonrasına kadar doğumun ertelenmesi için her türlü çaba gösterilecektir.

Gebeliğin 37. haftasından sonra doğan bebekler tam zamanlı olarak kabul edilir. 37 haftadan önce doğanlar erkendir (erken) ve aşağıdakiler dahil doğum sonrası komplikasyon riski daha yüksektir:

 • Solunum sıkıntısı sendromu (RDS)
 • Geçici taşipne (hızlı sığ nefes alma)
 • zatürree
 • Kötü termoregülasyon
 • Apne (nefes alma eksikliği)
 • Bradikardi (kalp hızında azalma)
 • Enfeksiyon veya sepsis
 • Uzun süreli sarılık
 • Olgunlaşmamış sindirim sistemi
 • Anemi

Bu nedenle, herhangi bir kesitin planlanması prosedürün hem faydalarını hem de risklerini iletebilecek kalifiye bir doktora danışarak yapılmalıdır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir