1. Anasayfa
 2. Cı-Bölümler

C-Bölüm İzleri Hakkında 10 Genel Soru

C-Bölüm İzleri Hakkında 10 Genel Soru
0

Sezaryen için bir kesi gerekir ve bu bir yara izi oluşturur. Tıbbi ekibiniz, komplikasyon risklerini azaltmak için iyileşme aşamalarında insizyonunuza nasıl bakmanız gerektiği konusunda talimatlar verecektir. Ne olacağını ve tahrişi önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

1

Makalede Neler Var?

Ne Tür Karın İnsizyonu Kullanılacak?

Cesarean scar with staples and baby

Westend61 / Getty Images

Doktorunuza ne tür abdominal insizyonun kullanılacağını sorabilirsiniz, bu da hangi skar tipini belirler. Yatay veya bikini insizyonu ( Pfannenstiel insizyonu) en yaygın kullanılan türdür. Kasık kıllarının tepesinde veya saç çizgisinin hemen üzerinde yapılır. Bu, iyileşdikten sonra çok daha kozmetik olarak çekici bir yara izi sağlar. Ayrıca, daha az kanama ve C-bölümünden sonra vajinal doğumunuz varsa skar yarılma riski daha düşüktür.

Dikey insizyonlar çok nadirdir, ancak kullanılan orijinal insizyon tipiydi ve bu nedenle bazen klasik insizyonlar denir. Tıbbi olarak, bu tür insizyon dikey orta hat olarak bilinir. Sadece aşırı koşullarda kullanılır.

2

Ne Tip Uterin İnsizyonu Kullanılır?

İçeride rahimdeki yara, karnınızdaki yaraya benzeyebilir. Yukarı ve aşağı (klasik) veya yatay (bikini) gidebilir. Ayrıca sezaryen sonrası (VBAC) vajinal doğum olarak bilinen sonraki doğumlarda vajinal doğum için iyi bir aday olup olmadığınızı da belirler.

En yaygın uterus insizyonu uterusun alt kısmında yatay bir insizyondur (düşük flep transvers insizyonu). Erken doğmuş bir bebeğin olması, garip bir pozisyonda veya acil bir tıbbi durum olması, farklı bir insizyon gerektirebilir. Sonraki gebeliklerde vajinal doğum, insizyonunuzun uzatılması durumunda olduğu gibi, bazı insizyonlarla daha fazla risk altında olabilir.

3

İnsizyonumu Kapatmak İçin Hangi Malzemeler Kullanılacak?

İnsizyonunuzu kapatmak için kullanılan malzemeler, vücut tipiniz ve doktorunuzun tercihi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Doktorunuz şunları kullanabilir:

 • Zımba teli
 • Dikişler (dikişler)
 • Steri şeritler (özel bant)
 • Tutkal
 • kombinasyon

Zımba gibi bazı kapatma malzemeleri geçici olarak kullanılır ve belli bir süre sonra kaldırılır. Bu, uygulayıcınızın tercihine ve nasıl iyileşdiğinize bağlıdır.

4

İnsizyonumda Ağrı Varsa Ne Yapmalıyım?

Ameliyattan sonra erken günlerde ağrı yaygındır. Doktorunuz uygun olduğunda ağrı kesici ilaç kullanacaktır. Kesi ile komplikasyonları olduğunu gösteren bazı uyarı işaretleri vardır. Kızarıklık, şişme, aşırı ağrı veya kötüleşen ağrı varsa doktorunuza danışmalısınız. Kesiden sızan bir şey varsa hemen aramalısınız. Bunlar, acil bakım gerektiren enfeksiyon belirtileri olabilir. Günün saati ne olursa olsun, uygulayıcınızı arayın.

5

Kesişim Skarım Kaşıntıya Normal mi?

İyileşme sürecinde kaşıntı hissetmek normaldir. Enfeksiyonu önlemek istediğinizde, çizilmeye dikkat edin. Eğer hem kaşıntı hem de uyuşukluk varsa, kaşınmadan kendinize zarar vermek mümkündür. Bazı anneler yaralarının üstünde sıkıca bir şey tutmanın kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olabileceğini fark eder.

Kaşıntı, kasık kıllarının ameliyattan hemen önce traş olması durumunda yeniden uzamasına da neden olabilir. Eğer kasık kıllarınız yeniden uzadıktan sonra hala kaşıntınız varsa, sadece iyileşmesi olabilir.

6

Sezaryen Skarım Tahriş Olursa Ne Yapmalıyım?

C-kesit insizyon alanınızı temiz ve kuru tuttuğunuzdan emin olun. Kesiyi asabilen cilt rafları nedeniyle alanı kuru tutmakta sorun yaşıyorsanız, bölge tamamen iyileştiğinde doktorunuza mısır nişastası gibi bir şey kullanmasını isteyin. Gazlı bez veya pamuk da kullanabilirsiniz. Banyodan sonra cildinizi iyice kurutduğunuzdan emin olun.

Birkaç ay boyunca, doğrudan C-bölümünüzdeki yara izinin üzerine oturan giysilerden uzak durmaya çalışın. Doku iyileştikçe eski gardırobunuzu takmayı deneyebilir ve onunla bir probleminiz olmayabilir.

7

Uyuşmuş Sezaryen Skarının Olması Normal mi?

Kesi etrafındaki uyuşukluk komplikasyon değil, endişe verici olabilir. Bazı anneler, C kesit izlerinin çevresinde veya çevresinde bir şey hissetmediklerini bildirmiştir. Bazıları için bu geçici bir sansasyon eksikliğidir; diğerleri için kalıcıdır. Bununla ilgili sorularınız varsa veya sizi ilgilendiriyorsa, bunu doktorunuza bildirin.

8

Skarım Neye benzeyecek?

İyileşmiş, kesitli bir yara izi 4 ila 6 inç uzunluğundadır, ancak bu uzunluk insizyonun yerleştirilmesi ve bebeğinizi doğum için gerekli alan nedeniyle değişebilir. Kızarıklık da zamanla azalır.

Vücudunuzun nasıl iyileşdiğine bağlı olarak, yara iziniz düz veya kabarık olabilir. Vücudunuz iyileşme sürecinde aşırı yüklenmeye başlarsa, hipertrofik bir skar olarak bilinen daha kalın bir skarınız olabilir. Bu skar tipi, cerrahınızın başlangıçta kesilmiş tam yerinde durur, keloid skarın aksine, orijinal insizyondan daha kalın ve uzayabilir.

9

Bir İnsizyonun İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Kesit izi alanının yavaşça değiştiğini fark edeceksiniz, bu nedenle yavaşça farkı günlük olarak fark edemeyebilirsiniz. İyileşme sürecinin zaman içinde nasıl göründüğünü görmek için fotoğraf çekebilirsiniz. Başlangıçta, iyileşme süreci oldukça hızlıdır ve günlük değişiklikler fark edilebilir, ancak bundan sonra ince değişiklikleri fark edilemez olarak bulamayabilirsiniz.

C-kesit skarının iyileşmesi için geçen süre kadından kadına değişir. Bazen iyileşmeyi yavaşlatan veya engelleyen, kötü beslenme, enfeksiyon vb. Gibi hususlar olabilir. Sağlıklı ve iyi beslenmek vücudunuzun işini yapmasına yardımcı olur.

10

Kozmetik Düzeltmeler Var Mı?

Kesi olan herkesin bir çeşit yara izi olacaktır. Ameliyattan sonra nasıl göründüğü, aşağıdakiler dahil birçok faktöre bağlı olacaktır:

 • Ne zaman önce C-bölümün vardı?
 • Yapılan kesi tipi
 • Aynı alanda kaç tane insizyon yapıldı
 • Cerrahınızın yaptığı onarım türü
 • Kullanılan malzemeler (steri şeritler, sütürler, yapıştırıcılar veya zımbalar)
 • Vücudun nasıl iyileşti
 • Cildinizin bütünlüğü
 • Vücudunuzun yara izi verme eğilimi

Yara iziniz iyileştiğinde ve genellikle ailenize eklemeyi bitirdikten sonra uzun vadeli kozmetik çözümlere bakabilirsiniz. Bu reçete veya tıbbi seçenekler için plastik cerrah veya dermatolog bir gezi içerebilir.

Ayrıca, silikon şeritleri gibi bazı tezgah üstü ürünler veya uygulayıcınız tarafından önerilen diğer ürünler kullanarak yara izinin belirginliğini en aza indirmeyi deneyebilirsiniz. Skar dokusuna verilen zararı en aza indirmek için güneş ışığına en az bir yıl maruz kalmamalısınız. Bazı pratisyenler ayrıca özel olarak eğitilmiş masaj terapistleri tarafından masaj önerilmektedir.

İlk iyileşme süresi sona erdikten sonra, skarınızdan gerçekten mutsuzsanız, görünümünü en aza indirecek bazı seçenekler vardır. Bu, steroid enjeksiyonları gibi ilaçları içerebilir. Ağır vakalarda, fazla görülmeyen skar dokusunu almaya çalışmak için revizyon yaptırabilirsiniz, ancak bu yaygın değildir.

Skar revizyonu genellikle ilk ameliyatınızdan en az birkaç ay sonra yapılır. Sigorta kapsamında olan veya edilmeyen cerrahi bir prosedürdür, ancak skar dokusunu kesmeyi ve umarım daha estetik olarak daha hoş bir şey yaratacak yeni bir skar yaratmayı içerir.

Skar etrafındaki steroid enjeksiyonları, hipertrofik veya keloid skar oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için ameliyattan hemen sonra başlatılabilir. Sigorta kapsamında olabilir, ancak bu sizin teminatınıza bağlı olacaktır. Enjeksiyonun, yara izinize bağlı olarak altı aya kadar aylık olarak verilmesi gerekebilir.

Lazer tedavisi başka bir seçenektir, ancak skarı tamamen çıkarmaz. Bu cepten harcama, birden fazla seans alır ve daha az sert ve daha az renklendirilmiş bir yara izi ile sonuçlanır. Bu tedavi, ilk iyileşmeden kısa bir süre sonra başlatılabilir.

En yoğun seçenek, genellikle bir mide tutam olarak bilinen bir karın onarımı olacaktır. Bu, C-bölümü yara izini keser, ancak bölgedeki ilave deri ve yağları da keser. Bir mide sıkışmasından kaynaklanan yara izi daha büyük olabilir, bu yüzden işlemi yapmadan önce iyi bilgilendirilmiş olduğunuzdan emin olun.

EniyiAile’de Bir Kelime

Eğer endişeliyseniz veya sorularınız varsa, bunları doktorunuza getirmelisiniz. Yara iziniz kırmızıysa veya akıntısı varsa veya ateşiniz varsa hemen doktorunuzu arayın. İstediğiniz iyileştirici sonuçları almak için doktorunuzla birlikte çalışın.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir