1. Anasayfa
 2. Yıllar boyunca

15 Yaşındaki Çocuk Gelişimi Kilometre Taşları

15 Yaşındaki Çocuk Gelişimi Kilometre Taşları
0

15 ile 18 yaşları arasındakiler, çocuğunuzun olgunlaşmasına ve sorumlu bir yetişkin olmak için ihtiyaç duyduğu becerileri edinmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, 15 yaşındaki çocuğunuzun dünyayı ele geçirmeye hazır olduğunu düşünmesi iyi bir şans. Ve zaten her şeyi bildiği konusunda ısrar edebilir. Her şeyi bilen bir isyanla ilgili tavır, 15 yaşındaki çocuklar için geçerli olabilir.

Gençlerinizin gelişimini anlamak, ergenlik döneminde başarılı ebeveynlik için etkili olabilir.

15 year old child development milestones
Çizim Emily Roberts, Verywell tarafından

Makalede Neler Var?

Fiziksel Geliştirme

Çoğu kız 15 yaşına kadar tam boylarına ulaştı. Birçoğu görünüşleri, özellikle de kiloları konusunda güvensiz. Lise kızlarının neredeyse yarısı kilo vermek için diyet yapıyor.

Onbeş yaşındaki erkekler bir iki yıl daha büyümeye devam edebilir. Genellikle, bu yaşlarda, sesleri daha da derinleşir ve yüz kılları büyümeye başlayabilirler. Bu yaşta hızla kas kazanırlar.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Erkek çocuklarının sesleri daha da derinleşiyor
 • Erkekler yüz kıllarına başlar
 • Kızlar tam boylarına ulaştı

Ebeveynlik İpucu

Kendinizi yeme bozuklukları ve diğer zihinsel sağlık sorunlarının belirtileri ve semptomları hakkında bilgilendirin. Çocuğunuzun yeme bozukluğu, beden imajı sorunları veya akıl hastalığı olduğundan şüpheleniyorsanız profesyonel yardım alın.

Duygusal gelişme

15 yaşındayken, gençler kendi başlarına yaşamanın nasıl bir şey olduğunu düşünmeye başlarlar. Bazı gençler kolej hayal ederken, diğerleri kendi apartman dairesini almayı düşünüyor olabilir.

15 yaşındaki çocuğunuz notlar, ilişkiler ve diğer gençlik sorunları hakkında stresli olabilir. Ve görünüşüyle çok ilgili olabilir.

Gençlerin çoğu, 15 yaş civarında ebeveynleriyle daha az çatışma yaşamaya başlar, ebeveynlerinden daha fazla bağımsızlık gösterirken, ayrıcalıkların davranışlarına bağlı olduğu durumlarda kurallara daha fazla saygı gösterirler.

Birçok 15 yaşındaki çocuk, oldukça fazla stresle uğraşıyor. Bazıları akademik olarak mücadele ederken, bazıları romantik meselelerle ve hatta belki de ilk cinsel deneyimlerini ele almaktadır.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Ebeveynlerle daha az çatışma yaşayın
 • Ebeveynlerden bağımsızlığını arttırdığını göster
 • Daha büyük duygusal düzenleme becerilerini sergilemek

Ebeveynlik İpucu

Gençlerinizin ayrıcalıklarını sorumlu olma yeteneğine bağlı olarak ayarlayın. Ona daha fazla bağımsızlık sağlayabileceğini göstererek özgürlük kazanabileceğini söyle.

Sosyal Gelişim

Arkadaşlar, 15 yaşındakiler için çok önemlidir. Ve çocuğunuzun kiminle zaman geçirdiğini bilmek önemlidir, çünkü genellikle akranlarının ne yaptığını temel alarak farklı kişilere ve etkinliklere denerler.

15 yaşına gelince, birçok genç romantik ilişkilere büyük ilgi duyuyor. Bazı ilişkiler çoğunlukla sosyal medya ya da kısa mesaj üzerinde gelişebilirken, diğerleri romantik ilgileri ile çok fazla zaman geçirmek isteyeceklerdir.

15 yaşındaki çocukların çoğu cinselliklerinin farkında ve cinsel aktiviteye tomurcuklanan bir ilgi gösteriyor.

Çocuğunuz kendi odasında çok fazla zaman geçirmek istiyorsa, endişe etmeyin. Akıl sağlığı sorunlarına dair uyarı işaretleri görmüyorsanız, mahremiyet arzusunun artması normal olabilir.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Romantik ilişkilere ilgi duy
 • Daha yakın ilişkiler kurmak ve geliştirmek için daha derin bir kapasiteye sahip olmak
 • Akran baskısı ile mücadele edebilir

Ebeveynlik İpuçları

Bu yaşta, çoğu genç hala akranlarıyla ve arkadaşlarının romantik çıkarlarıyla sağlıklı ilişkileri sürdürmek için biraz mücadele ediyor. Çocuğunuzun sağlıklı insanlarla takıldığından ve net tanışma kuralları belirlediğinden emin olun.

Bilişsel Gelişim

Gençlerin bu aşamada tartışmacı olmaları normaldir. Ne derseniz deyin, gençiniz ters bakış açısını tartışmak isteyebilir. Bu, sizin gençliğinizin bağımsızlığını öne sürmenin ve bakış açılarını başka bir açıdan görebildiğini göstermenin yoludur.

Birçok genç bu süre zarfında gelecekleri hakkında daha fazla düşünmeye başlar. Genellikle potansiyel kariyer isteklerini veya üniversite planlarını belirlemeye başlayabilirler.

15 yaşındaki çocukların çoğu, doğru ya da yanlış olanı da dahil olmak üzere kendi seçtikleri için sebepler verebilir.

Konuşma dili

Bu yaştaki bazı gençler, bütün gün okulda görmelerine rağmen bütün akşam arkadaşlarıyla konuşabilir. Ancak ebeveynleri tarafından günleri hakkında soru sorulduğunda, söyleyecek çok şeyleri olmayabilir.

15 yaşındaki çocukların çoğu kısa mesaj ve sosyal medya aracılığıyla iletişim kurmayı tercih ediyor. Blog yazmayı veya yazmayı, kendilerini ifade etmenin yararlı bir yolu olarak bulabilirler.

Okuma ve sosyal deneyimler bir gencin dilinde ve kelime bilgisinde büyük rol oynar.

15 yaşındaki çoğu çocuk yetişkin benzeri bir şekilde iletişim kurabilir ve uygun konuşmalar yapabilir. Daha fazla ilgili öyküler anlatıyorlar ve daha karmaşık iletişim becerilerini kullanabiliyorlar.

Oyun

15 yaşındaki çocukların çoğu, zevk aldıkları özel ilgi alanlarına veya hobilerine sahiptir. Video oyunları, spor, müzik veya filmler gibi olsalar da, onlara zevk veren aktiviteleri belirleyebilirler.

Bazıları yalnız kalmaktan memnun olsalar da, genellikle arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi tercih ederler. Birlikte geçirdikleri zamanlar birlikte video oyunları oynamaktan sinemaya gitmek arasında değişebilir.

Anahtar Kilometre Taşları

 • Gelecekleri hakkında daha fazla endişe göster
 • Daha tanımlanmış çalışma alışkanlıklarını sergilemek
 • Seçimlerinin sebeplerini daha iyi açıklayabilmek

Ebeveynlik İpucu

Gençlerinizin aktivitelerine ilgi gösterin. En sevdiği video oyunları hakkında bilgi edinmek veya sevdiği spor hakkında konuşmak için gençliğinize adım atın. Çocuğunuz, sevdiği şeyleri öğrenmeye olan ilginizi takdir edecektir.

Diğer Kilometre Taşları

Pek çok genç için 15, sürücü eğitimine girme yaşıdır. Bir öğrencinin izni almak çok önemli olabilir. Ve elbette, bu büyük bir sorumluluktur.

Çocuğunuzun araç kullanmasına izin vermeden önce yolun kurallarını yerine getirmeye hazır olduğundan emin olun. Ev işleri veya ev ödevleri konusunda sorumluluk alamıyorsa, araba kullanma sorumluluğunu henüz üstlenemediğini size gösteriyor olabilir.

15 yaşındakilerin hepsi araba kullanmaya hazır değil. Bu nedenle, çocuğunuzun direksiyon başında olacak kadar duygusal ve sosyal olarak olgun olup olmadığını dikkatlice düşünün.

Ne Zaman İlgili Olmalı

Çocuğunuzun ruh halindeki veya davranışındaki değişikliklere dikkat edin. Uyumakta güçlük çekmek, okula devam etmeyi reddetmek, iştahta değişiklikler veya aktivitelere ilgisiz kalmak zihinsel bir sağlık sorununun belirtileri olabilir.

Çocuğunuza onun ruh hali hakkında konuşun. Özellikle üzgün veya depresyonda görünüyorsa, intihar düşünceleri yaşadığını sorun. İntiharı düşündüğünü söylerse, ona değer verdiğini ve profesyonel yardım alacağını bilsin.

Çocuğunuzun gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun. Çocuğunuzun doktoru endişeleri varsa, çocuğunuz daha ileri değerlendirme için bir zihinsel sağlık sağlayıcısına sevk edilebilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Onbeş gençler için büyük bir yıl olabilir. Çocuğunuzun 15. doğum günü ile 16. doğum günü arasında büyük bir fark görebilirsiniz.

Ve gerçek dünyanın zorluklarına hazır olmadığını düşünürken, onu liseden sonra hayata hazırlamak için iki yılınız olduğunu unutmayın. Gördüğünüz beceri eksikliklerine ve yetişkin yaşamında kendisine iyi hizmet edecek stratejilerini proaktif olarak öğretin.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir