1. Anasayfa
 2. Cı-Bölümler

Bir Bölüm İçin Bir Doula Olmasının Yararları

Bir Bölüm İçin Bir Doula Olmasının Yararları
0

Sadece ABD’de sezaryen ameliyatı oranı sadece yüzde 33’ün altında. Bu, her üç kadından birinin neredeyse büyük bir ameliyatla doğum yapacağı anlamına geliyor. Bu ameliyat önceden planlanmış olabilir veya emek sırasında ortaya çıkmış veya çıkmamış olarak yapılabilir. Mesele şu ki, profesyonel iş gücü bir doula yardımı olarak destekliyor mu?

Makalede Neler Var?

Planlanmış Sezaryen Bölümlerinde Doula’nın Rolü

Bebeğinizin doğum tarihini C-bölümüyle doğmak üzere programlamanız gerekebilir. Bunun için ihtiyaç birçok nedenden ötürü olabilir. Eğer böyle doğarsanız, diğer insanlardan destek almaya ihtiyacınız olacak. Bir doula, bu desteği vermenize yardımcı olacak mükemmel kişi olabilir.

Bir doula (genellikle) doğum yaparken kadınlara ve ailelerine yardım etmek için eğitilmiş bir kadındır, doğumun vajinal veya C bölümü olup olmadığı.

 1. Bir doula, yaklaşmakta olan cerrahi doğumunuz için daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olmak için başka bir dizi el, göz ve kulak getirebilir. Sorularınıza cevap almanıza ve sezaryen için bir doğum planı hazırlamanıza yardımcı olabilir. Bazen doula’nız size sezaryen konusunda bir eğitim sınıfı sunarak size yardımcı olabilir.
 2. Ameliyattan önceki süreçte, doula’nız size prosedürleri açıklamaya yardımcı olabilir ve tıpkı normal bir emek ortamında yaptığınız gibi sorularınızı cevaplamanıza yardımcı olabilir. Doula, IV uygulaması veya hatta spinal veya epidural gibi ağrılı prosedürleri ameliyatınız için yönetmenize yardımcı olabilir.
 3. Ameliyathane içine (VEYA) girdikten sonra, doula bilginiz, bilmek istedikleriniz hakkında ayrıntılı bilgi vererek neler olup bittiğini bilmenize yardımcı olacaktır. Cerrahınız ve asistanlarınız ameliyat yapmakla meşgul. Hemşireler bebeğe oda hazırlıyorlar. Eşiniz veya eşiniz bebeği bekliyor ve eğer derinden cilde derhal temas sağlanamıyorsa, yakında bebeği selamlamak için daha sıcak olabilir. Doula’n senin yanında olacak. Arzu ederseniz, özellikle bebek doğduktan sonra fotoğraf çekebilir. Personelinize, eşinizin bebeğin cinsiyeti duyurmasına izin vermek veya doğum sırasında sessiz bir oda tutmasını sağlamak gibi, özel istekleriniz konusunda hatırlatma yapabilir.
 1. Bebeğiniz kreşe gitmek isterse, kocanız bebeğe gidebilir. Doula’n senin yanında kalacak. Ayrıca, siz ayrılırken bebekle ilgili güncellemeler almak için personel ile sizin aranızda bir irtibat kurabilir.
 2. Sezaryen hakkında hatırlanması gereken önemli bir nokta, bebeğin ilk birkaç dakika içinde doğmasıdır. Neredeyse bir saat süren prosedürün geri kalanı onarım. Kocanız bebekle ya da kreşle meşgulse, bu süre içinde yalnız kalırsınız. Çalıştığım annelerin bir kısmı, sadece bu dönemde bir doula yapmanın harika olduğunu ve korkmalarını önlediğini söyledi.
 3. Doğum sonrası dönemde, doula ameliyat sonrası konfor önlemleri önerebilir. Emzirme ile ilgili her türlü sorunuzda size veya bebeğinizin emzirme konusunda isteyebileceği özel yardımlarda size yardımcı olabilir. Doula’nız ayrıca personele doğum planınızı ve sahip olabileceğiniz özel ihtiyaçları hatırlatmakta yardımcı olabilir.

Ameliyathanede doulaya izin verilmese bile, bu listede hem bebeğinizin doğumundan önce, hem de bebeğinizin doğum günü ve sonrasında size ve eşinize yardımcı olmak için yapabileceği birçok şey var.

Planlanmamış Sezaryenlerde Bir Doulanın Rolü

İşgücünüz sırasında bir sezaryene ihtiyaç duymanız durumunda, doula sizin için yukarıdaki tüm hizmetleri sağlayabilecektir. Acil bir sezaryene sahipseniz, asıl ameliyat sırasında rolü ve diğer destek çalışanlarınızın rolü son derece sınırlı olabilir. Bununla birlikte, iyileşme ve doğum sonrası dönemlerde, yine bu işlevleri devam ettirebilecek.

Genel olarak, sezaryen, özellikle programlı sezaryen için bir doula kullanma fikri alışılmadık bir şey değildir. Birçok çift, cerrahi doğum sırasında bu ekstra eğitimli el setinin destekleyici ve bilgilendirici hizmetlerinden faydalandıklarını fark eder.

Cerrahi doğum konusundaki deneyimleri hakkında röportaj yaptığınız her bir dola ile konuştuğunuzdan emin olun. Bu ameliyat sırasında size nasıl yardımcı olabileceklerine inandıklarını açıklamalarını isteyin.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir