1. Anasayfa
 2. Çocuk Aktiviteleri

Çocuklar için 7 Nezaket

Çocuklar için 7 Nezaket
0

Çocuğunuza nasıl mektubu yazacağını ve çocuğunu nazik olmayı öğretmeyi unuttuğunuz bir bıçakla yemeğini nasıl keseceğini öğreterek o kadar yakalanmak kolaydır. Bazı ebeveynler nezaket öğretmek konusunda endişeleniyorlar aslında bir çocuğun bugünün rekabet dünyasında üstünlüğünü kaybetmesine neden olabilir.

Ancak nezaket öğretmek değerlidir. Araştırmalar, şefkat öğretiminin çocuklar için bir dizi akademik, sağlık ve sosyal sonuç üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söylüyor.

Okula nezaket öğretildiğinde, çocuklar artan özgüven, öğrenme motivasyonu, katılımın artması ve zorbalık ve şiddetin azalmasıyla karşı karşıya kalırlar.

Araştırmalar ayrıca rastgele şefkatli davranışlarda bulunan çocukların akranları tarafından kabul edilmesinin daha muhtemel olduğunu göstermektedir. Onların iyi eylemleri refahlarını arttırır ve dünyalarına ilişkin olumlu algılarını geliştirmelerine yardımcı olur.

Ancak araştırmalar, bugün çocukların on yıl öncesine göre daha çok kendi kendine emildiklerini ve daha az empatik olduklarını gösteriyor. Bu nedenle, çocuğunuzun akranlarını gözlemleyerek nezaketini öğrenmesini beklemeyin. Ona nasıl cömert davranıp şefkat göstereceğini ve ona nasıl merhamet edeceğini öğretmek için çocuğunuzla kibar davranın.

Tabii ki, çocuğunuzun şefkatli davranışları o kadar ‘rastgele’ olamaz, çünkü büyük olasılıkla sizden yardıma ihtiyacı olacak. Ancak, şimdi diğer insanlar için güzel şeyler yapmasını öğretmek, daha sonra yaşamda nezaket gösterme fırsatlarını tanımasına yardım etmenin anahtarı olabilir.

Makalede Neler Var?

İhtiyacı Olan Kişilere Eşya Bağışı Yap

Teach your child to perform random acts of kindness.
asiseeit / E + / Getty Images

Çocukların para toplama konusunda yer alması çok güzel, ancak bazen para toplayanlar çok soyut. Kime para topladıkları kavramını ya da paranın nasıl kullanıldığını tam olarak anlamıyorlar.

Eşyaları doğrudan bağışta bulunmalarını sağlamak daha iyidir. Çocuğunuzu, ihtiyacı olan kişilere eşyalar bağışlaması için teşvik etmenin birkaç yolu:

 • Bir sebze bahçesi dikin ve çocuğunuza bitkileri sulamak, yabani otları toplamak ve sebze toplamak gibi düzenli görevler verin. Daha sonra sebzeleri başkalarına verin.
 • Yavaşça kullanılan oyuncakları toplayın ve onları bir yetimhaneye, evsizlere veya ev içi şiddet barınağına bağışlayın. Çocuğunuzu, artık ihtiyaç duymadığı oyuncakları seçmeye teşvik edin. Çocuğunuzla oyuncakların nereye gideceği hakkında konuşun ve hangi oyuncakları bağışlamak istediğini seçmesine izin verin.
 • Çocuğunuzun diğer çocuklara bağışlayabileceği kıyafetleri tanımlamasına yardımcı olun. Ona hangi maddeleri bağışlamak istediği konusunda bir şeyler söyle.
 • Bir yemek yapın ve onu yaşlı bir komşuya, bir akrabaya veya bir arkadaşınıza gönderin.
 • Hafifçe kullanılmış kitapları kütüphaneye veya bir yardım kuruluşuna bağışlayın.

Teşekkür Notları Yaz

Teşekkür notları, çocuklarınızı hediyeler aldıktan sonra herkese mektup yazmaya zorlamak zorunda değildir. Bunun yerine, çocuğunuza her zaman tatillerin dışında teşekkür edebileceğiniz insanlar olduğunu öğretin.

Hayatı daha iyi hale getirmek ve çocuğunuzu onlara teşekkür etmeye teşvik etmek için perde arkasında çalışan tüm insanları işaret edin. İnsanlara teşekkür etmenin birkaç yolu:

 • Çocuğunuzun yazmasına yardım edin, takdir ettiği kişilere teşekkür notları verin. Büyükannem için resim çizebilir ya da bir günlük bakım sağlayıcısına, Sunday School öğretmenine veya aile arkadaşına özel bir kart verebilir.
 • Ailenize yardım eden diğer kişiler için (posta taşıyıcısı, çocuğunuzun saçını kesen kişi veya bir doktor gibi) özel notlar oluşturun.
 • Toplumunuzdaki polis memurlarına veya itfaiyecilere yaptıkları işler için teşekkür etmek için mektuplar yazın.

Birisi için işleri yap

Bir yardım eline ihtiyaç duyan insanlara hizmet eylemleri sağlayın. Bunu yapmak için düzenli bir alışkanlık haline getirdiğinizde, çocuğunuz, araya girebileceği zaman ihtiyacı olan insanları ve fırsatları tanımayı öğrenecektir. İşte çocuğunuzla birlikte başkaları için işleri yapmanın bazı yolları:

 • Bahçe işlerinde yardımcı olabilecek bir komşu tanımlayın. Bir aile olarak, yaprakları tırmıkla toplayın, çimleri kesin veya bahçeyi temizleyin.
 • Büyükannem ve büyükbabamın evin etrafında dolaşmasına düzenli olarak zaman ayırın.
 • Çocuğunuzu, onun için ev işlerinden birini yaparak bir kardeşini şaşırtmaya teşvik edin.

Hayvanlar için Bakım

Çocuklar genellikle hayvanları içeren bir şefkatli davranmayı severler. Hayvanlar için bakım yapabileceğiniz birkaç yol:

 • Yerel bir hayvan barınağında gönüllü olmak isteyin. Bazı sığınaklar, bağış yapmaktan kaçınma veya hayvanlar için yiyecek hazırlama gibi basit işlere yardımcı olabilir.
 • Bazı hayvan barınakları, çocukların köpekleri okumasına izin verir. Çocuğunuza barınakta yalnız hissedebilecek hayvanlara hikaye paylaşma veya kitap okuma fırsatı hakkında bilgi verin.
 • Birisinin köpeğini gezdirmek veya sahibi şehir dışında olacak bir evcil hayvana bakmak için gönüllü olun.
 • Çocuğunuzun evcil hayvanınız için özel bir tedavi seçmesine yardımcı olun.

Birine Hediye Ver

Çocuğunuzu, başkalarına verebileceği küçük hediyeler yaratmaya teşvik edin. Hediyeler, yaptığı basit el sanatları veya çizdiği resimler olabilir. Bir ödenek kazanırsa, parasını zanaat eşyalarına harcamasını teşvik edin. Çocuğunuzun başkasına hediye vermesi için birkaç yol:

 • Çocuğunuza sanat malzemeleri sağlayın, böylece hediyeler yaratabilir. Ev yapımı bir kart, basit bir kuş besleyici veya resim birinin gününü aydınlatabilir.
 • Tatil için uzun dilek listeleri yazmaya teşvik etmek yerine, çocuğunuza verebileceği bir tür davranış listesi ve ev yapımı hediyeler hazırlamasına yardımcı olun.
 • Çok sayıda arkadaşın, aile üyesinin ve komşusunun isimlerini kağıda yazınız. Kağıtları bir kavanozun içine koyun. Haftada bir kez, bir isim çizin ve o kişiye verebileceğiniz bir hediyeyi tanımlamak için çocuğunuzla birlikte çalışın.

İltifat etmek

Rasgele şefkatli davranışlar, birine iyi bir şey söylemek kadar basit olabilir. Çocuğunuza övgü sunmayı ve diğer insanların çabalarını övmeyi alışkanlık haline getirmeyi öğretin. Çocuğunuzu övgüde bulunmak için dahil etmenin bir kaç yolu:

 • Kibar sözler ve iltifatlar vermek için günün başında bir hedef belirleyin. Çocuğunuz oyun alanında başka bir çocuğa “Spor ayakkabılarını beğendim” diyor ya da kız kardeşine “Bugün saçların iyi görünüyor” diyor, insanlara iltifat etmekten bahset.
 • Renkli not kartlarını taşıyın. Ve çocuğunuzun diğer insanlara bırakması için küçük övgüler yazmasına izin verin. Sunucunuzu iltifat etmek için bir restoranda masanın arkasında bırakın veya yaptıkları işte iltifat etmeleri için bahçenize bakan şirket için bir kart bırakın.

Biraz Tezahürat Yaymak

Rastgele nezaket, başkasının gününü aydınlatan basit bir hareketi içerebilir. Eğer bilerek neşeyi düzenli bir şekilde yayarsanız, nezaket çocuğunuzun ikinci doğası gibi olacaktır. Çocuğunuzu başkalarına nezaket göstermeye dahil etmenin bir kaç kolay yolu:

 • Bahçenizden bir miktar çiçek kesin (veya mağazada bir miktar çiçek alın) ve onları birine verin.
 • Yaşlı bir komşu gibi bazı şirketleri kullanabilecek birini veya evden sık sık çıkamayacak birini ziyaret edin.
 • Huzurevinde gönüllü olun. Bazı bakım evleri, sakinleri ziyaret eden çocukları ağırlayabilir. Ya da çocuğunuzun renkli olduğu gibi, ev sakinlerini ev sakinlerine teslim edebilirsiniz.
 • Oyun alanına gittiğinizde ekstra içecekler ve aperatifler hazırlayın ve diğer çocuklarla paylaşmayı teklif edin.
 • Her ay özel sürprizler vermek için farklı bir kişi seçin. Ardından, o kişi için yapabileceğiniz nazik işleri belirlemek için çocuğunuzla birlikte çalışın. Ne kadar süre gizli tutabileceğine bir bak.
 • Bir limonata standı başlatın ve ücretsiz limonata verin.
 • “Bakalım bugün yardım edecek bazı insanları tespit edebilir miyiz bakalım.” Ardından, birisinin kapısını tutma veya birisinin mağazada sıraya girmesini önleme fırsatlarını arayan gününüze bakın.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir