1. Anasayfa
 2. Çocuk yetiştirme

42 Çocuklar İçin Konuşma Başlatıcı

42 Çocuklar İçin Konuşma Başlatıcı
0

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın bazen elinizin arkasından hoşlandığını bildiğinizi hissedebilirsiniz. Yemek yemeyi reddettikleri yiyecekleri ve yutmuş olanları biliyorsun. Üzgün olduklarında yaptıkları yüzleri ve çok mutlu olduklarında yaptıkları ünlemleri bilirsiniz. Kısacası, bunlar tüm dünyada en yakın olduğunuz varlıklardır.

Ancak, çocuklar da dahil olmak üzere insanlar sürekli olarak yeni tercihler, korkular, düşünceler ve duygular değiştiriyor ve geliştiriyorlar. Bu nedenle, çocuklarınızı tanımak istediğiniz kadar tanımaya devam etmek için, konuşmaları başlatmak için sorular sormaya devam etmeniz gerekir.

“Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” Gibi basit bir soru çok fazla fikir vermeyebilir gibi görünüyor, ancak konuyla ilgili bir tartışmayı teşvik etmeye devam ederseniz, ne öğrenebileceğinize şaşırmış olabilirsiniz. .

Bu konuşma başlatıcıları, çocuğunuz için minnettarlık, hayal gücü, empati ve güven gibi önemli olduğunu düşündüğünüz özelliklerin geliştirilmesine bile yardımcı olabilir.

Bu soruları arabadayken, yemek masasında ya da bütün aile konuşmaya odaklanabileceğinde başka bir yerde toplayın. Hatta ondan küçük bir oyun bile yapabilirsiniz – soruları yazdırın, kesin, böylece her bir kağıt şeridi üzerinde olsun ve bir çocuğun her gece tartışması için bir veya iki soru seçmesini sağlayın.

Makalede Neler Var?

Çocuğunuzu Daha İyi Tanımak için Konuşma Başlayanlar

Çocuğunuzun hayalleri, duyguları ve değerleri hakkında özel sorular sormak, yetiştirdiğiniz birey hakkında size iyi bir fikir verebilir. Çocuğunuzla birlikte çalışmak istediğiniz şeyler hakkında ipucu verebilir ya da sohbeti çocuğunuzun böyle harika bir insana doğru büyüdüğü konusunda şaşkınlık hissi bırakabilirsiniz.

İşte çocuğunuzu daha derin bir şekilde tanımanıza yardımcı olabilecek bazı konuşmalar:

 1. En iyi arkadaşın kim ve neden?
 2. Arkadaşlarda hangi özellikleri ararsınız?
 3. Bir insanın sahip olabileceği en önemli kalitenin ne olduğunu düşünüyorsunuz?
 4. Bugünlerde okuldaki diğer çocukların nasıl giyindiği hakkında ne düşünüyorsun?
 5. En utanç verici anın nedir?

Aile İlişkilerini Geliştirmeye Yönelik Konuşma Başlatıcıları

Çocuğunuz için ailenin önemli bir üyesi gibi hissetmesi önemlidir. Çocuğunuzun ailenizin bir parçası olmak hakkında ne düşündüğü hakkında bir fikir edinmek ilginç olabilir.

Çocuklar büyüdükçe, sık sık arkadaşlarının ailelerine veya ailelerine televizyonda bakarlar ve farklı bir ortamda yetiştirilmelerinin nasıl olacağını merak ederler. Bu nedenle, aileniz hakkında ne düşündükleri hakkında fikirlerini duymaları ve farklı olabileceklerini düşündüklerini duymak göz açıcı olabilir.

Duyması biraz zor olabilecek şeyleri tartışmak veya savunmak yerine, sadece çocuğunuzun düşünme biçimine neyin ilham verdiğiyle ilgili bazı sorular sorun.

Elbette, çocuğunuzun kendiniz veya aileniz için takdir ettiği bazı şeyleri duymaktan da onur duyabilirsiniz. İşte aileniz hakkında ilginç konuşmaları başlatan bazı sorular:

 1. Ailemizle ilgili en sevdiğin şey nedir?
 2. En sevdiğiniz aile geleneği nedir?
 3. Size öğrettiğimiz en önemli şeyler nelerdir?
 4. Ailemizdeki disiplinin ve sonuçların adil olduğunu düşünüyor musunuz?
 5. Üç aile kuralı kurabilseydin, ne olurdu?
 6. İyi bir ebeveynin en önemli özellikleri nelerdir?
 7. Bir aile olarak daha fazlasını ne yapmalıyız?
 8. Kardeşleriniz hakkında en çok neyi seviyorsunuz?

Görüşme Artırmaya Yardımcı Olacak Konuşma Başlatıcıları

Geliştirilmiş fiziksel sağlıktan daha iyi ilişkilere kadar, çalışmalar tutarlı bir şekilde minnettarlığın birçok faydası olduğunu göstermektedir. Ancak bugünün dünyasında minnettar bir çocuk yetiştirmek karmaşık olabilir. Çocukların çoğu, ihtiyaç duydukları şeylerden daha fazlasına sahiptir ve kolaylıkla kabul edilebilir – okula gitme fırsatı gibi – kolayca kabul edilebilir.

Minnettarlığı arttıran sorular sormak – ve çocuğunuzun parlak tarafa bakmasına yardımcı olmayı alışkanlık haline getirmek – sahip olduğu her şey için minnettar olan bir çocuğu büyütmenin anahtarı olabilir. Minnettarlığı artırabilen bazı konuşmalar başlayanlar:

 1. Bugün için minnettar hissettiğin bazı şeyler neler?
 2. İhtiyacınız olmayan şeyler neler, ama sahip olduğunuza gerçekten sevindiniz mi?
 3. Şikayet edilmesi kolay bazı şeyler nelerdir, ancak sahip olduğumuz için gerçekten şanslıyız? Örneğin yağmurlu günler bahçelerin büyümesine yardımcı olur ve hayvanlara içmeleri için su verir.
 4. Yapmanız gereken, başkalarının yapamayacağı veya yapmasına izin verilmeyen şeyler nelerdir?
 5. Çocukken sahip olmadığım, sahip olduğun için mutlu olduğun şeyler nelerdir?

Hayal Gücü Geliştirmeye Yardımcı olmak için Konuşma Başlatıcıları

Çocuklar oyundan çıkmış gibi davrandıktan sonra, hayal gücü kullanımları düşebilir. Ancak, birkaç basit soru ile yaratıcılıklarını arttırmaya yardımcı olabilirsiniz.

İşte çocuğunuzun biraz daha yaratıcı olmasına yardımcı olacak bazı konuşmalar:

 1. Herhangi bir süper güce sahip olsaydınız ne olurdu ve neden?
 2. Bir kitap yazsaydın ne olurdu?
 3. Evcil hayvanların konuşabilseydi, ne derdi?
 4. En mutlu renk hangisidir? Onu mutlu eden ne?
 5. 100 dolar kazanırsan ne yapardın?

Empati Geliştirmeye Yardımcı Olacak Konuşma Başlatıcıları

Çocuklar, önemli olan tek kişi olduklarını düşünerek yakalanabilirler. Çocuğunuzun başkaları ve nasıl hissedebilecekleri hakkında daha fazla düşünmesine yardımcı olarak, benmerkezcilikle mücadele edebilirsiniz. Çocuğunuzun empati geliştirmesine yardımcı olabilecek bazı sorular:

 1. Bugün kimseye kibar davranma şansın oldu mu?
 2. Diğer insanların kendilerine kibar davrandıklarında nasıl hissettiğini düşünüyorsun?
 3. Okulda veya etkinliklerinizde kimler dalga geçiyor ve neden?
 4. Sizce alay yapan çocukların kendileri hakkında nasıl hissettiğini düşünüyorsunuz? Sence alay eden çocuklar nasıl hissediyor?
 5. Çocukların alay edilmesine ayak uydurabilecek başka biri var mı?
 6. Dünyayla ilgili bir şeyi değiştirebilseydin, bu ne olurdu?

Zihinsel Gücü Geliştirmeye Yardımcı Olacak Konuşma Başlatıcıları

Çocuklar duygularını yönetmeyi, düşüncelerini düzenlemeyi ve olumlu hareket etmeyi öğrenerek zihinsel kas geliştirmeyi öğrenebilirler. Onlara zihinsel güç geliştirmelerine yardımcı olacak düzenli egzersizler vermek önemli olsa da, onlara hedefli sorular sorarak zihinsel olarak güçlü olmaları için kullanabilecekleri stratejileri de hatırlatabilirsiniz. İşte çocukların zihinsel güçlerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek bazı basit konuşma başlatıcıları:

 1. Sence en çok hangi duygu duyuyorsun? Utanç, öfke, korku ya da başka bir şey?
 2. Beyniniz size gerçek olamayacak kadar olumsuz şeyler söylediğinde, “asla başaramazsınız” ya da “kimse sizi sevmiyor” gibi şeyler söylediğinde kendinize söyleyebileceğiniz bazı şeyler nelerdir?
 3. Kendini korkularınla nasıl yüzleştiriyorsun?

Konuşma Düşünceleri, Etik Düşünceyi Geliştirmeye Yardımcı Olur

Etik konular hakkında sorular sormak, çocuğunuzun değerlerini öğrenmesine ve ahlakını geliştirmesine yardımcı olabilir. İşte çocuğunuzun etiği hakkında düşünmesine yardımcı olabilecek birkaç konuşma başlatıcı:

 1. Arkadaşınız öğle yemeğini okula getirmeyi unutursa, diğer çocuklar onunla her zaman paylaşmalı mıdır?
 2. Okulda veya sporda hile yapmak hiç iyi değil mi?
 3. Birinden çalmanın uygun olacağı bir zaman var mı?

Konuşma Başlatıcıları Güven Geliştirmeye Yardımcı Olur

Çocukların yeteneklerini, yeteneklerini ve yeteneklerini tanımaları önemlidir. Güçlü yönlerini belirlemelerine yardımcı olacak sorular sormak, yeteneklerini iyi kullanabilmelerini sağladıklarını anlamalarına yardımcı olabilir. İşte çocuğunuzun güvenini artırabilecek bazı konuşmalar:

 1. En çok gurur duyduğun şey nedir?
 2. İyi olduğunuz bir şey nedir?
 3. Dünyada bir fark yaratmak için yapabileceğiniz bazı şeyler nelerdir?

Konuşma Başlatıcıları Hırs Geliştirmeye Yardımcı Olur

Gençler bazen, gelecek beş dakikayı geçmeden, uzun vadeli geleceği hakkında çok fazla düşünmeden yalnız kalmakta zorlanıyorlar. Kendileri için oluşturmak istedikleri yaşam hakkında bazı sorular sormak, ne tür bir yaşam yaşamak istediklerini hayal etmelerine yardımcı olmak için iyi bir yoldur. İşte çocuğunuzun gelecek hakkında daha fazla düşünmesine ve gerçekleşmesi için hırs geliştirmesine yardımcı olabilecek bazı konuşmalar:

 1. Bir gün nerede yaşamak isterdin? Ülkede bir ev, şehirde bir apartman dairesinde, bir çiftlikte, bir konakta, etrafta dolaşan bir karavanda veya başka bir yerde?
 2. Büyüdüğünde ne olmak istiyorsun?
 3. Herhangi bir hedefe ulaşabilseydiniz, imkansız gibi görünüyorsa, ne olurdu?
 4. Okulu bitirmeden önce elde etmek istediğiniz bir şey nedir?

Konuşmaları Devam Etmek

Sorular ve konuşma başlatıcıları sorgulama değil doğal olmalıdır. Çocuğunuza soruları hızla ateşlerseniz, kapanması daha olasıdır.

Bu yüzden büyük sorularınızı günde bir veya iki ile sınırlandırın. Düşünceleri ve fikirleri hakkında konuşmaya zaman ayırın ve söylediklerini duymakla ilgilendiğinizi gösterin. Çocuğunuz, kendi görüşünüzden farklı olsa bile, onun fikrine değer verdiğinizi fark ettiğinde konuşmalarınızı yeniden deneyecek.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir