1. Anasayfa
  2. Cı-Bölümler

C Bölümünden Sonra Kurtarmaya Genel Bakış

C Bölümünden Sonra Kurtarmaya Genel Bakış
0

Kadınların yaklaşık üçte biri sezaryen veya c bölümü ile doğum yapacak. Bebeğinizin doğumunun yanı sıra, aynı zamanda karın ameliyatı. Bu, vajinal doğum yapmış olmanızdan farklı bir iyileşme yaşayacağınız anlamına gelebilir. Ne bekleyeceğinizi bilerek ve uygun planlama yaparak, bu toparlanma sürecini çevreleyen stresi ve zorlanmayı hafifletebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Derhal Mesaj C Bölüm

Kesit kurtarma işlemi aşamalı olarak yapılan bir şeydir. Sezaryen ameliyatınız bittikten hemen sonra ameliyat sonrası iyileşme odasına alınacaksınız. Genellikle bir odada perdelerle ayrılmış birkaç yatak vardır. Sahip olduğunuz (genel veya bölgesel) anesteziye bağlı olarak, genellikle iki ila dört saatlik bir süre boyunca, çeşitli süre boyunca iyileşme içinde kalırsınız. Eğer bir epidural veya spinal geçirdiyseniz, bacaklarınızı kıpırdatmanızın zamanı geldi. Genel anesteziniz varsa uykuya dalıp tekrar tekrar uyanıp, mide bulantısını hissedebilirsiniz.

Bu iyileşme döneminde hayati belirtileriniz dikkatle izlenecek ve uterusunuzun sıkılığı periyodik olarak kontrol edilecektir. Kanın akışı gibi. Rahminiz büzülürken postpains hissetmeye başlayabilirsiniz.

C-Bölüm Sonrası İlk Birkaç Gün

İyileşme için en iyi tavsiye, olabildiğince çabuk hareket etmeye başlamaktır. Açıkçası, nefes almak gibi basit şeylerle başlamak isteyeceksiniz. Nefes almak kolay bir şey gibi görünse de, derin bir nefes almak o kadar kolay değildir; Bunu erken ve sık yapmaya başladığınızı unutmayın.

Normal odanıza taşındığınızda, kateteriniz, kan basıncı monitörleriniz ve IV’leriniz de dahil olmak üzere, bazı ekipmanlarınız sizinle birlikte gelecek. Kateter genellikle ameliyattan bir gün sonra çıkarılır. IV, bağırsaklarınızdaki sesler ve anne için muhtemel gaz ağrıları ile görüldüğü gibi, bağırsaklarınız tekrar çalışmaya başlar. Gaz ağrısının kötüleşmesine neden olma eğiliminde olduklarından gazlı, sıcak veya soğuk içeceklerden kaçının.

Ameliyattan ağrı hissedeceksiniz ve bununla başa çıkmak önemlidir, çünkü ne kadar az ağrı hissettiğinizde o kadar fazla yaşarsınız ve hızlı hareket edersiniz. Eğer bölgesel anesteziniz varsa, epidural kateterin çıkarılmasından önce size Duramorph verilebilir. Bu, IV, IM (intramüsküler) veya oral ilaçlar kullanılmadan, ameliyattan sonra 24 saate kadar ağrı kesici sağlar. Bu süreden sonra veya Duramorph’unuz yoksa, doktorunuzun sipariş bıraktığı ilaçları isteyebilirsiniz. Bazı hastalar ayrıca IV’lerinde, her zaman kilidini açtıklarında kendi IV ağrı kesicilerini dağıtmalarını sağlayan özel bir pompa ile ameliyat bırakacaklar. Bunlar ayrıca ilk 24 saatlik süre için de kullanılır. İlaçlar anne sütüne geçerken, bazıları emziren anneler için diğerlerinden daha iyidir, doktorunuz ve bebeğinizin doktoru ile sizin ve bebeğiniz için neyin doğru olduğu hakkında konuşun.

Hastanedeki en büyük dönüm noktalarından biri ilk yürüyüşünüz olacak. Daha önce üç kez orada bulundum ve bu korkutucu. İşte benim tavsiyem:

  • Üzerine bir yastık tutarak kesiğin atelini al. İç kısımlarınız düşmüş gibi hissedecekler, ancak birkaç dikiş ve zımba katmanı tarafından yerinde tutulurlar.
  • Öne eğilme eğiliminden kaçının, dik durun.
  • Aşağıya bakmayın, hedef olarak bir nesneye odaklanın: sandalye, banyo vb.
  • Yürüyüşünüze her zaman yardım ile başlayın.
  • Mümkün olduğunca az adım olsa bile, sık sık yürüyün.

Derin ven trombozunu (DVT) önlemeye yardımcı olmak için ameliyattan hemen sonra yürümek önemlidir. Yürümeden önce ya da yürümeden önce bir süre kalacaksa, DVT’yi önlemek için sıkıştırma botları kullanmanız önerilebilir.

İnsizyonun

Kesiğinize bakmaktan korkmayın, bunu yapmanız çok önemlidir. İlk gün gazlı bez ile örtülmüş olabilir ve bazı kadınların içlerinde biriken sıvıları çıkarmak için özel tahliyeler olabilir. Uterusunuzdaki insizyonla eşleşmeyebilecek farklı tipte insizyon tipleri vardır; Ameliyatınızı yapan doktora uterin insizyonu hakkında danışın. Alan morarmış, kırmızı ve tahriş olmuş görünebilir. Zımba veya dikiş olduğunu göreceksiniz. Bunlar genellikle ameliyattan birkaç gün sonra alınacak veya iç dikişler gibi kendi başlarına çözülecektir. Şimdi insizyona bakmak, daha sonraki bir tarihte doktorunuza enfeksiyon bulaştırıcı olabilecek değişiklikleri rapor edebilmenizi sağlayacaktır.

Ben de dahil olmak üzere birçok kadını şaşırtan bir şey, uyuşukluk ve kaşıntıydı. C-kesitinden sonra uyuşukluk tamamen normaldir. Bunun birkaç hafta içinde ortadan kalkması gerekiyor, ama her zaman değil. Yanlış bir şey olduğunu göstermez.

Evde veya hastanede olsanız da, herkesin size sağlayabileceği en iyi tavsiye dinlenmek. Herhangi bir doğumdan sonra istirahat çok önemlidir ve özellikle doğum yapmamış olsanız bile, cerrahi yönü eklediğinizde doğrudur. Ziyaretçilerin bir süre beklemelerini isteyin, hastane personelinin onları minimumda tutmalarına yardımcı olun. Teklif veren arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyin. Mümkün olduğunda uyu.

Sezaryen Sonrası Bebeğiniz

Bebeğiniz, özellikle sezaryenin nedeni buysa, özel bakıma ihtiyacı olabilir. Bu yüzden çocuk odasında fazladan zaman geçirebilir. Böyle bir durumda, yatağınızın en kısa sürede kreş veya tekerlekli sandalyeye tekerlekli olduğunu sorun.

Bebeğiniz doğumdan sonra iyiyse ve sağlıklıysa, bebeğinizi sizinle birlikte doğum sonrası odanıza getirerek tüm iyileşme odası süresince tutabilirsiniz. Kendinizi uykulu veya acı çekiyor olsanız bile, aile üyeleriniz odanızdayken bebekle ilgili size yardımcı olabilir.

Sezaryen sonrası da emzirmek yine de mümkündür, ancak konumlandırma insizyonunuzda biraz daha zor olabilir. Ağrı kesici ilaç bu ilaçların bir kısmını rahatlatmaya yardımcı olabilir ve ayrıca hastane laktasyon danışmanı, emzirme eğitimcisi veya yerel La Leche Ligi’nden alınacak pozisyonlar hakkında da harika ipuçları var.

Yan yatmak, hemşire için harika bir pozisyondur çünkü sizin açınızdan çok az çaba harcar ve bebek insizyondan kaçınır. Futbol topu da harika, bunun için çok fazla yastıkla destekleniyor.

Sezaryen Sonrası Duygular

Duygularınız, herhangi bir yeni annede olduğu gibi, ilk birkaç gün boyunca her yerde olacak. Yeni anne duygularına ek olarak, doğumla ilgili bazı hisleriniz olabilir.

Sezaryene ihtiyaç duyduğunu, senin veya bebeğinle ilgili bir sorun olduğunu söylerken korkmuş olabilirsin. Bu, sağlıklı bir bebek doğduktan sonra rahatlama ile bitmiş olabilir veya bebeğiniz özel bakım odasına gitmek zorundaysa daha fazla korku. Vajinal bir doğum veya iyileşme odasında bebeğinizi emzirmek gibi, işlerin gidişatından ya da bazı şeylerin olmadığından hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu duygu ve soruların olması sorun değil.

Sorular, çevrenizdekiler, doktorunuz veya ebeniz, eşiniz, hemşirelerden öğrenilebilir. Ameliyatın neden gerekli olduğunu açıklayan açıklamalarda bulunun. Bu duyguların fiziksel iyileşme kadar üstesinden gelinmesi gerektiğinin farkına varmak önemlidir.

Bazı kadınlar sezaryenleri hakkında olumsuz hissetmezler ve bu da normalin bir parçası. Her iki şekilde de hissetmek ne doğru ne de yanlıştır, ancak çitin her bir tarafının geçerli olduğunu ve ne hissettiğinden bağımsız olarak bu anneyi desteklememiz gerektiğini hatırlamak önemlidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir