1. Anasayfa
  2. Cı-Bölümler

Sezaryen Adım Adım Prosedür

Sezaryen Adım Adım Prosedür
0

Sezaryen ameliyatı oranı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm doğumların üçte biri kadardır. İşte bir bölüm bölüm doğum adım adım resim deneme.

1

Makalede Neler Var?

Sezaryen Bölümü

Pregnant couple talks to obstetrician
Fotoğraf © StockByte / Getty Images

Sezaryen olma kararı, genellikle planlı veya programlı sezaryen denilen, doğumdan önce ortaya çıkabilir. Doğum öncesi sezaryeni programlamanın genel nedenleri, bir makat sunumunu, sezaryen sonrası vajinal doğumun (VBAC) önerilmediği veya istenmediği, plasenta previa vb. Bu, emeğin çok uzun sürdüğü, anne ya da bebeğin emeği iyi tolere etmediği ya da bebeğin malpozisyonda olduğu gibi ortaya çıkan diğer sorunların ortaya çıkması olabilir. Bu genellikle planlanmamış sezaryen olarak adlandırılır. Birkaç vakada, plasenta boşalması, şiddetli kanama vb. Durumlarda gerçek bir acil durum olacaktır.

2

Sezaryen Cerrahisi Başlıyor

İlk sezaryen insizyonu
Fotoğraf © Universal Görseller Grup / Getty Images

Anestezinizi, genellikle bir spinal veya epidural ve gerekli olan her şeyi aldıktan sonra, ameliyat için hazır olacaksınız. Anestezi, bazen 20-30 dakika, tamamlanması biraz sürebilir. Güçlü uyuşturma hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşecek. Bu fotoğrafta, annenin steril perdelerle kaplı olduğunu ve karnına ilk insizyonu yaptıklarında ameliyathanede olduğunu göreceksiniz.

Siz anestezinizi alırken, diğer hemşireler ve doktorlar odayı aletlerle ve bebek için ılıklığı hazırlarken oda meşgul olacak.

3

Çoklu Katman İnsizyonları

Sezaryende deri altı katmanlar
Fotoğraf © Universal Görseller Grup / Getty Images

Bebeğinize ulaşmadan önce cerrahınızın geçmesi gereken çok sayıda katman vardır. Ameliyatın başlangıcından itibaren bebeğinizin doğumuna kadar olan süre yaklaşık 5-10 dakikadır.

Doktor, her bir katmandan geçerken keskin aletler ve kör diseksiyonun bir kombinasyonunu kullanacaktır. Ayrıca, kanamaları önlemek için küçük kan damarlarını koterize etmek veya yakmak için kullanılan bir makine olarak ses çıkarma seslerini duyabilirsiniz. Bazen garip kokular vardır.

4

Amniyotik Sıvıları Emme

Bir bölüm sırasında Amniyotik Sıvının emilmesi
Fotoğraf © Universal Görseller Grup / Getty Images

Doktor uterusa ulaştığında, emme işlemini de duyarsınız. Uterusu kestikten sonra, doktorun elleri veya forseps veya vakum çıkarıcı gibi aletler için rahimde biraz daha yer açmak için amniyon sıvısı emilir.

5

Bebeğin Başı Doğuyor

Bebeğin kafası sezaryen ile doğar.
Fotoğraf © Universal Görseller Grup / Getty Images

Bebeğiniz genellikle leğen kemiği ile meşgul, genellikle baş aşağı, fakat belki de önce arkada veya arkada. Hangi parçaya girdiyse, pelvis doktorlar tarafından kaldırılacaktır. Bu noktada baskı hissedebilirsiniz ve bazı kadınlar bu yoğun, ancak kısa sürede bulantı hissettiğini bildirir.

Bebeğin kafası doğdu! Baş dışarı çıktığında doktorunuz bebeğin burnunu ve ağzını sıvılar için emecektir. Vajinal bir doğumda, bunlar emek süreci tarafından sıkılır. Sezaryen doğumunda bebeğin bu sıvılardan kurtulmak için ek yardıma ihtiyacı var. Mekonyum varsa, fazladan emme gerekebilir.

6

Bebeğin Başını ve Omuzlarını Yerinden Çıkarma

Sezaryen sırasında omuzları çıkarmak
Fotoğraf © Universal Görseller Grup / Getty Images

Cerrahın bebeği doğması için ileri geri manevra yapması gerekecektir. Bu kıpırdama hissedebilirsiniz. Bebeğiniz iyi emildiğinde, doktor vücudun geri kalanının doğmasına yardım etmeye başlayacaktır. Göbek kordonu dolanması veya vücut doğduğunda diğer komplikasyonları kontrol eder. Asistan cerrahın ayrıca doğumda yardımcı olması için fundus karnınızın üst tarafına bastırmasını sağlayabilirsiniz.

7

Bebeğin Vücudu Doğdu

Sezaryen ile bebek doğuyor
Fotoğraf © Universal Görseller Grup / Getty Images

Beklediğiniz an – bebeğinizin doğumu! Ameliyatınıza başlamasından bu yana yaklaşık 5-10 dakika oldu. Bebeğiniz tipik olarak size bebeği göstermek için örtü üzerinde kısaca tutulur ve daha sonra ameliyathane kurulumuna bağlı olarak bir hemşire veya neonatolog tarafından yakındaki bir ısıtıcıya götürülür. Önceden planlamanızla birlikte, ameliyatı bitirirken derhal bebeğinizle cilde cilt olmak isteyebilirsiniz.

Bebeğiniz daha sıcaksa, ameliyatla aynı odada kalırsınız. Burada, amniyotik sıvının temizlenmesine yardımcı olmalarını sağlamak için bebeğiniz tekrar emilecektir. Bebeğiniz ayrıca tartma, ölçme, K vitamini vb. Gibi temel bakımlara sahip olabilir.

Ameliyat sırasında uterusun ve kesilen tabakaların tamirinin ameliyatın bitiminden önce tamamlanması gerekir. Cerrahinin bu kısmında plasenta da doktorunuz tarafından çıkartılıp muayene edilecektir. Bu sezaryen bölümünün en uzun kısmı olup, toplamın tamamlanması yaklaşık 45-60 dakika sürer. Bu süre zarfında genellikle bebeğinizi emzirmek veya bekletmek için yanınıza alabilirsiniz. Bebeğinizi tutamazsanız, destek görevlinizin bebeği yüzünüze yakın tutması da mümkün olabilir.

8

Sezaryen Sonrası Yara Bakımı

Sezaryen sonrası zımba ve yara bakımı
Fotoğraf © Universal Görseller Grup / Getty Images

Her şey cerrahi olarak bittikten sonra, cerrahınız kesip kesecek (dikecek) veya kesecek şekilde zımbalayacaktır. Bir bandaj ile kaplı olacak. Ameliyat sonrası bölgede, yaşamsal belirtilerinizin sabit kaldığından ve çok fazla kanama olmadığından emin olmak için en az bir saat izleneceksiniz, ancak herkes iyileşen rahimden vajinal olarak kanıyor. Daha sonra doğum odanıza götürüleceksiniz. Orada kalışınızın kalanını harcarsınız, ki bu genellikle dört gündür.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir