1. Anasayfa
 2. Kutlamalar

Sleepover Kaygısını Çözmek İçin 10 Strateji

Sleepover Kaygısını Çözmek İçin 10 Strateji
0

Bazı çocuklar için uykucular sosyal hayatlarının bir özetidir. Ancak diğerleri için, bir geceyi evden uzakta geçirme düşüncesi korkutucu ve ezici olabilir.

Sleepover kaygısı genellikle endişe nedeni olmamalıdır. Çocuğunuza cesur davranarak pratik yapmalarına yardımcı olmak için bir fırsat olabilir, böylece korkularla yüzleşme yeteneklerine güvenebilirler.

Çocuğunuz pijama partisi kaygısı ile mücadele ediyorsa, bu stratejiler arkadaşlarının evinde geceyi geçirmelerine yardımcı olabilir.

Makalede Neler Var?

1. Çocuğunuz Hazır olana kadar bekleyin

Çocukların uyumaya yatması gereken bir yaş yoktur. Bazı anaokulları bir arkadaşının evinde kalmaktan mutluyken, bazı çocuklar ara yıllarda uyuyanları sevmiyor. Her şey çocuğunuzun kişiliği, rahatlığı ve tercihleri ile ilgili.

Bazı çocuklar evden uzakta olduklarında ayrılma endişesi yaşarlar. Diğerleri pratik meseleler konusunda endişelenir, peki ya yatağı ıslatırsam?

Pijama partisi problemleriyle ilgili endişelerin çoğu zaman içerisinde kendi başlarına çözülür.

Çocuğunuz bir arkadaşınızın evinde uyumakla ilgilenmiyorsa, sorunu zorlamayın. Bir çocuğu bir gecede doğum günü partisine gitmeye veya yapmaya hazır olmadan önce bir keşif kamp gezisine zorlamak işleri daha da kötüleştirebilir. Eğer korkunç zamanları varsa, gelecekte tekrar pijama partisi yapma ihtimalleri azalır.

Bu, çocuğunuzun başka bir yerde bir gecede yapmak zorunda kalmayacağı anlamına gelmez. Şehir dışındayken ailenizle birlikte kalmalarına ya da acil bir apendektomi geçirirken bir arkadaşınızla kalmalarına ihtiyacınız olup olmadığı, uyuyanların isteğe bağlı olmadığı zamanlar olabilir.

Çocuğunuzun bir geceyi başka bir evin evinde geçirmesi gerekeceğini biliyorsanız, örneğin bir iş gezisinin sizi şehir dışına çıkarması gibi, çocuğunuzun yakın olduğu birini seçin.

İyi tanıdığı bir bebek bakıcısı olsa da – fakat bebek bakıcısı her zaman evinize geldi – geceyi geçirmeden önce diğer evi ziyaret etmek için onlarla birlikte gitmek yararlı olabilir.

Yapabiliyorsanız, gün boyunca beraber ziyarete çıkın ve nerede uyuyacakları, gece rutini ve uyurken neler bekleyebilecekleri hakkında konuşun. Bu bazı kaygıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çocuğunuz özellikle planlanmış bir pijama partisi konusunda gerginse, geceyi de geçireceğiniz bir deneme sürüşü yapmanın bir seçenek olup olmadığını düşünün. Çocuğunuzla birlikte bir büyükbabanın evinde ya da bir aile arkadaşının evinde kalmak, çok fazla endişeyi azaltabilir. Orada bir gece geçirdikten sonra, çocuğunuzun gelecekte kendi başına bir pijama partisi yapmak için kendini daha rahat hissedeceğini hissedeceksiniz.

2. İlk Sleepover’ı Dikkatlice Seçin

İlk pijama partisi önemli. İyileşirse, çocuğunuz emin olabilir ve tekrar yapabilir. Eğer vatan hasreti çekiyorlarsa veya gecenin bir yarısı eve giderse, gelecekte başka bir pijama partisi denemekten korkabilirler.

İlk pijama bölümünü dikkatlice seç. Geceyi çocuğunuzun gerçekten aşina olduğu bir arkadaşınızla ve iyi tanıdıkları ebeveynlerle geçirmeniz başarı şansınızı artırabilir.

Ayrıca, ilk olarak hangi pijama grubunun işe yarayacağını da düşünebilirsiniz. Bazı çocuklar bir arkadaşının evindeki tek misafir olduklarında en iyisini yapacak olsalar da, diğerleri gençlik gruplarıyla veya bir spor ekibiyle geçirilecek bir geceli macera gibi daha büyük bir etkinlikte daha başarılı olacaklardır.

3. Çocuğunuzun Korkularını Kabul Edin

Çocuğunuz uykularla yalnızca olayın yaşandığı saatlerde panik ile dolu olmayı kabul etme eğilimindeyse, yalnız değillerdir. Çoğu çocuk, pijama partisi göründüğü için korku ve korku yaşamaktadır.

Evden uzak durma stresi (veya evden uzak durmayı hayal etme) de çocuğa fiziksel bir zarar verebilir. Endişeli bir çocuk da duygusal kargaşasının somut kanıtı olarak sunulan baş ağrıları veya mide ağrıları gibi somut kaygılarını bildirebilir.

Çocuğunuzun gergin olduğunu farkettiğinizde, “Sadece bir gece. Bu büyük bir mesele değil, ”fakat çocuğunuz için bu büyük bir mesele.

Çocuğunuzun duygularını, “Gece için evden uzak durmaktan biraz korktuğunuzu biliyorum” veya “Karnınızın acıyor mu diye merak ediyorum, çünkü pijama partisi için biraz gerginsiniz.” Çocuğunuzun “Bir pijama partisi öncesi birçok çocuk gergin olur” gibi bir şey söyleyerek sıkıntısı çekiyor.

Öyleyse bakın, çocuğunuzun tam olarak neyi gergin hissettiğini tanımlamasına yardımcı olabilir misiniz? Çocukların çoğu, rahatsız edici duyguları deneyimleyeceklerinden endişe ediyorlar – özünde, korkacaklarından korkuyorlar.

Çocuğunuz da uyuyamayacaklarından ve korkacaklarından endişe duyuyor olabilir. Veya, kendilerini hasret hissedecekleri için gergin olabilirler.

Duyguları etiketlemek ve endişelendikleri şeyleri adlandırmak, yaşadıkları bazı rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

4. Yedeklemenin Dezavantajları Hakkında Konuşma

Birçok çocuk uyurgezerlik yapar, çünkü arkadaşlarıyla zaman geçirmekten heyecan duyarlar. Ancak gece yaklaşırken, gece boyunca evden uzak durmayı düşünmeye başladıklarında heyecanları da korkmaya başladı.

Çocuğunuz gitmek için çok hasta olduklarını veya başlaması gerekip gerekmediğini sorabilir. Çeşitli seçenekler hakkında konuşmak için iyi bir fırsat.

Arkadaşa iptal ederlerse neler olabileceği hakkında konuşun; arkadaşınızın duygularına zarar verebilir veya başka bir arkadaşınızı davet etmek için çok geçse, ahçı kızdırabilir. Gelecekte sözünüze bağlı kalmanın önemini tartışın.

Ancak bu, eğer korkarlarsa çocuğunuzu arkadaşının evine gitmeye zorlamanız gerektiği anlamına gelmez. Gelecekte bir davetiyeye nasıl yanıt vereceğinizi iptal etmeye ve konuşmaya karar verebilirsiniz.

Hemen bir pijama partisini kabul etmek yerine, son bir karar vermeden önce bir iki gün düşünmek daha iyi olabilir.

5. Çocuğunuzu Beklenecekler İçin Hazırlayın

Çocuğunuz birkaç çocuğu içeren bir pijama partisine mi gidiyor, yoksa geceyi bir arkadaşıyla geçiren tek çocuksa, ne bekleyebileceklerini konuşun.

Her ailenin işleri biraz farklı yaptığını ve arkadaşlarının ailesinin farklı kuralları, yatma zamanı rutinleri ve farklı alışkanlıkları olabileceğini açıklayın.

Arkadaşınızın ailesinin, ailenizin yaptığı gibi yatmadan önce okumayacağını açıkça belirtin. Bunun yerine, işleri yapabilir veya birlikte dua edebilirler. Esnek ve diğer ailelere saygılı olmanın öneminden bahsedin.

Çocuğunuzun ilk uykusu olduğunu açıklamak için vaktinden önce diğer ebeveynle konuşabilirsiniz. Siz veya çocuğunuzun özel soruları varsa, “Çocuğunuz gece lambasıyla uyuyor mu?” Gibi bir şey sormanız yararlı olabilir. Bu bilgilerin toplanması, çocuğunuzu beklediğiniz şeye hazırlamanıza yardımcı olabilir.

6. Bir seferde bir adım uygulama

Çocuğunuz geceyi bir arkadaşınızın evinde geçirmeye yatırım yapıyorsa, ancak bunu yapma konusunda gerginse, korkularıyla yüzleşmeleri için onlara yardımcı olabilirsiniz.

Hava kararır kararmaz eve gelmek isterlerse veya bir saatten fazla bir süredir bir arkadaşın evine hiç gitmemişlerse, yavaş yavaş uzaklaşma fikrine alışmak için küçük adımlar atmak yardımcı olabilir. gece için evden.

Bunu yapabileceğiniz bazı yollar şunları içerebilir:

 • Geceyi bir arkadaşınızın evinde kalmadan önce Büyükannenin evinde geçirin.
 • Bütün gün bir arkadaşının evine git.
 • Bir arkadaşınızın evine gidin ve yatmadan önce kalın.

Çocuğunuz bir pijama partisi ile ilgili adımların çoğunu gerçekleştirebileceklerine güven duyduğunda, başarılı olma olasılıkları daha yüksektir.

Çocuğunuz hafta boyunca sürecek bir kampa katılıyorsa veya uzun bir hafta sonu için gidiyorsa, önce gece yolculuklarında başarılı olduklarından emin olun. Herhangi bir sorun yaşamadan bir arkadaşının evinde bir gece uyuyabilirlerse, birkaç gece uzak kalabileceklerinden daha emin olurlar.

7. Bazı Yaparsanız… Sonra Planlama

Çocuğunuz rahatsız edici duygulara nasıl cevap vereceğini bildiğinde daha güvende hissedecektir, bu yüzden eğer…

Endişe ve üzüntü gibi zor duyguların yanı sıra uykuya dalmakta zorluk gibi zor durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak stratejileri belirlemek için birlikte çalışın.

İşte bazı örnekler:

 • Evde hasreti hissedersem, annemle babamı arayacağım.
 • Eğer korkuyorsam, o zaman bir gece lambası açmak isteyeceğim.
 • Kendimi hasta hissedersem, arkadaşımın ailesine söylerim.
 • Eğer üzülürsem arkadaşımdan beni neşelendirmek için bir oyun oynamasını isteyebilirim.
 • Uykuya dalmakta zorlanırsam, o zaman bir kitap okuyacağım.

Çocuğunuzun endişesini azaltabilecek spesifik sorunları problem çözme. Yatağı ıslattıkları için utanırlarsa, arkadaşın anlayamayacağı şekilde gizlice nasıl yukarı çekeceklerini konuşun.

Ya da karanlıktan korkarlarsa, kendi gece ışıklarını getirmelerini ve arkadaşlarına biraz ışık olsa daha rahat hissedebileceklerini açıklayabileceklerini söylemeleri için teşvik edin.

Çocuğunuzun başa çıkabilmek için kullanabilecekleri stratejileri belirlemede yer aldığından emin olun. Zorluklarla başa çıkmak için bir plan yapmak, kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabilir.

8. Bazı Geçiş Öğelerini Paketle

Favori süper kahraman pijamalarını giymek, evde her zaman kullandıkları diş macununu kullanmak ve en sevdiği oyuncak ayıyı uyumak, çocuğunuzun bir arkadaşının evinde kendini güvende hissetmesine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Çocuğunuzun, yanlarında evde daha fazla hissetmelerine yardımcı olacak, pijama partisine götürebileceği bir kaç şey tanımlayın. Uzakta olduklarını hatırlatmak için tişörtlerinden birini paketlemek isteyebilirler.

Eğer arkadaşlarının, doldurulmuş bir hayvan veya favori “blankie” getirdikleri için “çocuksu” olduklarını düşüneceklerinden utanırlarsa, onlara kullanmak zorunda olmadıklarını hatırlatır. Bunun yerine, bir gecede çantaya gizlenip saklanabilirler ve bunun sadece yardımcı olacağını bilmek.

9. Bir Plan Oluşturun

Çocuğunuza korkmanın, cesur olmak için bir fırsat olduğunu vurgulayın. Ancak, korkuyorlarsa geceyi geçirmek zorunda olmadıklarını açıkça belirtin (eğer bu, onları erken almak için bir seçenek ise).

Gerçekten zor anlar yaşarsa neler yapabileceklerini konuşun. İlk adım, arkadaşınızın ebeveyni ile konuşmayı ve evi aramayı içerebilir. Çocuğunuza bağlı olarak, sizi hızlı bir şekilde aramak, evde kalabileceklerini güvence altına alabilir veya evlerini daha da çok özlemesine neden olabilir.

Eve erken gelmeleri gerektiğini hissediyorlarsa, onları almaya istekli olun. Yapmak istediğin son şey, ne olursa olsun dışarı çıkartmalarını söylemek. Sefil olduklarında gece boyunca kalmaya zorlamak, onları başka bir pijama partisi denemekten caydırmanın kesin bir yoludur.

10. Çocuğunuzun Çabalarını Övün

Çocuğunuzun gece boyunca yapıp yapmadığına bakılmaksızın, çabalarını övün. “Bir geceden evden uzaklaşmanın gerçekten korkutucu olduğunu biliyorum ama bunu yapmaya çalışmak harika bir iş” dedi.

Çocuğunuz eve erken geldiyse, hazır olduklarında tekrar deneyeceğinize emin olun. Ve onların tavuk veya piliç olmadıklarını açıkça belirtin. Bunun yerine, denemek için cesurlar.

EniyiAile’de Bir Kelime

Her çocuğun farklı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, çocuklarınızdan biri bir pervaneye katılma şansını yakalayabilseler de, bir başka çocuk kendi yatağında uyumayı tercih edebilir.

Çoğu durumda, pijama partisi kaygısı zamanla azalır ve ilkokul çocukları arkadaşlarıyla geceleri eğlenmeye başlar. Ancak birkaç çocuk zamanla pijama partisi kaygısı ile mücadele etmeye devam edebilir.

Çocuğunuzun özellikle sıkıntılı olduğu durumlarda, profesyonel yardım almak isteyebilirsiniz.

Örneğin, çocuğunuz gerçekten bir takıma veya kulübe katılmak istiyorsa ancak bir gecede aktivite olduğundan dolayı bunu yapmazsa, kaygının yaşamlarını etkilediğinin bir işareti.

Bir uzman çocuğunuzun endişeli duyguları yönetme becerilerini öğrenmesine yardımcı olabilir, böylece korkularla yüzleşebilir ve hedeflerine ulaşabilir. Çocuğunuzun profesyonel yardımdan yararlanabileceğini düşünüyorsanız, çocuk doktoru ile konuşarak başlayın. Bir doktor ilk değerlendirme yapabilir ve çocuğunuzu gerekirse bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir