1. Anasayfa
  2. Çocuk yetiştirme

Ebeveynlik Dersi Almalı mıyım?

Ebeveynlik Dersi Almalı mıyım?
0

Ebeveynlik sınıflarının amacı, ebeveynlerin çocuklarına daha fazla bağlı, katılımlı ve odaklanmış hissetmelerine yardımcı olmaktır. Ebeveynlik sınıfları, çocukların nasıl yetiştirileceği konusunda tavsiyeler, stratejiler ve araçlar sağlar ve ebeveynlere, benzer sorunları yaşayan ebeveynlerle fikirlerini ve endişelerini paylaşma fırsatı sunar. Bu sınıflar ebeveynleri bebeklerine, küçük çocuklarına ve gençlerine nasıl bakacakları konusunda eğitir. Ebeveynler, ebeveynlik kararlarında daha fazla güven duydukları ve daha fazla desteklendiklerini hisseden sınıflardan uzaklaşırlar. Ek olarak, birçok farklı ebeveynlik sınıfı türü vardır, bu nedenle durumunuz ne olursa olsun, ihtiyaçlarınıza uygun bir ebeveynlik sınıfı olabilir.

Makalede Neler Var?

Ebeveynleri Beklemek

İlk kez ebeveyn olarak, bir çocuğu dünyaya sokma konusunda endişeli olmak normaldir. Hem heyecan verici hem de korkutucu bir deneyim. Birçok anne baba, doğum ve yenidoğan bebek sınıflarını alarak endişelerini hafifletmektedir. Doğum sınıfları doğum ve doğum, doğum sırasındaki başa çıkma stratejileri, epidural ve ağrı kesici ilaçlar, tıbbi prosedürler ve doğum sırasındaki ve iyileşme süresi boyunca hastanede veya doğum merkezinde neler beklenebileceği gibi konuları tartışır.

Aynı şemsiyenin altında, ebeveynlere yenidoğan yetiştirmenin temellerini öğreten bebek bakım sınıfları vardır. Bu konular, bebeğinizi rahatlatmak için beslenme, uyumak, banyo yapmak ve öğrenmek olabilir. Bekleyen ve yeni ebeveynler ayrıca acil durumlarda ne yapılacağını öğrenmek için CPR ve güvenlik sınıflarını da alırlar.

Yeni Ebeveyn ve Bebek Sınıfları

Bebek doğduktan sonra, yeni anne ve destek ve rehberlik sunan yeni baba sınıfları vardır. Bu sınıflar aynı zamanda bölgenizde sizinkiyle aynı yaşta çocuğu olan yeni arkadaşlar edinmenin iyi bir yoludur. Pek çok anne ayrıca, bebeklerine bakma becerilerini öğrenmelerine yardımcı olmak için emzirme dersleri alır. Hareket, müzik, masaj ve karın süresi boyunca bebeklerin doğal gelişimini desteklemek için tasarlanmış bebek gelişimini destekleyen sınıflar da vardır. Bu sınıflar bir ebeveynlik sınıfı ile bir bebek sınıfı arasında bir karışımdır.

Belirli Gruplar İçin Sınıflar

Ebeveynler için çocukları yetenekli, gecikmeli veya gelişimsel veya tıbbi sorunları olan özel sınıflar vardır. Bu sınıflar, stratejileri ve kaynakları sağlar ve ailelerinin karşılaştığı sorunları yönetmek için destek sunar. Ebeveynler için çocukları evlat edinen veya besleyen gruplar var.

Boşanmış olan ebeveynlere eş-ebeveynlik becerilerini öğreten sınıflar da vardır. Bu sınıflar mahkeme sistemi tarafından zorunlu tutulabilir. Sınıf gerekli olmasa bile, birlikte ebeveynlik sınıfları önemlidir, böylece ebeveynler çocukların ihtiyaçlarına nasıl odaklanacaklarını öğrenebilir ve ebeveyn gereksinimlerinin boşanmanın merkezi haline gelmesine izin vermeyebilir. Başka bir sınıf grubu, pozitif ebeveynlik, ek ebeveynlik ve aktif ebeveynlik sınıfları gibi ebeveynlik stiline veya felsefesine dayanır. Bu sınıflar ebeveynlik “teorisine” dayanmaktadır ve kitaplara veya videolara dayanan bilgi ve pratik ipuçları verilecektir.

Çocuk Gelişimi ve Davranış Sınıfları

Çocuk gelişim aşamalarını ve 0 ila 5 yaş arasında ortaya çıkan sorunları anlama konusunda uyarlanmış birçok sınıf vardır. Bazı sınıflar gelişim aşamaları ve yürümeye başlayan sinir krizi, güç mücadeleleri, lazımlık eğitimi, uyku sorunları, kardeş rekabetleri ve diğer davranışlarla nasıl başa çıkılacağı hakkında bilgi sağlar kaygılar. Her yaş grubundaki çocuğu olan ebeveynler için çocuk gelişimi dersleri verilir, sonuçta bir gencin yetiştirilmesi, bir yürümeye başlayan çocuk yetiştirmek kadar zor.

Ebeveynlik Sınıfı Nerede Alınır?

Ebeveynlik sınıfları, hastaneler, ana okulları, çocuk doktorlarının ofisleri, sosyal hizmet tesisleri ve Internet gibi birçok farklı yerde sunulmaktadır. Doğum sınıfı, bebek bakımı sınıfları ve yeni anne desteği için jinekoloğunuzdan öneriler isteyin.

Ebeveynlik sınıfları ücrete tabi değildir ve yüzlerce dolara kadar değişmektedir. Doğum, işgücü ve doğum ve bebek sınıfları, özellikle şehirlerde en pahalı olanıdır. Seri sınıf olarak yapılandırılmış ebeveynlik sınıfları, bir kerelik sınıftan daha maliyetlidir.

Ebeveynlik sınıfına çok benzeyen ancak biraz farklı bir biçimde sunulan bir şey, çevrimiçi ebeveynlik konferansıdır. Çevrimiçi ebeveynlik sınıflarının veya konferanslarının yararı, ebeveynlerin evlerinin rahatından ve kendi programlarından dinleyebilmeleridir. Bazı çevrimiçi ebeveynlik kursları ücretsiz olabilir, ancak daha sonra boş zamanlarında dinlemek için kayıtları satın alabilirsiniz. Bir sınıfa katılma yeteneğiniz yoksa, bazen evden sorular sorabilmek için canlı bir web seminerine veya Facebook Live etkinliğine katılabilirsiniz.

EniyiAile’de Bir Kelime

Ebeveynlik sınıfları güveninizi arttırmanın, yeni beceriler ve stratejiler edinmenin, çocuğunuzun gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinmenin ve çocuğunuzla ve eşinizle ilişkinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Her ailenin ihtiyacına uygun bir ebeveynlik sınıfı vardır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir